80 najlepszych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach

Czy chcesz poznać najlepsze cytaty o czasie, życiu i wspomnieniach? Zebraliśmy dla Ciebie całą ich listę - koniecznie się z nią zapoznaj!
80 najlepszych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2023

Czytanie i analizowanie najlepszych cytatów pisarzy, filozofów i myślicieli na temat głównych problemów życiowych może zmienić Twój punkt widzenia na wiele kwestii. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz słów zachęty, szukasz cytatów do umieszczenia na swoich stronach w mediach społecznościowych, czy po prostu lubisz zapamiętywać ciekawe myśli, przygotowaliśmy wybór najlepszych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach.

Na naszej liście znajdziesz wiele różnych punktów widzenia na te trzy tematy. W rzeczywistości niektóre z nich są ze sobą sprzeczne, więc wybór najlepszych cytatów należy do Ciebie. Mamy nadzieję, że znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Niektóre z najlepszych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach

W codziennym życiu często przyjmujesz pewne koncepcje za pewnik. Życie, czas, wspomnienia i związane z nimi elementy to jedne z najważniejszych. Oto niektóre z najlepszych cytatów na te trzy tematy:

1. „Dwaj najpotężniejsi wojownicy to cierpliwość i czas, zrobią wszystko” (Lew Tołstoj)

To wojownicy, których zawsze powinieneś używać na swoją korzyść. Jednak wielu z nas robi coś wręcz przeciwnego. Ale nic dobrego nie wyniknie z wiosłowania pod prąd. Dowiesz się trochę więcej o życiu, kiedy docenisz znaczenie bycia cierpliwym i mądrzejszego wykorzystywania czasu.

2. „Nie trać czasu na złość, żal, zmartwienia i pretensje. Życie jest za krótkie, by być nieszczęśliwym” (Roy T. Bennett)

Pomyśl, ile godzin swojego życia poświęciłeś na żal, złość i zmartwienia, które donikąd nie prowadziły. Zastanów się też, ile razy żywiłeś urazę. Na pewno będzie ich dużo.

Czy zyskałeś coś dobrego? Nie. To tylko strata czasu i powód braku szczęścia.

Kobieta pada ofiarą plotek

3. „W fotografiach podoba mi się to, że uchwycają chwilę, która przeminęła na zawsze i jest niemożliwa do odtworzenia” (Karl Lagerfeld)

Dlatego tak ważne jest robienie zdjęć najszczęśliwszych chwil. Dzięki nim możesz zatrzymać chwilę w czasie i uczynić z niej trwałe wspomnienie. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach.

4. Lista najlepszych cytatów: „Być może nie dotarłem tam, gdzie zamierzałem, ale myślę, że trafiłem tam, gdzie powinienem” (Douglas Adams)

Nie żałuj tego, co mogło być. Zamiast tego skup się na tym, co jest i co możesz zrobić z tym, co masz i gdzie jesteś.

5. „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na życie cudzym życiem” (Steve Jobs)

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, aby zadowolić innych i nie pożyczaj swojego życia komuś innemu. Twoje życie sprowadza się do czasu, który masz. Nie zmarnuj tego. Steve Jobs miał dużo racji w tym, co powiedział.

6. Lista najlepszych cytatów: „Najważniejsze nie jest to, jak długo, ale jak dobrze żyłeś” (Seneka)

Niektórzy w wieku 20 lat przeżyli więcej, niż inni w wieku lat 80. Wszystko sprowadza się do tego, jak dobrze doceniłeś swój czas i rzeczy, które zrobiłeś, odkryłeś i doświadczyłeś. Nie możesz powiedzieć, że żyłeś, jeśli zawsze bałeś się wyjść ze swojej strefy komfortu.

7. “Nikt nigdy nie odbierze Ci wspomnień – każdy dzień to nowy początek – twórz dobre wspomnienia każdego dnia” (Katarzyna Pulsifer)

„Życie polega na budowaniu przyszłych wspomnień” – powiedział kiedyś Ernesto Sábato. Postaraj się stworzyć sytuacje, w których możesz zgromadzić ich jak najwięcej w swoim codziennym życiu.

