River Phoenix - poznaj tego buntownika i Jamesa Deana nowej ery

River Phoenix był jedną z najbardziej obiecujących gwiazd Hollywood i szybko zyskał ogromną rzeszę fanów. Niestety, okoliczności jego śmierci sprawiły, że wiele osób wyrobiło sobie niewłaściwą opinię na temat tego, jak wyglądało jego życie.
River Phoenix - poznaj tego buntownika i Jamesa Deana nowej ery
Andrés Navarro Romance

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Navarro Romance.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

River Phoenix był popularnym amerykańskim aktorem, który zmarł w 1993 r. w wieku zaledwie 23 lat. Wyróżniał się nie tylko wyglądem fizycznym, ale również ogromnym talentem i wielkim sercem. Niestety, wiele osób zapamiętało jedynie fakt, że zmarł on na skutek przypadkowego przedawkowania narkotyków.

Co więcej, River Phoenix nie jest jedyną postacią z hollywoodzkiego świata, której zasłużoną sławę przyćmiła niechlubna śmierć.

Za życia River Phoenix był osobą pomocną, dobrą i pełną szacunku dla innych. Wartości te przekazali mu jego rodzice, którym bardzo bliska była kultura hipisów. To właśnie tym wpływom River zawdzięczał swoje nietypowe imię, podobnie jak jego rodzeństwo – Rain, Joaquin, Liberty i Summer. Ze względu na okoliczności śmierci, Phoenix został okrzyknięty współczesnym Jamesem Deanem.

River Phoenix – wczesne lata

River Phoenix urodził się 23 sierpnia 1970 r. w mieście Madras, w stanie Oregon. Już od dziecka przejawiał talent aktorski, muzyczny i literacki. Działał jako aktywista walczący o ochronę środowiska i o równość społeczną.

Mimo swojego młodego wieku, Phoenix robił bardzo dużo na rzecz równouprawnienia i poszanowania praw ludzkich. Media jednak zdawały się tego nie dostrzegać i śledzący go paparazzi byli zainteresowani jedynie jego życiem towarzyskim. Kreowano go na męski symbol seksu, cz czego on sam w ogóle nie był zadowolony.

River Phoenix w filmie "Stań przy mnie"

Co gorsza, nawet po jego śmierci nagłówki gazet mówiły tylko o okolicznościach tego nieszczęśliwego zdarzenia. Nikt nie chciał pamiętać całego dobra, jakie zdążył uczynić Phoenix podczas swojego krótkiego życia.

Phoenix zmarł w drodze do domu w Hollywood w dniu 31 października 1993 r. Według oficjalnych źródeł przyczyną śmierci było zabójcze połączenie substancji odurzających. Wiadomo, że wcześniej Phoenix przebywał w barze Viper Room, należącym wówczas do jego dobrego przyjaciela, Johnny’ego Deppa.

River Phoenix i jego kariera filmowa

River Phoenix zagrał łącznie 24 role w filmach, serialach telewizyjnych i reklamach. Rozpoczął swoją karierę aktorską w wieku 10 lat i bardzo szybko stał się idolem nastolatków. Nie do końca cieszył się z takiej roli, ale nie był w stanie pozbyć się jej aż do samego końca. River był niezwykle skromnym, pracowitym i zaangażowanym człowiekiem. Bardzo chciał, żeby ludzie dostrzegli jego talent i dał widowni ku temu mnóstwo powodów.

Najbardziej znane filmy, w jakich wystąpił Phoenix to legendarny Stań przy mnie z 1986 r., przygodowy film o grupie dorastających chłopców, oraz Stracone lata (1998), za rolę w którym Phoenix dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Ostatni Film, w jakim zagrał, Dark Blood, był w trakcie produkcji, kiedy River zmarł. Ostatecznie wszedł do kin dopiero w 2002 r.

Mniej znana strona Rivera Phoenixa

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że River Phoenix był jednym z najbardziej utalentowanych aktorów wszech czasów. Mało kto jednak docenia go za to, co robił na rzecz praw ludzkich, środowiska i praw zwierząt. Nie był to bowiem ten aspekt jego zżycia, którym najbardziej interesowali się paparazzi.

Phoenix organizował wydarzenia charytatywne i był ambasadorem organizacji PETA. W 1990 r. napisał słynny artykuł zatytułowany Dzień Ziemi i zaadresował go do swoich najmłodszych fanów. Opublikował go w magazynie Seventeen, dzięki czemu dotarł ze swoim przekazem do setek tysięcy czytelników.

River Phoenix

Oprócz tego River przekazał duże sumy pieniędzy na rzecz ochrony środowiska i na pomoc humanitarną. Pomagał również w prowadzeniu licznych kampanii uświadamiających, podczas których wygłaszał przemowy. Wspierał też partie polityczne, z którymi się zgadzał i pojawiał się na ich zjazdach.

Nie skończył jeszcze dwudziestu lat, kiedy kupił ponad 300 hektarów ziemi na Kostaryce, aby uchronić ten teren przed wycinką lasów. Przez całe życie był weganinem i nieustannie walczył o prawa zwierząt.

Podsumowanie

Nie jest zaskoczeniem, że aktorzy tacy jak James Franco, Jared Leto, czy nawet Leonardo DiCaprio wymieniają Rivera Phoenixa jako jedną z osób, które miały najsilniejszy wpływ na ich karierę. Mówią oni również, że River utorował drogę innym aktorom, którzy chcieli wykorzystać swoja sławę, aby zrobić coś dobrego dla świata i społeczeństwa.

Poniższy cytat to słowa dziewczyny Rivera, które dowodzą, jak dobrym i wrażliwym był on człowiekiem.

“Mieliśmy po piętnaście lat i poszliśmy na kolację gdzieś na Manhattanie. Zamówiłam kraby, a on wyszedł i zaczął płakać na Park Avenue. Wyszłam za nim, a on powiedział tylko ‘Tak bardzo cię kocham. Dlaczego…?’ Nie mógł przecierpieć, że jadłam zwierzę i że nie wytłumaczył mi wcześniej, dlaczego to jest złe.

Podobnie jak James Dean, River Phoenix był “buntownikiem bez powodu”. Pomimo otaczających go stereotypów i oczekiwań zawsze stawał po stronie swoich wartości. Nigdy nie miały dla niego znaczenia pieniądze, sława lub czyjaś akceptacja.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.