Macierzyństwo: zmiany i sposób radzenia sobie z nimi

Macierzyństwo wyznacza granicę w życiu kobiety, którą można określić jako „przed” i „po”. Wiele rzeczy się wtedy zmienia. Dlatego musisz podjąć dodatkowy wysiłek, nie tylko w celu dostosowania się do tych wszystkich nowych wymogów, ale także w celu jak najlepszego wykorzystania tego nowego, pełnego emocji etapu życia.
Macierzyństwo: zmiany i sposób radzenia sobie z nimi
Alicia Escaño Hidalgo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Escaño Hidalgo.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Macierzyństwo jest ważnym etapem w życiu kobiety. Wiąże się zarówno ze złudzeniami, nadziejami, jak i stresem. To ważny moment oddzielający Cię od Ciebie, którą kiedyś byłaś i Twojej nowej roli. Czyli bycia matką.

Chociaż możesz mieć duże nadzieje związane z tą nową rolą w swoim życiu to jednak macierzyństwo będzie także oznaczać przyjmowanie na siebie mnóstwa nowych obowiązków, zainteresowań, a nawet uczuć, których wcześniej nie miałaś. A to może budzić w Tobie sporo obaw, a nawet stresu.

Jak to bywa we wszystkich prawie sytuacjach w życiu, zaczniesz jako ktoś zupełnie początkujący, a Twoje otoczenie sprawi, że się będziesz zmieniać w trakcie nabywania doświadczenia.

Bycie rodzicem oznacza nie tylko dbanie o siebie samą i swoje zdrowie. Ale także (albo i przede wszystkim) o zdrowie drugiego człowieka, który zajmuje pierwsze miejsce na liście Twoich priorytetów, bo po prostu nie jest jeszcze w stanie sam o siebie zadbać.

Macierzyństwo to bez wątpienia ogromny, wspaniały i bezwarunkowy akt miłości. Jednak jednocześnie może Cię zawieść pozostawiając Cię sam na sam z obrazem, który zbudowałaś sobie do tej pory w swojej głowie. W rzeczywistości bowiem macierzyństwo zmusza Cię do porzucenia pewnych części samej siebie lub do zawieszenia ich przynajmniej na jakiś czas.

Odrzucenie tych rzeczy lub rezygnacja ma charakter niejawny. Wydaje Ci się, że nie jesteś już tak ważna dla samej siebie, co jednak nie jest przecież prawdą. Ale brak czasu i zasobów do zadbania o samą siebie, tak jak kiedyś, może sprawić, że poczujesz się zaniedbana. A to może znacząco wpłynąć na Twoją samoocenę.

W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się nieco bliżej tą właśnie kwestią. Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na lekturę!

Jakie rzeczy zmienia macierzyństwo w życiu kobiety?

Macierzyństwo wyznacza granicę w życiu kobiety, którą można określić jako „przed” i „po”. Wiele rzeczy się wtedy zmienia. Dlatego musisz podjąć dodatkowy wysiłek, nie tylko w celu dostosowania się do tych wszystkich nowych wymogów, ale także w celu jak najlepszego wykorzystania tego nowego, pełnego emocji etapu życia.

Bycie matką oznacza pod wieloma względami nowe życie. Wszystko jest w porządku, jeśli wygląda ono na zdrowe. Wtedy, gdy go pragniesz, chcesz utrzymywać intymne chwile ze swoim dzieckiem i jednocześnie starasz się zachować swoją osobowość lub zainteresowania.

Matka z dzieckiem

Ale naturalnie pojawią się w nim także plany i projekty, z których będziesz musiała zrezygnować, ponieważ nie są one zgodne z Twoim obecnym stylem życia. Dobra wiadomość jest taka, że rezygnacja nie oznacza całkowitego usunięcia tych aspektów Twojego życia. Zamiast tego możesz pracować nad dostosowaniem go do tego, kim jesteś teraz.

Niektóre rzeczy, które bez wątpienia zmienia macierzyństwo to na przykład:

Związki i relacje z innymi osobami

Przyjaciele są jednym z najważniejszych elementów, na które może mieć wpływ macierzyństwo. O ile większość Twoich znajomych nie ma również dzieci, co sprawiłoby, że wszyscy przechodzicie mniej więcej te same zmiany, to możliwe, że jesteś jedyną osobą, który musi wprowadzić te niezbędne poprawki w swoim życiu.

Ten nowy czas nie jest taki sam, jaki był przed narodzinami dziecka. Dlatego jesteś teraz mniej dostępna dla innych. Nie możesz również tak samo swobodnie wykonywać niektórych czynności i rodzajów aktywności, takich jak podróżowanie, chodzenie na koncerty lub do klubów.

Zmienia się także Twoja energia i motywacja do robienia tych rzeczy. Zazwyczaj rodzice czują się bardzo zmęczeni, więc kiedy mają trochę wolnego czasu, prawdopodobnie będą chcieli spędzić trochę czasu na odpoczynku. W ten sposób ich życie społeczne zdecydowanie się zmienia na niekorzyść.

Świeżo upieczeni rodzice zaczynają spotykać się z innymi rodzicami, ponieważ mają ze sobą więcej wspólnego. Oznacza to więcej tematów do rozmowy, a ponadto Wasze dzieci mogą bawić się razem. Nie oznacza to, że musisz zostawić swoich starych przyjaciół. W rzeczywistości powinieneś starać się ich zachować, jeśli to możliwe.