8. Lista najlepszych cytatów: „Nigdy nie znajdziesz na nic czasu. Jeśli chcesz mieć czas, musisz go zorganizować” (Charles Buxton)

Prawdopodobnie często używasz wymówki, że nie masz czasu na zrobienie pewnych rzeczy. Jednak czas jest taki sam dla wszystkich i gdziekolwiek jesteś, doba trwa 24 godziny. Liczy się to, jak go wykorzystasz.

9. „Nasze wspomnienia z dzieciństwa to często fragmenty, krótkie chwile lub spotkania, które razem tworzą album naszego życia” (Edyta Eger)

Najlepsze wspomnienia, te, które kojarzą Ci się ze szczęściem, można znaleźć w dzieciństwie.

10. „Życie może być hałaśliwe. Może też być wyczerpujące. Jest zbyt wiele rzeczy, które walczą o naszą uwagę, a czasami nieumyślnie zapominamy, jak ważne jest nasze dobre samopoczucie” (Jayne Hardy)

Musisz pamiętać o czynniku fizycznym i emocjonalnym. Wielu z nas koncentruje się na dbaniu o swój wygląd, diecie i ćwiczeniach, ale całkowicie zapomina o swoim samopoczuciu emocjonalnym. Jeśli chcesz mieć prawdziwą równowagę w swoim życiu, musisz zwrócić uwagę na jedno i drugie.

11. „Życie nie polega na znalezieniu siebie. Życie polega na tworzeniu siebie” (George Bernard Shaw)

Oznacza to stworzenie ścieżki, którą musisz przebyć. W istocie żyjesz wtedy, gdy tworzysz własną ścieżkę.

12. Lista najlepszych cytatów: „Życie to 10 procent tego, co ci się przydarza i 90 procent tego, jak reagujesz” (Charles R. Swindoll)

Wykorzystanie zarówno dobrych, jak i złych rzeczy określa stopień dobrobytu, jaki osiągniesz w swoim życiu. To, w jaki sposób wychodzisz z trudności i jak dobrze potrafisz cieszyć się tym, co dobre, decyduje o tym, kim jesteś.

13. „Czas jest rzeczą stworzoną. Powiedzieć: „nie mam czasu” to jak powiedzieć „nie chcę”” (Lao Tse)

Czy kiedykolwiek myślałeś o czasie w taki sposób? W rzeczywistości często używasz wymówki, że nie masz wystarczająco dużo czasu, jako eufemizmu, aby naprawdę powiedzieć, że nie jesteś zainteresowany robieniem czegoś.

Chociaż te rzeczy są nieistotne, często możesz użyć czasu jako wymówki. Jeśli naprawdę ci na czymś zależy, zorganizujesz się, aby poświęcić temu czas.

14. „Życie jest ciągiem lekcji, które trzeba przeżyć, aby je zrozumieć” (Helena Keller)

Im więcej lekcji przyswoisz sobie w swoim życiu, tym więcej się z nich nauczysz. Dlatego ludzie starsi są na ogół pełni mądrości, którą przekazują innym w formie rad. Jeśli zwrócisz na nie uwagę, pokierujesz swoim życiem w bardziej opłacalny sposób.

15. Lista najlepszych cytatów: „Czy potrzebujemy więcej czasu? A może powinniśmy bardziej zdyscyplinować ten, który mamy?” (Kerry Johnson)

Ten cytat o czasie, życiu i wspomnieniach stawia cię w roli bohatera i organizatora własnego czasu. Prawdopodobnie znasz ludzi, którym wydaje się, że doba ma 48 godzin. Bądź zorganizowany, a będziesz mógł robić wszystko, na co masz ochotę w ciągu tygodnia.

16. „Wierzę, że każdy człowiek ma skończoną liczbę uderzeń serca. Nie zamierzam zmarnować żadnego z moich…” (Neil Armstrong)

Wykorzystanie każdej chwili najlepiej jak potrafisz to najlepszy sposób na oddanie hołdu życiu.

17. Lista najlepszych cytatów: „Życie byłoby tragiczne, gdyby nie było zabawne” (Stephen Hawking)

To zdanie zawiera paradoks, który zapewnia słodko-gorzką perspektywę.

