Niesamowite kobiety, które zmieniły świat

Niesamowite kobiety, które zmieniły świat
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2021

Niesamowite kobiety są podziwiane za swoje oddanie i determinację. Co więcej, niektóre z nich odpowiadają za wiele niesamowitych przełomów w dzisiejszym świecie.

W każdym zakątku świata można natknąć się na niesamowite kobiety. Niektóre z nich mogą być wybitne w swojej dziedzinie. Z kolei inne mogą dokonywać niesamowitych czynów. Co więcej, o istnieniu niektórych z nich nie mamy nawet pojęcia.

Kobiety, o których będziemy mówić w dzisiejszym artykule, łączy jedna wspólna cecha. Każda z nich poświęciła swoje życie określonej kwestii lub celowi. Co więcej, nie tylko musiały stawiać czoła wielu wyzwaniom, ale również musiały radzić sobie z dyskryminacją.

“Przez całe moje życie była obecna kobieta, która brała mnie za rękę w mroku rzeczywistości, którą kobiety znają lepiej od mężczyzn i w której orientują się lepiej przy mniejszej ilości światła.”

-Gabriel García Márquez-

Te kobiety dają świadectwo kobiecej siły. Każda z nich zmieniła świat na swój własny sposób.

Fatima al-Fihri

Ta kobieta była córką wpływowego kupca Muhammeda al-Fihri. Wykorzystując pieniądze swojego ojca mogłaby wieść niezwykle wygodne życie. Zamiast tego zdecydowała się być pionierką.

Ufundowała pierwszy na świecie uniwersytet w 859 r. w Fez. W dzisiejszych czasach jest on znany jako Uniwersytet al-Qarawiyyin.

Ruth Bader Ginsburg

Ta sędzina i ławniczka, która zmarła w 2020 r., była symbolem ruchu praw kobiet, nieposłuszeństwa obywatelskiego oraz sprawiedliwości społecznej. Co ciekawe, stała się również ikoną popkultury.

Chociaż pochodziła z ubogiej rodziny, to Ruth Bader Ginsberg osiągnęła niesamowity sukces. Została nawet członkiem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Maya Angelou

Jej prawdziwe imię brzmiało Marguerite Annie Johnson. Urodziła się w St. Louis w Missouri w 1928 r., w okropnych czasach zarówno dla kobiet, jak i dla osób czarnoskórych.

Ciemnoskóra kobieta

Mimo tego została poetką, pisarką, piosenkarką i aktywistką walczącą o prawa osób czarnoskórych. Jednak największą popularność przyniosła jej jej seria autobiografii. Stanowiły one przejmujące świadectwo jej życia. Prezydent Barack Obama przyznał jej Prezydencki Medal Wolności w 2010 r.

Sofonisba Anguissola

Sofonisba Anguissola była włoską artystką renesansową. W przeciwieństwie do swoich kolegów płci męskiej, nie była w stanie uczyć się od wielkich mistrzów. Mimo tego udało jej się nauczyć samą siebie rysunku i została mistrzynią w sztuce portretowania. Dzięki temu przetarła drogę innym kobietom, które mogły podążać jej śladem.

Susan B. Anthony

Susan B. Anthony była jedną z kobiet, które odpowiadały za walkę o prawo kobiet do głosowania. Poświęciła całe swoje życie walce o prawa kobiet. Wraz z Elizabeth Cady stworzyła w 1866 r. American Equal Rights Association (AERA).

W pewnym momencie została zatrzymana za głosowanie bez pozwolenia i ukarana grzywną. Jednak nigdy jej nie zapłaciła.

Virginia Apgar

Virginia Apgar to kolejna niesamowita kobieta, o której historia często zapomina. Szkoliła się w pierwszym oddziale anestezjologii w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, była pierwszą kobietą, która stała się profesorem na Vagelos College of Physicians and Surgeons (VP&S). Wniosła również bardzo wiele do dziedziny położnictwa i pediatrii.

Co więcej, to właśnie ona wymyśliła skalę Apgara. To metoda wykorzystywana w celu oceniania zdrowia nowonarodzonego dziecka. Ten test w znaczący sposób zmniejszył umieralność pośród dzieci na całym świecie.

Jane Austen

Ta brytyjska powieściopisarka zmarła, gdy miała zaledwie 41 lat. Jednak w trakcie swojego krótkiego życia udało jej się napisać sześć powieści. Każda z nich została uznana za symbol realizmu społecznego tamtych czasów.

Pisanie książki

Jedna z nich, Duma i uprzedzenie, jest nadal podziwiana przez krytyków. Jej prace stale przyciągają uwagę zarówno literaturoznawców, jak i powszechnej opinii publicznej.

Josephine Baker

Josephine Baker była bez wątpienia niesamowitą kobietą, która zmieniła świat. Była uznawana za pierwszą kobietę na świecie, która została międzynarodową gwiazdą.

Została francuskim szpiegiem podczas II wojny światowej. Poza tych walczyła przez całe swoje życie o równość osób czarnoskórych. Była nazywana “Czarną Wenus”.

Jeanne Baret

Ta odważna kobieta była podróżniczką. Udawała mężczyznę, aby przyjęto ją na wyprawę mającą na celu opłynięcie całego świata. Była botaniczką, a w jej staraniach pomagał jej inny badacz, Philibert Commerçon. Jednak oboje zostali zmuszeni do opuszczenia statku na Mauritiusie, gdzie została przez jakiś czas.

Później wróciła do Francji, kończąc tym samym swoją podróż dookoła świata.

Clara Barton

Podczas wojny secesyjnej Clara Barton była znana jako “anioł pola walki”.  Lata później założyła Amerykański Czerwony Krzyż. Posiadała nieugiętego ducha i czuła, że ratowanie życia to jej obowiązek. Co więcej, udało się kilka razy uniknąć śmierci podczas wojny.

Każda z nich wykazała się zarówno determinacją, jak i przekonaniem. Te niesamowite kobiety nie poddawały się i osiągały swoje cele wbrew wszelkim przeciwnościom. Cała ludzkość ma wobec nich dług wdzięczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perrot, M., & Saúl, M. (2008). Mi historia de las mujeres. Buenos Aires, Argentina: Fondo de cultura económica.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.