Opłakiwanie skomplikowanych relacji

Utrata kogoś, kogo kochałeś, ale kto wyrządził ci wielką krzywdę, może być naprawdę zagmatwaną i trudną sytuacją. Podpowiadamy, jak radzić sobie z żałobą w skomplikowanych związkach.
Opłakiwanie skomplikowanych relacji
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2022

Śmierć bliskiej osoby lub utrata ważnego związku to dwa z najbardziej bolesnych wydarzeń, z jakimi możesz się spotkać. W takich przypadkach wyzwalany jest smutek, emocjonalny proces, który pozwala ci zapanować nad tym, co się wydarzyło, zaakceptować nieobecność drugiej osoby i zintegrować ją z pójściem naprzód z własnym życiem.

Możesz pomyśleć, że ból byłby większy, gdyby ta druga osoba była kimś, z kim dzieliłeś bezwarunkową miłość. Jednak w rzeczywistości żałoba po skomplikowanych związkach jest zwykle znacznie bardziej złożona niż zwykłe cierpienie.

Możesz spotkać się z tego rodzaju doświadczeniem, gdy związek był burzliwy, przerywany lub toksyczny. Dzieje się tak, gdy umiera krewny, z którym zawsze łączyła cię napięta i ambiwalentna relacja, która wahała się między miłością a nienawiścią. Tego rodzaju sytuacje prowadzą do szczególnego rodzaju żalu, który może sprawiać trudności.

Smutna kobieta. Opłakiwanie skomplikowanych relacji
Emocje odczuwane podczas opłakiwania skomplikowanego związku są często mylące.

Opłakiwanie skomplikowanych relacji – żałoba

Według psychologa Williama Wordena ukończenie procesu żałoby wymaga przejścia przez cztery różne etapy:

  • Akceptacja rzeczywistości straty. Oznacza to zaakceptowanie, że tej osoby nie będzie już w twoim życiu i zrobienie tego zarówno mentalnie, jak i emocjonalnie. Oznacza zaakceptowanie, że nie wrócą i że ich nieobecność będzie od teraz rzeczywistością.
  • Rozpoznanie własnych emocje. Ten etap polega na zidentyfikowaniu niuansów tego, co czujesz, rozpoznaniu ich i umiejętności ujęcia ich w słowa. Nie próbuj unikać bólu ani go ukrywać, ale pozwól mu zaistnieć i pozwól sobie go poczuć.
  • Przystosowanie się do świata, w którym nie ma już tej osoby. Oznacza to nauczenie się życia bez kogoś, kto był dla Ciebie niezwykle ważny. Musisz nauczyć się stawiać czoła codzienności, przedefiniować, kim jesteś bez tej osoby, i dostosować się do braku tych ról, które ona przyjmowała.
  • Emocjonalne umiejscowienie. Ten etap polega na zintegrowaniu tego, co się wydarzyło, z historią twojego życia, dając danej osobie miejsce w twoim sercu i świecie psychologicznym, abyś mógł iść naprzód bez niej. W efekcie, abyś mógł żyć dalej, musi być umieszczona na należnym jej miejscu.

Powinieneś wiedzieć, że radzenie sobie ze smutkiem nigdy nie jest łatwe. Ponadto na każdym z powyższych etapów często pojawia się ból, smutek, gniew, frustracja i dezorientacja. Jeśli jednak twoja relacja z drugą osobą była zdrowa, naturalne jest, że możesz być wdzięczny za swój związek i iść naprzód. Z drugiej strony, gdyby więź była skomplikowana, mogą się pojawić dodatkowe wyzwania.

Opłakiwanie skomplikowanych relacji

Rozpacz nad skomplikowaną relacją może być trudniejsza, bardziej zagmatwana i jeszcze bardziej wyniszczająca. Rzeczywiście, kiedy tracisz osobę, która cię skrzywdziła, ale którą również kochałeś, może się pojawić szereg trudności.

Na przykład, jeśli związek był toksyczny i miał wiele wzlotów i upadków, akceptacja straty staje się bardziej skomplikowana. W rzeczywistości możesz mieć wrażenie, że to nie koniec. To dlatego, że w związku było tak wiele zwrotów, że wiele razy zaczynałeś proces żałoby. Dlatego trudno Ci zaakceptować, że tym razem to naprawdę koniec. Jeśli jednak nie możesz zaakceptować tego faktu, nie możesz przejść do następnego etapu.