18. „Dopóki nie docenisz siebie, nie będziesz cenił swojego czasu. Dopóki nie docenisz swojego czasu, nic z nim nie zrobisz” (M.Scott Peck)

Bo marnowanie czasu to marnowanie życia. Robienie tego oznacza brak doceniania tego, kim jesteś lub tego, co możesz osiągnąć.

19. „Całe życie jest eksperymentem. Im więcej eksperymentów wykonasz, tym lepiej” (Emerson)

Eksperymentowanie nie oznacza doprowadzania doświadczeń do skrajności, ale uczenie się na ich podstawie, czerpanie z nich przyjemności i dzielenie się nimi tak bardzo, jak to możliwe w ramach dostępnego czasu. Nadejdzie chwila, kiedy nie będziesz w stanie zrobić tego, co możesz dzisiaj, a nie ma nic bardziej tragicznego niż osiągnięcie tego etapu będąc przepełnionym żalem.

20. Lista najlepszych cytatów: „Życie to sen dla mądrych, gra dla głupców, komedia dla bogatych i tragedia dla biednych” (Szolem Alejchem)

Kolejne ze zwrotów dotyczących czasu i życia, których nie mogło zabraknąć na naszej liście. Przy odrobinie szczęścia możesz doświadczyć życia jako snu.

21. „Czas to moneta życia. To jedyna moneta, którą masz i tylko Ty możesz określić, jak zostanie wydana. Uważaj, aby inni nie wydali jej za Ciebie” (Carl Sandburg)

Otrzymujesz tę monetę przy urodzeniu i tylko Ty możesz zdecydować, jak chcesz ją wykorzystać. Niektórzy trwonią je lub wydają przedwcześnie. Spożytkuj ją mądrze, a na koniec będziesz mógł powiedzieć, że miałeś dobre życie.

22. „Najgorsze wspomnienia zostają z nami, podczas gdy te miłe zawsze zdają się wymykać nam przez palce” (Rachel Vincent)

To jeden z najczęstszych błędów. Życia nie można podzielić na czarne i białe, ono jest szare. Dobre i złe wspomnienia są częścią Ciebie. To Ty decydujesz, czy najgorsze chwile będą najważniejsze.

23. Lista najlepszych cytatów: „Twój czas to Twoje życie. Dlatego największym prezentem, jaki możesz komuś dać, jest właśnie czas” (Rick Warren)

Dlatego tak ważne jest, abyś był taktowny i szanował czas innych ludzi. W końcu nie wiesz, jak cenny może być dla nich Twój czas.

24. „Wspomnienia rozgrzewają cię od środka. Ale też rozdzierają” (Murakami)

Jest to dwoistość, z której nikt nie może uciec. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ostatecznie to Ty decydujesz, jak sklasyfikować swoje wspomnienia według ważności. Dlatego powinieneś przejąć inicjatywę, jeśli chcesz intensywniej cenić swoje szczęśliwe wspomnienia.

25. Lista najlepszych cytatów: „Czas to dar, który większość z nas bierze za pewnik” (Cheryl Richardson)

Niestety, to prawda. Zawsze wierzysz, że będziesz miał czas w przyszłości, co prowadzi do całkowitego zapomnienia o teraźniejszości. Pamiętaj, że Twoje życie rozgrywa się dzisiaj, a nie jutro.

Kobieta patrzy na zegar - lista najlepszych cytatów

26. „Używam wspomnień, ale nie pozwalam wspomnieniom mnie wykorzystywać” (Sutry Śiwy)

Zanim się tego nauczysz, zrobisz ogromny krok na drodze do dobrego samopoczucia. W rzeczywistości jest to jeden z naszych najlepszych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach, o których należy pamiętać, gdy prześladują Cię wspomnienia.

27. Lista najlepszych cytatów: „Nie pamiętamy dni, pamiętamy chwile” (Cesare Pavese)

Poszczególne chwile naznaczyły Twoje życie, na lepsze lub na gorsze. Postaraj się zgromadzić ich jak najwięcej, zwłaszcza z przyjaciółmi i rodziną. W końcu pozostaną one tylko w Twojej pamięci.

28. „Czas jest najmądrzejszym doradcą” (Perykles)

Daj sobie czas na przemyślenie swoich zmartwień, niepokojów lub niepewności. Obserwowanie problemów, pomoże Ci je rozwiązać.