Praca

W obecnej, nowej rzeczywistości utrzymanie równowagi na linii praca-życie wydaje się być już niemożliwe. Kiedy nadchodzi w Twoim życiu macierzyństwo, rodzi się też nowy „pracownik”. Wymagania dotyczące opieki i wychowania dziecka sprawiają, że ciężko jest pracować i być jednocześnie dobrą matką.

Dlatego właśnie wiele kobiet czuje się wtedy zmuszonych do rezygnacji z pracy. Inne z niej nie rezygnują, ale znajdują się w efekcie w codziennym tsunami pełnym stresu i niepokoju. W każdym razie ambitna, pracowita kobieta, którą byłaś przed narodzinami dziecka, jest teraz innym rodzajem człowieka, dla którego wszystkie wysiłki skupiają się teraz innych, ważniejszych rzeczach.

Dbanie o siebie

Większość czasu spędzasz teraz ze swoim dzieckiem. Możesz mieć wrażenie, że Twoje fizyczne i osobiste samopoczucie nie jest już tak ważne jak wcześniej.

Rodzice i dziecko

Poza tym absolutnie normalne jest to, że nie uważasz się już za atrakcyjną kobietę. Brak czasu może sprawić, że dbanie o siebie samą nie będzie już dla Ciebie priorytetem. Co więcej, Twoje ciało zmienia się w czasie ciąży i po porodzie. A to oznacza, że możesz nie czuć się już tak pewnie, jak wcześniej.

Pamiętaj jednak o tym, że teraz jesteś inną osobą, podobnie jak Twoje życie. Ale ta zmiana, która w Tobie zaszła, jest tak samo piękna.

Odpoczynek i relaks

Jeśli do tej pory wracałaś do domu po pracy, brałaś prysznic, zakładałaś wygodne, luźne ubrania i oglądałaś seriale na Netfliksie, to teraz, gdy Twoim życiem rządzi macierzyństwo, zapewne zgodzisz się, że wszystko się zmieniło. Musisz po prostu zaopiekować się inną, kruchą istotą, która tak bardzo potrzebuje Ciebie.

Czas wolny, jak powiedzieliśmy w pierwszym punkcie, również się zmienia. Wszelkie plany wydają się być bardziej niezobowiązujące. Ponadto wszystkie rodzaje aktywności musisz planować we wcześniejszych godzinach niż do tej pory. A także z innymi ludźmi, którzy lepiej rozumieją Twoje obecne życie i z którymi możesz poczuć bliskość i zrozumienie.

Twój partner

Zarówno Ty jak i Twój partner w zasadzie stajecie się zespołem dozorców. Najlepiej będzie, jeśli oboje postaracie się to robić w możliwie najbardziej zorganizowany sposób. Wynika to z tego, że wtedy ważne jest, aby nadal spędzać trochę czasu samemu, w którym możecie znaleźć trochę czasu dla siebie.

Ale ogólny kontekst nie jest jednak taki sam. Teraz trudniej będzie Wam wyjść wspólnie na obiad, odbywać długie rozmowy na różne tematy lub znaleźć czas na seks.

Co możesz zrobić, aby pozostać dalej sobą?

Przede wszystkim musisz mieć pewność, kim jesteś. Twoja osobowość nie zniknie z dnia na dzień.

W miarę swoich możliwości i zawsze będąc realistką, musisz starać się być sobą i nie pozwolić sobie całkowicie odejść od swoich zwyczajów. Ale zaakceptuj także nową rzeczywistość i zmiany z jakimi się ona wiąże. Nawet jeśli ich nie lubisz. A wszystko dlatego, że jest to rzecz do zrobienia będąca naprawdę oznaką dojrzałości.

Pamiętaj zawsze o tym, aby poprosić o pomoc zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz, ale bez przekraczania granic. Masz przecież dziadków, wujków, ciotki lub ostatecznie niańkę dla Twojego dziecka. Idealnie byłoby, gdyby Twoje dziecko spędzało z Tobą cały czas. Ale musisz także być w najlepszej formie emocjonalnej, w jakiej tylko możesz być. A do tego potrzebujesz czasu dla siebie samej.

Jeśli czujesz, że to staje się zbyt ciężkie dla Ciebie zadanie, po prostu poproś o pomoc. Weź głęboki oddech i bądź ze swoim dzieckiem ponownie, gdy tylko poczujesz się lepiej. Nie ma w tym żadnego powodu do poczucia winy.

Inną opcją jest zaplanowanie czasu tylko dla siebie. Pozwól swojemu partnerowi zająć się dziećmi przez chwilę, a potem możesz zrobić to samo dla niego. Chodzi o to, aby sobie nawzajem pomagać. Dlatego oboje powinniście być świadomi tego, że nie powinien z tego wynikać żaden konflikt.

Macierzyństwo to piękna rzecz, mimo wielu trudności!

Chociaż macierzyństwo może być trudne, to nadal jest zasadniczą zmianą w życiu, podobnie jak zostawanie nastolatkiem. Różnica polega na tym, że ta zmiana jest czymś, co zdecydowałaś się zrobić.

Ważne jest także i to, abyś postrzegała tę zmianę jako naprawdę piękny czas w swoim życiu. Chociaż niektóre rzeczy nie będą takie same, inne przyniosą Ci największą satysfakcję, jeśli tylko będziesz żyć chwilą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.