Przeszłość - czy kiedykolwiek chciałeś się od niej uwolnić?

Przeszłość - czy kiedykolwiek chciałeś się od niej uwolnić?
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przeszłość – czy kiedykolwiek chciałeś się od niej uwolnić? A może chciałeś wrócić i rozwiązać problemy z przeszłości, nawet jeśli nie mają one wpływu na twoją obecną sytuację? Czy myślisz, że to, jaki kiedyś byłeś, nie pasuje do tego, kim naprawdę jesteś?

To uczucie ma związek z istotami ludzkimi ukrywającymi w sobie pewien rodzaj niestabilności. Nasza pamięć emocjonalna, znajdująca się w ciele migdałowatym, często płata nam figle. Chcemy pogodzić się z przeszłością, mówić rzeczy, których nigdy nie mówiliśmy i przejąć kontrolę nad naszą osobowością.

Ciężko nam przyznać, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Przeszłość jest czymś, z czym powinieneś spróbować się pogodzić, zamiast próbować ją naprawić. Nie musisz z niej ratować niczego co mogłoby pomóc ci utrzymać się na powierzchni dzisiaj. Musisz tylko płynąć dalej przed siebie z każdym rodzajem bagażu, który zbierasz wraz z czasem.

Może twój plecak jest pełen wiedzy z lekcji, które zabrałeś ze swojej przeszłości. A może jest wypełniony kamieniami, które grożą zatopieniem. Ciężkimi kamieniami “powinienem był…” lub “co by było, gdybym…”.

Przeszłość – nie próbuj jej rozwikłać, bo utkniesz

Rozsupłanie węzłów przeszłości nie jest dobrym pomysłem. Każdego dnia podejmujemy ryzyko i popełniamy błędy, ale także uczymy się. Nawet jeśli niczego się nie nauczysz, nie znaczy to, że powinieneś pozwolić, by błędy z przeszłości odebrały przyjemność z życia.

Kiedy spróbujesz wyciągnąć wątek z przeszłości, zaplączesz się w niej. Niektóre wątki łączą się, inne tylko splatają i cofają to, co już osiągnąłeś. Może lepiej po prostu chwycić za igły i tkać dalej swój los.

Jeśli spróbujesz wydostać się z dziury, kopiąc więcej, zwyczajnie zakopiesz się głębiej. Jeśli spróbujesz rozwikłać węzeł, wpadniesz w pułapkę. Nigdy nie będziesz w stanie wymazać historii swojego życia.

Ucieczka od przeszłości.

Wyobraź sobie nieustanne kopanie, aby próbować wydostać się z dziury, w której się znajdujesz. Cóż, tak właśnie jest za każdym razem, gdy próbujesz uzyskać odpowiedzi z przeszłości. Marnujesz czas, próbując wybrać idealne narzędzie, aby się wykopać.

Nigdy się nie dowiemy, dlaczego nie mogliśmy sobie poradzić z jakimś wyzwaniem w naszej przeszłości ze spokojem, jaki mamy teraz. Ponieważ, tak naprawdę, to właśnie to wyzwanie pomogło nam rozwinąć nasz spokój.

Szukasz przyczyny, jednoczenie poszukując zbawienia w przeszłości

Kiedy przechodzimy przez życie budując naszą tożsamość, czasami musimy odpowiedzieć na pytanie dlaczego. Jednak przez większość czasu staramy się zachować bezpieczeństwo. Różnica leży w dwóch ważnych punktach:

  • Jeśli chcesz odpowiedzieć na pytania, aby ponownie zyskać coś cennego, co utraciłeś, szukasz wyjaśnień mających uzdrawiającą moc. Chcesz wyjaśnić coś z przeszłości, aby poprawić teraźniejszość.
  • Jeśli chcesz porozmawiać o czymś z przeszłości, aby usprawiedliwić się, wyglądać lepiej w oczach innych lub próbować zranić kogoś, kto cię skrzywdził, szukasz ochrony swojego ego. Nie poświęcasz swojego czasu na budowanie czegokolwiek.

Dziewczynka i papierowa łódka.

Nie potrzebujesz niczego ze swojej przeszłości. Nie ma potrzeby szukania odpowiedzi na pytania, których czas już minął. Jesteś tu i teraz. Przestań więc kopać, a zamiast tego używaj swoich narzędzi do sadzenia nasion, odżywiania gleby i podlewania ogrodu, aby mógł rosnąć.

Próba znalezienia odpowiedzi z twojej przeszłości tylko z powodu własnego ego może po prostu pogorszyć obecną chwilę. Przestań więc wkopywać się w dziurę a zamiast tego posadź coś pięknego.

To może Cię zainteresować ...
Przeszłość to twoja trampolina, a nie kanapa
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Przeszłość to twoja trampolina, a nie kanapa

Przeszłość może służyć nam jako kanapa, na której będziemy użalać się nad sobą, lub niczym trampolina, która będzie prowadzić nas do własnych marze...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.