29. „Zawsze fascynowały mnie wspomnienia i sny, ponieważ są one całkowicie nasze. Nikt inny nie ma takich samych wspomnień. Nikt nie ma takich samych snów” (Lois Lowry)

Musisz nauczyć się je cenić jako całkowicie osobiste. To kolejny cytat o czasie, życiu i wspomnieniach, który chcesz zapamiętać.

30. Lista najlepszych cytatów: „Zadbaj o wszystkie swoje wspomnienia. Nie możesz ich przeżyć ponownie” (Bob Dylan)

Chociaż możesz uzyskać do nich dostęp w swoim umyśle, nigdy nie będziesz w stanie całkowicie zrekonstruować tych chwil. Zawsze o nich pamiętaj, doceń je i nigdy nie pozwól, by poszły w zapomnienie.

31. „Życie nie tylko daje rzeczy. Musisz wyjść i sprawić, by coś się wydarzyło. To ta bardziej ekscytująca część” (Emeril Lagasse)

Wiele pozytywnych elementów w życiu jest wynikiem wysiłków i inicjatyw, w które zainwestowałeś różne zasoby.

32. „Najszczęśliwszymi wspomnieniami są chwile, które skończyły się wtedy, kiedy powinny” (Robert Brault)

Ten cytat daje dużo do myślenia. Sugeruje to, że wiele wspomnień jest tak dobrych, ponieważ skończyły się we właściwym czasie.

33. „Życie to góra. Twoim celem jest znalezienie ścieżki, a nie zdobycie szczytu” (Maxime Lagace)

Znalezienie i oczyszczenie swojej ścieżki jest najważniejszą częścią życia. Wiele osób skupia się tylko na wspinaniu się na górę i chodzeniu po niej bez jakiegokolwiek szlaku. Zawsze w końcu się gubią.

34. „Dwa najważniejsze dni w Twoim życiu to dzień, w którym się urodziłeś i dzień, w którym dowiedziałeś się dlaczego” (Mark Twain)

Im szybciej odkryjesz to drugie, tym lepiej. Nie zwlekaj, bo możesz odkryć znaczenie, gdy będzie za późno.

35. „Wbrew prognozom, żyj jakby była wiosna” (Lily Pulitzer)

Unikaj robienia czegoś przeciwnego i patrzenia na życie tak, jakby to była mroźna i gorzka zima. Twoje emocje nie zmieniają świata, ale zmieniają sposób, w jaki postanawiasz sobie z nim radzić.

36. „Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu na myśleniu o czymś, nigdy tego nie zrobisz” (Bruce Lee)

Bezustanne myślenie zawsze wiąże się z bezczynnością. Twoje marzenia i projekty spełniają się dopiero wtedy, gdy zabierasz się do pracy.

37. Lista najlepszych cytatów: „Tylko czas może uleczyć to, czego rozum nie może” (Seneka)

Czas pozwala na zastanowienie się nad ważnymi sprawami. Straty i przeszkody zawsze kończą się uzdrowieniem wraz z upływem czasu.

38. „Życie to nie sport dla widzów. Jeśli zamierzasz spędzić całe życie na trybunie tylko obserwując, co się dzieje, moim zdaniem marnujesz swoje życie” (Jackie Robinson)

W końcu kto się lepiej bawi: widzowie czy zawodnicy? Nie pozwól, aby Twoje życie przeminęło podczas oglądania akcji z trybuny. Wskakuj na boisko, kiedy tylko chcesz.

39. „Jesteś sumą wszystkiego, co kiedykolwiek widziałeś, słyszałeś, jadłeś, powąchałeś, co powiedziano, co zapomniałeś. Wszystko to wpływa na każdego z nas, dlatego staram się, aby moje doświadczenia były pozytywne” (Maja Angelou)

Życie jest sumą wszystkich doświadczeń. Jesteś tym, kim jesteś dzisiaj, dzięki rzeczom, z którymi musiałeś się zmierzyć. Nie wstydź się ich i nie pozwól im decydować o tym, co możesz osiągnąć w przyszłości.

