Siedem inspirujących cytatów Oscara Wilde

Siedem inspirujących cytatów Oscara Wilde
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2021

Oscar Wilde odznaczał się ostrym dowcipem. Jedną z jego obserwacji było to, że ludzie na ogół nie słuchają innych. Opowiadał historię o tym, jak kiedyś, kiedy spóźnił się na przyjęcie, poinformował gospodynię, że musiał pochować jej ciotkę, którą właśnie zamordował. Gospodyni odpowiedziała: „Nie martw się, najważniejsze jest to, że przyjechałeś”.

Wilde był synem pisarza i chirurga i stał się znany ze swoich sztuk. Obejmowały one Bądźmy poważni na serio i jego jedyną powieść, Portret Doriana Graya. Jest również pamiętany z pewnych powiedzeń, które demonstrują jego sposób myślenia. W tym artykule przyjrzymy się siedmiu z nich.

Żyj pełnią życia

„Pisałem, gdy nie znałem życia; teraz, kiedy znam sens życia, nie mam już nic do pisania. Nie można napisać życia; życie można tylko przeżyć”.

Za życia Oscara Wilde’a niewątpliwie było coś, co go rozpraszało. Jednak dzisiaj tego typu rozpraszaczy jest o wiele więcej. Nierzadko można spotkać kogoś idącego ulicą pochłoniętego ekranem telefonu. Ludzie zachowują się jakby byli zombie, z pewnością nie zauważają niczego wokół siebie. Wydają się niezdolni do oderwania wzroku od ekranu i obserwowania życia.

Jednak życia nie można pisać ani oglądać na ekranie komputera lub telefonu komórkowego. Życie jest tym, czego dotykasz i co czujesz, gdy widzisz prawdziwy świat.

Ważne jest wiedzieć, jak się mylić

„Doświadczenie to po prostu nazwa, którą nadajemy naszym błędom”.

Przez całe życie popełniamy wiele błędów. To z tych błędów dowiadujemy się, czego nie powinniśmy powtórzyć. Te lekcje, które daje nam życie, nazywamy doświadczeniem.

Błędy pozwalają zobaczyć nowe alternatywy

Prawdziwa siła każdej osoby pochodzi z uczenia się z każdego doświadczenia, czy to pozytywnego, czy negatywnego. Dlatego musisz podnieść się za każdym razem, gdy życie rzuca Cię na podłogę. Ponadto rób to z entuzjazmem. Pomyśl o przyszłości, nigdy nie wierz, że przeszłość przewiduje to, co ma nadejść.

Zasady pisania według Oscara Wilde

„Są tylko dwie zasady pisania: mieć coś do powiedzenia i powiedzieć to”.

Z biegiem czasu wielu pisarzy wymyśliło niezliczone zasady pisania. Jednak Wilde, mając na koncie wiele sztuk, opowiadań i wierszy, sugerował, że najważniejsze to mieć coś do powiedzenia i po prostu to powiedzieć.

Niezależnie od tego, czy piszesz, czy płyniesz przez życie, ważne są tylko dwie rzeczy: pomysł i wdrożenie go w życie. Możesz czytać zasady, przestrzegać ich i stosować, ale najważniejsze jest zachęcanie do kreatywności, generowanie własnych pomysłów i wdrażanie każdego z nich. Rzeczywiście, marzenia są bez wątpienia piękne, ale trzeba mieć odwagę ich urzeczywistniania.

Kochaj najważniejszą osobę w swoim życiu

„Kochanie siebie to początek idylli, która będzie trwała całe życie”.

Poczucie własnej wartości i kochanie siebie to fundament zdrowego życia. Jednak w rzeczywistości opinie innych mają na Ciebie zbyt duży wpływ i masz tendencję do mówienia sobie zbyt wielu negatywnych rzeczy. Dlatego ważne jest, aby wyznaczać granice i zastanawiać się nad wszystkimi dobrymi i pięknymi rzeczami w swoim życiu. Oscar Wilde miał rację w tej kwestii.

Poświęć chwilę i zastanów się, co mówisz do siebie każdego dnia. Zmień „Nie mogę” na „Zamierzam to zrobić”. Twoja własna wola jest pierwszym krokiem w kierunku robienia tego, co chcesz. Nie pozwól swojemu umysłowi mówić Ci negatywnych rzeczy i nie stawiaj barier dla Twojego własnego istnienia.

Bierka szachowa przed lustrem

Świętuj sukcesy swoich znajomych

„Każdy może współczuć cierpieniom przyjaciela, ale współczucie z sukcesem przyjaciela wymaga bardzo delikatnej natury”.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym panuje zazdrość o sukcesy innych. Wiele osób postępuje fałszywie i twierdzi, że cieszy się, że inni mają się dobrze. Jednak w rzeczywistości nie są szczęśliwi z tego powodu, ponieważ wewnętrznie są zżerani zazdrością.

Oscar Wilde doświadczył w swoim życiu zarówno sukcesu, jak i porażki. Urodził się w zamożnej rodzinie i żył bogatym życiem. Niemniej jednak w pewnym momencie swojego życia popełnił błąd i trafił na dwa lata do więzienia. Po wyjściu na wolność przeniósł się do Paryża, zmienił nazwisko i zmarł w wieku 46 lat w absolutnej nędzy.

Naucz się szczerze mówić o sukcesach znajomych. Bycie uczciwym wymaga pewnej wrażliwości, która jest niezbędna, jeśli chcesz mieć zdrowe i trwałe relacje z innymi ludźmi. I podobnie – znajdź ludzi, którzy cieszą się z Twoich własnych sukcesów i którzy szczerze je celebrują razem z Tobą.

Podejmij działanie

„Jedyną osobą, która ma więcej złudzeń niż marzyciel, jest człowiek czynu”.

Spędzasz dużo czasu marząc i myśląc o tym, co chcesz zrobić. Dzieje się tak, ponieważ masz tendencję do pochłaniania codziennych obowiązków. W ten sposób tracisz nadzieję, ponieważ postrzegasz swoje sny jako coraz bardziej odległe. Co więcej, nic nie robisz, aby je osiągnąć lub wyjść ze swojej strefy komfortu i podjąć ryzyko.

Oscar Wilde był marzycielem. Jednak nie wystarczy być marzycielem: trzeba zabrać się do pracy. Dowiedz się, czym się pasjonujesz i uczyń to częścią swojego życia. Żyjesz tylko raz, a czas jest cenny, więc oddaj się swojej pasji i ciesz się każdą minutą tak bardzo, jak to możliwe.

Podążaj za głosem serca i rób szalone rzeczy

„Całkowicie zgadzam się z twierdzeniem dr Nordau, że wszyscy ludzie geniuszu są szaleni, ale dr Nordau zapomina, że wszyscy ludzie przy zdrowych zmysłach to idioci”.

W tym życiu musisz robić szalone rzeczy, musisz kierować się zarówno sercem, jak i intuicją. Twoje serce już wie, czego chcesz, nawet jeśli Twój umysł temu odmawia, więc słuchaj tego. Pamiętaj, że wielu ludzi, którzy osiągnęli wielkie rzeczy w historii ludzkości, uważano za wariatów.

Kwiatowe serce

Dlatego jeśli chcesz pojechać w podróż, jedź. Jeśli chcesz pocałować osobę, która Cię pociąga, pocałuj ją. Jeśli nie lubisz swojej pracy, zostaw ją i znajdź inną. Chcesz malować obrazy? Kup płótno i trochę farb olejnych i zacznij malować. To Twoje życie, nikt nie przeżyje go za Ciebie. Co więcej, nikt nie da Ci tego, abyś żył na nowo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.