Przeszłość - czy kiedykolwiek chciałeś się od niej uwolnić?

Przeszłość - czy kiedykolwiek chciałeś się od niej uwolnić?
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przeszłość – czy kiedykolwiek chciałeś się od niej uwolnić? A może chciałeś wrócić i rozwiązać problemy z przeszłości, nawet jeśli nie mają one wpływu na twoją obecną sytuację? Czy myślisz, że to, jaki kiedyś byłeś, nie pasuje do tego, kim naprawdę jesteś?

To uczucie ma związek z istotami ludzkimi ukrywającymi w sobie pewien rodzaj niestabilności. Nasza pamięć emocjonalna, znajdująca się w ciele migdałowatym, często płata nam figle. Chcemy pogodzić się z przeszłością, mówić rzeczy, których nigdy nie mówiliśmy i przejąć kontrolę nad naszą osobowością.

Ciężko nam przyznać, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Przeszłość jest czymś, z czym powinieneś spróbować się pogodzić, zamiast próbować ją naprawić. Nie musisz z niej ratować niczego co mogłoby pomóc ci utrzymać się na powierzchni dzisiaj. Musisz tylko płynąć dalej przed siebie z każdym rodzajem bagażu, który zbierasz wraz z czasem.

Może twój plecak jest pełen wiedzy z lekcji, które zabrałeś ze swojej przeszłości. A może jest wypełniony kamieniami, które grożą zatopieniem. Ciężkimi kamieniami “powinienem był…” lub “co by było, gdybym…”.

Przeszłość – nie próbuj jej rozwikłać, bo utkniesz

Rozsupłanie węzłów przeszłości nie jest dobrym pomysłem. Każdego dnia podejmujemy ryzyko i popełniamy błędy, ale także uczymy się. Nawet jeśli niczego się nie nauczysz, nie znaczy to, że powinieneś pozwolić, by błędy z przeszłości odebrały przyjemność z życia.

Kiedy spróbujesz wyciągnąć wątek z przeszłości, zaplączesz się w niej. Niektóre wątki łączą się, inne tylko splatają i cofają to, co już osiągnąłeś. Może lepiej po prostu chwycić za igły i tkać dalej swój los.

Jeśli spróbujesz wydostać się z dziury, kopiąc więcej, zwyczajnie zakopiesz się głębiej. Jeśli spróbujesz rozwikłać węzeł, wpadniesz w pułapkę. Nigdy nie będziesz w stanie wymazać historii swojego życia.

Ucieczka od przeszłości.

Wyobraź sobie nieustanne kopanie, aby próbować wydostać się z dziury, w której się znajdujesz. Cóż, tak właśnie jest za każdym razem, gdy próbujesz uzyskać odpowiedzi z przeszłości. Marnujesz czas, próbując wybrać idealne narzędzie, aby się wykopać.

Nigdy się nie dowiemy, dlaczego nie mogliśmy sobie poradzić z jakimś wyzwaniem w naszej przeszłości ze spokojem, jaki mamy teraz. Ponieważ, tak naprawdę, to właśnie to wyzwanie pomogło nam rozwinąć nasz spokój.

Szukasz przyczyny, jednoczenie poszukując zbawienia w przeszłości

Kiedy przechodzimy przez życie budując naszą tożsamość, czasami musimy odpowiedzieć na pytanie dlaczego. Jednak przez większość czasu staramy się zachować bezpieczeństwo. Różnica leży w dwóch ważnych punktach:

  • Jeśli chcesz odpowiedzieć na pytania, aby ponownie zyskać coś cennego, co utraciłeś, szukasz wyjaśnień mających uzdrawiającą moc. Chcesz wyjaśnić coś z przeszłości, aby poprawić teraźniejszość.
  • Jeśli chcesz porozmawiać o czymś z przeszłości, aby usprawiedliwić się, wyglądać lepiej w oczach innych lub próbować zranić kogoś, kto cię skrzywdził, szukasz ochrony swojego ego. Nie poświęcasz swojego czasu na budowanie czegokolwiek.

Dziewczynka i papierowa łódka.

Nie potrzebujesz niczego ze swojej przeszłości. Nie ma potrzeby szukania odpowiedzi na pytania, których czas już minął. Jesteś tu i teraz. Przestań więc kopać, a zamiast tego używaj swoich narzędzi do sadzenia nasion, odżywiania gleby i podlewania ogrodu, aby mógł rosnąć.

Próba znalezienia odpowiedzi z twojej przeszłości tylko z powodu własnego ego może po prostu pogorszyć obecną chwilę. Przestań więc wkopywać się w dziurę a zamiast tego posadź coś pięknego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.