40. „Gdyby życie było przewidywalne, przestałoby być życiem i byłoby bez smaku” (Eleanor Roosevelt)

Magia życia tkwi w jego niepewności. Gdybyś wiedział z góry wszystko, czego będziesz doświadczał, czy naprawdę mógłbyś powiedzieć, że podobało Ci się, kiedy już do tego doszło?

41. „Doświadczenie nauczyło mnie, że nawet najcenniejsze wspomnienia blakną z upływem czasu” (Nicholas Sparks)

Czy kiedykolwiek Twój umysł rozjaśnił się naprawdę szczęśliwym wspomnieniem, o którym nie pamiętałeś? To najlepszy przykład tego, jak delikatne są wspomnienia.

42. „Życie jest zbyt ważne, aby kiedykolwiek mówić o nim poważnie” (Oskar Wilde)

Kolejny cytat, który odnosi się do ważnej kwestii życiowej, ale z sarkastycznym odcieniem.

43. „Życie można zrozumieć tylko wstecz, ale trzeba je przeżywać naprzód” (Kierkegaard)

Im jesteś starszy, tym lepiej rozumiesz życie, a nie odwrotnie. Prawa życia zostały tak określone, że trzeba wiele razy się zawahać, ucząc się, jak się w nich poruszać. Jak powiedział Steven Wright: „Doświadczenie to coś, czego nie dostajesz, dopóki nie będziesz go potrzebować”.

44. Lista najlepszych cytatów: „Wspomnienia, nawet te słodko-gorzkie, są lepsze niż nic” (JL Armentrout)

Wspomnienia są synonimem tego, co przeżyłem. Co więcej, wiele wspaniałych chwil ma słodko-gorzki smak, ponieważ szczęście i smutek często idą w parze.

45. „Życie nie polega na posiadaniu dobrych kart, ale na dobrym rozegraniu złego rozdania” (Jack London)

To przydatny cytat dla pesymistów. Nie wszyscy możemy mieć te same karty, ale to nie znaczy, że powinniśmy przestać grać.

46. Lista najlepszych cytatów: „Moje życie jest moim przesłaniem” (Gandhi)

Jeśli szukasz inspirującego cytatu o życiu, nie szukaj dalej niż to od Gandhiego.

47. „Życie to najdziwniejsza rzecz na świecie. Większość ludzi istnieje, to wszystko” (Oskar Wilde)

Czy kiedykolwiek wydawało Ci się, że po prostu istniejesz? Męczące dni pracy, nauki lub obowiązków dorosłego życia. Większość z nich jest tymczasowa, przynajmniej dopóki nie zdecydujesz, że chcesz zacząć żyć.

48. „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co Ci się trafi” (Forrest Gump)

Ten cytat pochodzi ze słynnego filmu z Tomem Hanksem w roli głównej. Jeśli chcesz, przeczytaj niektóre z naszych słynnych cytatów filmowych.

49. „Czasami… myślę, że rzeczy, które pamiętam, są bardziej realne niż te, które widzę” (Artur Gold)

To dlatego, że te chwile zostały wyryte w Twoim umyśle z absolutną jasnością. Najszczęśliwsze wspomnienia to często te, które zachowujesz dla siebie.

50. „Życie trzeba przeżyć, a ciekawość zachować żywą. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno odwracać się od życia” (Eleanor Roosevelt)

Po części ciekawość jest motorem życia. To coś, co można zaobserwować u dzieci. Spróbuj naśladować ciekawość dziecka, a podtrzymasz płomień życia.

Zaciekawione dziecko w czerwonych okularach

51. Lista najlepszych cytatów: „Przeszłość nas ogranicza, ale przyszłość nas przeraża. Jedynym bezpiecznym miejscem jest teraźniejszość” (Izaak López)

Nigdy nie powinieneś zakotwiczać swojego życia w przeszłości lub przyszłości. Teraźniejszość jest jedynym namacalnym miejscem.

52. Lista najlepszych cytatów: „Jedyny prawdziwy skarb jest w Twojej głowie. Wspomnienia są lepsze niż diamenty i nikt nie może Ci ich ukraść” (Rodman Philbrick)

Co więcej, jest to skarb, który dokładnie wiesz, gdzie znaleźć. Jest on bezpieczny przed szponami innych.

