Moonwalking – krytyka i obwinianie za przesadną reakcję

Moonwalking ma miejsce, gdy ktoś boleśnie Cię krytykuje, pozwala Ci zareagować, a następnie wyśmiewa Cię za tę reakcję, wskazując, że zawsze przesadzasz. Czy to brzmi znajomo? Ta forma wykorzystywania ma swoją nazwę i poważne konsekwencje psychologiczne.
Moonwalking – krytyka i obwinianie za przesadną reakcję
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Moonwalking to wyrafinowana, ale skuteczna technika przemocy psychologicznej, która ma ten sam cel co manipulowanie: zmęczyć drugą osobę. Polega na krytyce czegoś, doprowadzaniu drugiej osoby do reakcji, a następnie oskarżaniu jej lub wyśmiewaniu za tę reakcję.

To emocjonalny cios wykorzystywany tylko po to, by uzyskać odpowiedź i móc później ubliżyć partnerowi.

Doktor John Gottman i doktor Julie Gottman to terapeuci i psychologowie, którzy przeprowadzili większość badań nad wpływem krytyki na relacje emocjonalne. Nie potępiają prawa danej osoby do wypowiedzenia skargi. Jednak skargi stają się krytyką, gdy są wyrażane w sposób oskarżycielski i z zamiarem zranienia.

Za tymi, którzy nieustannie uciekają się do krytyki, aby utkać sieć, za pomocą której mogą uwięzić swojego partnera w bólu, zwykle kryje się znieważająca osobowość. Pogarda jest ściśle związana z krytyką i generalnie oba wymiary pojawiają się razem, tworząc skuteczny sposób nadużyć.

Moonwalking

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, na czym polega ten uderzający mechanizm psychicznego znęcania się.

Czym dokładnie jest moonwalking?

Rzeczywiście, w ostatnich latach pojawiło się więcej terminologii do oznaczania zachowań, ale jest to przydatne, ponieważ pomaga uprościć złożoną rzeczywistość. Jeśli chodzi o moonwalking, to psycholożka i pisarka Viky Stark, ekspertka od związków, ukuła ten termin w artykule w Psychology Today w zeszłym roku.

Użyła tego słowa w odniesieniu do słynnego tańca Michaela Jacksona: posunięcie się o kilka kroków do przodu, a następnie cofnięcie się. W pewnym sensie to właśnie robi tego rodzaju przemoc fizyczna.

Najpierw dana osoba krytykuje swojego partnera (posuwa się do przodu), oczekuje reakcji, a następnie bagatelizuje znaczenie tego, co powiedziała (cofanie się), aby wywołać poczucie winy.

W większości przypadków ten mechanizm psychologicznej manipulacji zawiera żarty i szkodliwy sarkazm, z jakimi starają się zaszkodzić poczuciu własnej wartości partnera. Przykładem tego jest powiedzenie czegoś w stylu „Jesteś niezdarny jak sześciolatek, czasami czuję się, jakbym przebywała w przedszkolu”.

Po tym, widząc reakcję drugiej osoby, partner przerywa jej, mówiąc: „Wyluzuj, tylko żartowałam!”. Moonwalking to sposób na wykorzystanie krytyki, aby druga osoba poczuła się odrzucona, zraniona i niedoceniona. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o mechanizmach, z których się korzysta.

Aspekty cechujące moonwalking

W każdym związku od czasu do czasu pojawiają się nieporozumienia i konflikty. To wszystko jest częścią normalnego, a nawet zdrowego związku. Dzieje się tak, ponieważ możesz uczyć się z tych sytuacji. Co więcej, dużo osób jest silniejszych, ponieważ dzięki tym sytuacjom wiedzą lepiej na przyszłość.

Spory dodają nowych umiejętności i zasobów, dzięki którym możesz iść naprzód jako zespół.

Jednak ci, którzy doskonalą sztukę moonwalkingu, nie starają się budować zdrowego związku. Chcą przede wszystkim stworzyć emocjonalnie wyczerpujące środowisko, aby osłabić i kontrolować swoją drugą połówkę. To gra emocji. Osoby te korzystają z wysoce wyrafinowanych zasobów psychologicznych:

Po pierwsze, wysuwają konkretną krytykę pod adresem faktów i wymiarów, o których wiedzą, że będą boleć. Na przykład w centrum uwagi może być tak, że ich partner od dawna zabiega o awans. Mogą też wykorzystać to, że partner martwi się o członka rodziny lub przyjaciela.

Po rozpoczęciu krytyki, osoba będzie cierpliwie czekać na reakcję partnera. To dlatego, że będzie to moment, w którym wejdą w drugą fazę moonwalkingu:

  • powiedzą Ci, że jesteś zbyt wrażliwy i przesadzasz.,
  • zwrócą uwagę, że wyjmujesz wszystko z kontekstu,
  • często mówią, że tylko żartowali,
  • zwrócą również uwagę, że źle zinterpretowałeś ich słowa i że w rzeczywistości masz zwyczaj obrażania się,
  • powiedzą, że znowu przesadzasz i masz paranoję.
Smutna kobieta

Ciągła krytyka wpływa na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne

Moonwalking polega na ciągłej krytyce i często towarzyszy mu pogarda. Negatywny wpływ tej formy przemocy psychicznej jest ogromny. Badania takie, jak te przeprowadzone na University of Pennsylvania, wskazują, że ciągła krytyka jest szczególnie szkodliwa u osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

W takiej sytuacji łatwo popaść w stan depresyjny. Również prace badawcze, takie jak te przeprowadzone przez psychologa społecznego Roberta Alana Barona, ujawniają, że wymiar ten wpływa na koncentrację, zdolność do wykonywania pracy, a nawet motywację do nawiązywania kontaktu ze środowiskiem.

Nadużycia mają wiele form, języków, mechanizmów i strategii. Nie wszystkie formy wykorzystywania dotyczą fizycznych ciosów, krzyków lub obelg. Często niektórzy uciekają się do wyniszczenia, pogardy przebranej za sarkazm i krytyki, która podkopuje opór.

Snajperzy emocjonalni istnieją i starają się przede wszystkim osłabić partnera, aby nad nim dominować.

Reaguj na czas i broń się. Innymi słowy, zdystansuj się od osób, które źle Cię traktują i nie są zainteresowani Twoją samooceną i równowagą psychiczną.

To może Cię zainteresować ...
Czym jest bigamia? Dowiedz się więcej na jej temat!
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Czym jest bigamia? Dowiedz się więcej na jej temat!

Zawarcie małżeństwa w trakcie trwania innego związku jest przestępstwem. Ale czy bigamia to także zawarcie małżeństwa po raz drugi?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baron, R. A. (1988). Negative effects of destructive criticism: Impact on conflict, self-efficacy, and task performance. Journal of Applied Psychology, 73(2), 199–207. https://doi.org/10.1037/0021-9010.73.2.199
  • Hirschberger, Gilad & Florian, Victor & Mikulincer, Mario. (2003). Strivings for Romantic Intimacy Following Partner Complaint or Partner Criticism: A Terror Management Perspective. Journal of Social and Personal Relationships. 20. 675-687. 10.1177/02654075030205006.
  • Porter E, Chambless DL, Keefe JR. Criticism in the Romantic Relationships of Individuals With Social Anxiety. Behav Ther. 2017 Jul;48(4):517-532. doi: 10.1016/j.beth.2016.11.002. Epub 2016 Nov 11. PMID: 28577587.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.