River Phoenix - poznaj tego buntownika i Jamesa Deana nowej ery

30 października, 2019
River Phoenix był jedną z najbardziej obiecujących gwiazd Hollywood i szybko zyskał ogromną rzeszę fanów. Niestety, okoliczności jego śmierci sprawiły, że wiele osób wyrobiło sobie niewłaściwą opinię na temat tego, jak wyglądało jego życie.

River Phoenix był popularnym amerykańskim aktorem, który zmarł w 1993 r. w wieku zaledwie 23 lat. Wyróżniał się nie tylko wyglądem fizycznym, ale również ogromnym talentem i wielkim sercem. Niestety, wiele osób zapamiętało jedynie fakt, że zmarł on na skutek przypadkowego przedawkowania narkotyków.

Co więcej, River Phoenix nie jest jedyną postacią z hollywoodzkiego świata, której zasłużoną sławę przyćmiła niechlubna śmierć.

Za życia River Phoenix był osobą pomocną, dobrą i pełną szacunku dla innych. Wartości te przekazali mu jego rodzice, którym bardzo bliska była kultura hipisów. To właśnie tym wpływom River zawdzięczał swoje nietypowe imię, podobnie jak jego rodzeństwo – Rain, Joaquin, Liberty i Summer. Ze względu na okoliczności śmierci, Phoenix został okrzyknięty współczesnym Jamesem Deanem.

River Phoenix – wczesne lata

River Phoenix urodził się 23 sierpnia 1970 r. w mieście Madras, w stanie Oregon. Już od dziecka przejawiał talent aktorski, muzyczny i literacki. Działał jako aktywista walczący o ochronę środowiska i o równość społeczną.

Mimo swojego młodego wieku, Phoenix robił bardzo dużo na rzecz równouprawnienia i poszanowania praw ludzkich. Media jednak zdawały się tego nie dostrzegać i śledzący go paparazzi byli zainteresowani jedynie jego życiem towarzyskim. Kreowano go na męski symbol seksu, cz czego on sam w ogóle nie był zadowolony.

River Phoenix w filmie "Stań przy mnie"

Co gorsza, nawet po jego śmierci nagłówki gazet mówiły tylko o okolicznościach tego nieszczęśliwego zdarzenia. Nikt nie chciał pamiętać całego dobra, jakie zdążył uczynić Phoenix podczas swojego krótkiego życia.

Phoenix zmarł w drodze do domu w Hollywood w dniu 31 października 1993 r. Według oficjalnych źródeł przyczyną śmierci było zabójcze połączenie substancji odurzających. Wiadomo, że wcześniej Phoenix przebywał w barze Viper Room, należącym wówczas do jego dobrego przyjaciela, Johnny’ego Deppa.

River Phoenix i jego kariera filmowa

River Phoenix zagrał łącznie 24 role w filmach, serialach telewizyjnych i reklamach. Rozpoczął swoją karierę aktorską w wieku 10 lat i bardzo szybko stał się idolem nastolatków. Nie do końca cieszył się z takiej roli, ale nie był w stanie pozbyć się jej aż do samego końca. River był niezwykle skromnym, pracowitym i zaangażowanym człowiekiem. Bardzo chciał, żeby ludzie dostrzegli jego talent i dał widowni ku temu mnóstwo powodów.

Najbardziej znane filmy, w jakich wystąpił Phoenix to legendarny Stań przy mnie z 1986 r., przygodowy film o grupie dorastających chłopców, oraz Stracone lata (1998), za rolę w którym Phoenix dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Ostatni Film, w jakim zagrał, Dark Blood, był w trakcie produkcji, kiedy River zmarł. Ostatecznie wszedł do kin dopiero w 2002 r.

Mniej znana strona Rivera Phoenixa

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że River Phoenix był jednym z najbardziej utalentowanych aktorów wszech czasów. Mało kto jednak docenia go za to, co robił na rzecz praw ludzkich, środowiska i praw zwierząt. Nie był to bowiem ten aspekt jego zżycia, którym najbardziej interesowali się paparazzi.

Phoenix organizował wydarzenia charytatywne i był ambasadorem organizacji PETA. W 1990 r. napisał słynny artykuł zatytułowany Dzień Ziemi i zaadresował go do swoich najmłodszych fanów. Opublikował go w magazynie Seventeen, dzięki czemu dotarł ze swoim przekazem do setek tysięcy czytelników.

River Phoenix

Oprócz tego River przekazał duże sumy pieniędzy na rzecz ochrony środowiska i na pomoc humanitarną. Pomagał również w prowadzeniu licznych kampanii uświadamiających, podczas których wygłaszał przemowy. Wspierał też partie polityczne, z którymi się zgadzał i pojawiał się na ich zjazdach.

Nie skończył jeszcze dwudziestu lat, kiedy kupił ponad 300 hektarów ziemi na Kostaryce, aby uchronić ten teren przed wycinką lasów. Przez całe życie był weganinem i nieustannie walczył o prawa zwierząt.

Podsumowanie

Nie jest zaskoczeniem, że aktorzy tacy jak James Franco, Jared Leto, czy nawet Leonardo DiCaprio wymieniają Rivera Phoenixa jako jedną z osób, które miały najsilniejszy wpływ na ich karierę. Mówią oni również, że River utorował drogę innym aktorom, którzy chcieli wykorzystać swoja sławę, aby zrobić coś dobrego dla świata i społeczeństwa.

Poniższy cytat to słowa dziewczyny Rivera, które dowodzą, jak dobrym i wrażliwym był on człowiekiem.

“Mieliśmy po piętnaście lat i poszliśmy na kolację gdzieś na Manhattanie. Zamówiłam kraby, a on wyszedł i zaczął płakać na Park Avenue. Wyszłam za nim, a on powiedział tylko ‘Tak bardzo cię kocham. Dlaczego…?’ Nie mógł przecierpieć, że jadłam zwierzę i że nie wytłumaczył mi wcześniej, dlaczego to jest złe.

Podobnie jak James Dean, River Phoenix był “buntownikiem bez powodu”. Pomimo otaczających go stereotypów i oczekiwań zawsze stawał po stronie swoich wartości. Nigdy nie miały dla niego znaczenia pieniądze, sława lub czyjaś akceptacja.