53. Lista najlepszych cytatów: „Wszystko, co naprawdę do nas należy, to czas. Ma go nawet ten, kto nie posiada nic innego” (Baltasar Gracian)

To Twoja pierwsza i ostatnia wielka rzecz. Nie zmarnuj tego. Niezależnie od tego zawsze będziesz żałować, że nie wykorzystałeś go lepiej.

54. Lista najlepszych cytatów: „Życie jest naprawdę proste, ale upieramy się, żeby je komplikować” (Konfucjusz)

Niewiele zdań może tak bezpośrednio i prosto wyrazić pytania dotyczące życia. Wiele osób komplikuje to bardziej, niż to potrzebne. Ostatecznie nie są w stanie się po nim poruszać.

55. „Na tym polega problem ze wspomnieniami: możesz je odwiedzić, ale nie możesz w nich żyć” (SD Hutchinson)

Problem, który można zaklasyfikować jako drobny, ponieważ prosta czynność przypominania sobie może całkowicie zmienić Twoje nastawienie w obliczu trudnego dnia.

56. Lista najlepszych cytatów: „Zmarnowałem czas. Teraz czas marnuje mnie” (William Szekspir)

Postaraj się nie powtarzać tych słów pod koniec życia. Kolejny cytat o czasie, życiu i wspomnieniach, który powinieneś zastosować w swoim codziennym życiu.

57. Lista najlepszych cytatów: „Tylko ja mogę zmienić swoje życie, nikt nie może tego zrobić za mnie” (Carol Burnett)

Jesteś odpowiedzialny za to, jak poprowadzisz swoje życie, co z nim robisz i kim chcesz się stać. Obwinianie innych jest aktem unikania odpowiedzialności.

58. „Czas jest najlepszym autorem, zawsze znajdzie idealne zakończenie” (Charles Chaplin)

Ale czasami trzeba dać mu przestrzeń, aby wykonał swoją pracę. Nie oczekuj, że sprawy zostaną natychmiast rozwiązane. Brak cierpliwości to jeden z największych problemów współczesnego społeczeństwa.

59. “Ważną rzeczą w posiadaniu wielu rzeczy do zapamiętania jest to, że musisz potem udać się gdzieś, gdzie będziesz mógł je sobie przypomnieć. Tak naprawdę nigdzie nie byłeś, dopóki nie wrócisz do domu” (Terry Pratchett)

Nawet jeśli nie możesz przeżyć tej chwili ponownie, zawsze możesz wrócić do miejsca, w którym byłeś szczęśliwy. Bez wątpienia Twój dom będzie jednym z ulubionych miejsc, do których będziesz wracać.

60. „Jeśli chodzi o wspomnienia, dobro i zło nigdy się nie równoważą” (Jodi Picoult)

Zawsze będziesz mieć więcej odcinków jednego lub drugiego, które możesz skatalogować w swojej pamięci. Nie musi to jednak wpływać na Twoje emocje.

61. Lista najlepszych cytatów: „Czas to nic innego jak nurt, w którym łowię” (HD Thoreau)

A ilość ryb, które złowisz, zależy od tego, ile wiesz o korzystaniu z przypływu.

62. „Nie ma takiej pamięci, której czas by nie wymazał ani smutku, którego śmierć by nie zakończyła” (Miguel de Cervantes)

Stąd pocieszająca rola czasu.

63. „Młodzież jest szczęśliwa, bo ma zdolność widzenia piękna. Kto zachowuje zdolność widzenia piękna, nigdy się nie starzeje” (Franz Kafka)

Być może dlatego młodsze etapy życia kojarzą się ze szczęściem.

64. Lista najlepszych cytatów: „Starość i upływ czasu uczą wszystkiego” (Sofokles)

Nie należy się spieszyć, aby wcześnie zdobyć klucz do udanego życia. Przychodzi on z upływem czasu, w miarę zdobywania doświadczenia.

65. „Czterdzieści lat to starość młodości, pięćdziesiąt lat to młodość starości” (Wiktor Hugo)

Ten cytat o czasie, życiu i wspomnieniach jest niezwykle praktyczny. Ale tylko wtedy, gdy osiągniesz oba te etapy, rozpoznasz to.

66. „Czas jest wspaniałym nauczycielem, niestety zabija wszystkich swoich uczniów” (Héctor Berlioz)

Jedyną pewną rzeczą w życiu jest śmierć. Jednak zanim nadejdzie, nie musi to ograniczać Twojego nastawienia do działania.