Co więcej, w tego rodzaju związkach nie jest łatwo przetwarzać emocje, ponieważ są one mylące i sprzeczne. Musisz zaakceptować to, że być może oboje kochaliście i nienawidziliście w tym samym czasie. W związku z tym odczuwasz ból i nostalgię za stratą, ale nosisz również uczucia urazy, a nawet poczucia winy za to, że nie udało ci się nawiązać z nią zdrowszego związku.

Trudno jest zidentyfikować wszystkie sprzeczne niuanse, które mogą się pojawić. Jeszcze trudniej je wyrazić, ponieważ Twoje środowisko prawdopodobnie to osądzi. Ludzie mogą cię zapytać: „Jak możesz być tak zdenerwowany utratą kogoś, kto tak bardzo cię zranił?” lub „Jak możesz czuć się tak źle z powodu kogoś, kogo już tu nie ma?”. Przetwarzanie tego rodzaju ambiwalencji nie jest łatwe.

Uzależnienie emocjonalne

W trudnych związkach często pojawia się wielka zależność emocjonalna. To komplikuje proces uczenia się życia bez drugiej osoby i zrozumienia, kim teraz jesteś. W końcu druga osoba mogła stale zajmować Twój umysł i być centrum twojego świata, teraz jednak odeszła. Oznacza to, że musisz całkowicie przebudować swoje życie. Rzeczywiście, masz dużo pracy emocjonalnej do wykonania.

Jak więc umiejscowić tę osobę w swoim sercu i iść naprzód? Prawdopodobnie nie wiesz, jakie miejsce dać, tej osobie, którą tak bardzo kochałeś, a której już tam nie ma. Osoba ta przysporzyła Ci tyle problemów i bólu, a teraz odeszła. Dopóki nie rozwiążesz tych sprzecznych emocji, nie będziesz wiedział, jak zintegrować to, czego doświadczyłeś.

Smutna kobieta w łóżku
W żałobie skomplikowanych relacji niezbędna jest praca z emocjami.

Opłakiwanie skomplikowanych relacji – wskazówki

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której mierzysz się ze stratą kogoś, kto głęboko Cię przeraził i z kim miałeś ambiwalentny związek, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

  • Jeśli przeżywasz rozstanie, podejmij decyzję, aby nie wracać. Bez względu na to, ile razy to robiłeś wcześniej, podejmij zobowiązanie, aby nie powtarzać cyklu bólu. Podobnie, jeśli druga osoba zmarła, zaakceptuj rzeczywistość tego, jak było. Oczywiście chciałbyś, żeby było inaczej, ale to już nie jest w Twoich rękach. Praca nad akceptacją i bycie w zgodzie z tym, co się wydarzyło, jest niezbędna, aby móc iść naprzód.
  • Pozwól sobie na odczuwanie wszystkich emocji, bez względu na to, jakie mogą być, bez osądzania i stawiania im oporu. Zaakceptuj, że mogą być sprzeczne, i to jest w porządku, ponieważ są odzwierciedleniem historii, którą przeżyłeś. Nie oceniaj siebie. Upewnij się, że znajdziesz sposób na emocjonalne wyładowanie swoich uczuć bez bycia osądzanym. Jeśli ludzie wokół Ciebie nie oferują ci bezpiecznej przestrzeni, możesz skorzystać z pisania terapeutycznego lub poszukać profesjonalnego wsparcia.
  • Wzmacniaj się i pracuj nad swoją samooceną. Zadbaj o siebie i swoje potrzeby, aby przezwyciężyć emocjonalną zależność, którą mogłeś stworzyć z drugą osobą.
  • Jeśli chodzi o zmianę pozycji emocjonalnej tej osoby, zaakceptuj ambiwalencję. Nie próbuj zapominać o negatywach i skupiać się tylko na tym, co dobre. Nie ugrzęźnij w urazach i wyrzutach. Zaakceptuj sytuację i zapamiętaj osobę z jej dobrymi i złymi stronami.

Krótko mówiąc, pożegnanie się z kimś ważnym, z kim twój związek nie był najlepszy, może być naprawdę bolesne, bardziej niż kiedykolwiek się spodziewałeś. Jeśli jesteś na tym etapie, nie oceniaj siebie ani nie wywieraj na siebie presji. Pozwól sobie przejść przez każdy etap żałoby i nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy, jeśli jej potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabodevilla, I. (2007). Las pérdidas y sus duelos. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 163-176). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.
  • Worden, J. W. (1996). Tasks and mediators of mourning: A guideline for the mental health practitioner. In Session: Psychotherapy in Practice: Psychotherapy in Practice2(4), 73-80.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.