Poznać siebie - trzy pytania, które Ci w tym pomogą

Poznać siebie - trzy pytania, które Ci w tym pomogą
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jak możemy poznać siebie, jeśli nawet nie wiemy kim jesteśmy? Czy możemy wiedzieć, dokąd zmierzamy, jeśli tak naprawdę nie znamy siebie? Czy możemy wiedzieć, kogo chcemy po naszej stronie, jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy? Te trzy pytania pomogą ci lepiej poznać siebie: Kim jestem? Dokąd idę? Z kim idę?

W jaki sposób mogę poznać siebie?

W tym artykule zastanowimy się nad tymi pytaniami i ich możliwymi odpowiedziami. Odpowiedzi te pozwolą nam zastanowić się nad tym, co robimy i jak będziemy działać od teraz. Odpowiedzi te będą służyć jako trzy główne punkty w kompasie naszego życia.

Kim jestem?

Zacznijmy od tego delikatnego ćwiczenia z introspekcji. Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie kim jesteś? Czy kiedykolwiek napisałeś swój własny opis, który był tak dokładny, że gdyby ktoś go przeczytał, natychmiast by Cię rozpoznał? To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Zacznijmy od zasygnalizowania, jak ważna jest znajomość samego siebie.

dziewczyna myśląca jak lepiej poznać siebie

Wiedząc kim jesteś, musisz poznać swoje mocne i słabe strony, a także co lubisz i czego nie lubisz. Naprawdę znasz siebie, jeśli możesz połączyć się z tym, co czujesz w środku: swoimi myślami i emocjami. Możesz wiedzieć kim jesteś, szanować i cenić siebie a w tym samym czasie, stawiać samego siebie ponad wszelkie inne priorytety.

Możliwość odpowiedzi na te pytania jest kluczem, który pomoże Ci lepiej poznać siebie, ponieważ oznacza to, że poświęciłeś trochę czasu na refleksję. Możesz określić siebie i wiedzieć, że jesteś czymś więcej niż tym co posiadasz, więcej niż ciężarami, które nosisz i więcej niż swoimi emocjami. Jesteś czymś więcej niż swoim otoczeniem: Jesteś sobą!

Dokąd idę?

Kiedy już wiemy kim jesteśmy, ważne jest, aby wiedzieć dokąd zmierzamy. Innymi słowy, na co wydaję wszystkie moje zasoby? Czy podobają mi się wszystkie projekty, w które jestem zaangażowany? Do jakiego momentu decydowałem, gdzie jestem? Jaką mam kontrolę? Czy wiem czego chcę? Jakie są moje cele? Gdzie zaczyna się moja ścieżka? W którym kierunku idę?

Zaletą tych pytań jest świadomość, że Twoje decyzje zaprowadzą Cię na ścieżkę, gdzie cierpienie i rozczarowanie nie będą bohaterami. Oznacza to znajomość prawdziwej wartości posiadanych zasobów i uporządkowanie priorytetów.

Z kim idę?

Czy naprawdę wiem z kim chcę być? Czy mogę uznać za własną decyzję to, z kim spędzam czas? A może polegam na ludziach, aby osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłem? Wiele razy to nasze braki lub potrzeby zmuszają nas do polegania na innych. Czasami mogą one przyćmić naszą ocenę.

To trzecie kluczowe pytanie, które pomoże Ci poznać siebie. Jeśli jesteś w stanie wiedzieć kim jesteś i dokąd zmierzasz, powinieneś wybrać kogoś, kto może Cię wesprzeć na Twojej drodze a także pomóc w razie potrzeby. Z drugiej strony powinieneś trzymać się z daleka od ludzi, którzy mogą być ciężarem (lub przynajmniej nie angażować ich w ważne projekty). Wreszcie, mądrze byłoby trzymać wokół siebie ludzi, którzy dbają o Ciebie i potrafią wyrazić to co myślą, bez żadnego zakłamania.

para trzymająca się za ręce

Poznawanie siebie lepiej

Musimy wiedzieć kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i ponadto z kim to robimy. Jednak musi być to w tej kolejności, bo jeśli tak nie będzie, ryzykujemy, że będziemy zdezorientowani i pozwolimy innym decydować o naszej drodze.

Kiedy wiesz kim jesteś, jesteś gotowy do podejmowania decyzji i rozpoczęcia lub kontynuowania wybranej ścieżki, razem z jej wzlotami i upadkami. Kiedy uda ci się zobaczyć co jest w środku i dowiesz się dokąd zmierzasz, będziesz gotowy podzielić się tym, co jest w środku a także ciężarem, który nosisz. W ten sposób będziesz gotowy, aby otworzyć ramiona i przyjąć każdego, kto ma coś pozytywnego do dodania w Twoim życiu. Jednocześnie sam będziesz mógł wzbogacić osoby wokół siebie.

“To Twoja droga i tylko Twoja. Inni mogą iść z Tobą, ale nikt nie może przejść jej za Ciebie.

-Buddha-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.