67. Lista najlepszych cytatów: „Celem życia jest wierzyć, mieć nadzieję i dążyć” (Indira Gandhi)

Kolejny cytat o sensie życia, który może pomóc Ci nabrać rozpędu w trudnych chwilach.

68. „Pierwsze czterdzieści lat życia daje nam tekst, następne trzydzieści komentarz” (Artur Schopenhauer)

Dlatego mówi się, że życie zaczyna się po czterdziestce. Oczywiście nie w sensie dosłownym, ale poprzez radykalną zmianę podejścia do życia.

69. Lista najlepszych cytatów: „Młodość to nie czas życia, to stan ducha” (Mateo Alemán)

Wielu starszych ludzi ma bardziej kreatywne i ciekawskie nastroje niż młodzi ludzie po dwudziestce.

70. „Dajmy czas czasowi: żeby szklanka się przelała, trzeba ją najpierw napełnić” (Antonio Machado)

Pamiętaj, że Twoja szklanka napełni się, nawet jeśli napełnisz ją tylko kroplą po kropli. Kolejny cytat, którego nie należy ignorować.

71. Lista najlepszych cytatów: „Najlepszego życia nie znajdziesz w komforcie. Znajdziesz je w walce o to, w co wierzysz” (Maxime Lagace)

Pod koniec tej walki znajdziesz ukojenie. Jednak nie przyjdzie ono samo, ani nie jest czymś, co życie jest ci winne za sam fakt bycia żywym. To coś, co musisz sobie wywalczyć.

72. „Nigdy nie próbowałem blokować wspomnień z przeszłości, nawet jeśli niektóre są bolesne. Nie rozumiem ludzi, którzy ukrywają się przed swoją przeszłością. Wszystko, co przeżywasz, pomaga Ci stać się osobą, którą jesteś teraz” (Sophia Loren)

Nigdy nie pozwól, aby przeszłość zakłócała Twoją teraźniejszość. Nie oznacza to, że masz udawać, że coś nigdy się nie wydarzyło.

73. Lista najlepszych cytatów: „Morał tej historii jest taki, że nie pamiętasz tego, co się stało. To, co pamiętasz, staje się tym, co się stało” (John Green)

Czy kiedykolwiek próbowałeś porównać konkretny moment ze wspomnieniem, jakie mają o nim różni ludzie? Jeśli tak, z pewnością rozpoznasz, ile prawdy kryje się za tymi słowami.

74. „Moją życiową misją jest nie tylko przetrwanie, ale także rozwój i robienie tego z pasją, współczuciem, humorem i stylem” (Maja Angelou)

Życie to nie tylko oddychanie, chodzenie do pracy czy zmywanie naczyń. Możesz sprawić, by każdy dzień był wartościowy, nawet najmniejszym działaniem.

75. Lista najlepszych cytatów: „Jutro to tylko przysłówek czasu” (Graham Greene)

Jednak wielu z nas pokłada w nim wszystkie nadzieje. Zamiast tego skup się na dniu dzisiejszym, a Twoje życie zacznie się zmieniać.

76. „Krótkość życia, tak często ubolewana, to być może właśnie najlepsza rzecz” (Artur Schopenhauer)

Krótkość życia nie musi być powodem Twoich nieszczęść.

77. „Myślę, że jedyną odpowiedzią jest żyć pełnią życia, póki możesz i zbierać wspomnienia, tak jak głupcy zbierają pieniądze. Bo w końcu to wszystko, co masz: szczęśliwe wspomnienia” (Sarah Strohmeyer)

Jeśli osiągniesz wiek, w którym możesz powiedzieć, że miałeś dobre życie (odnosząc się do swoich wspomnień), to Ci się udało.

Kobieta cieszy się na łące

78. „Ewoluowaliśmy, aby szukać sensu, ale ostatecznie życie go nie ma” (Naval Ravikant)

Ale może mieć cel, który jest bardziej namacalny i spersonalizowany. Znajdź cel, trzymaj się go i rób wszystko, aby go osiągnąć.

79. Lista najlepszych cytatów: „Nie żyjemy już życiem, konsumujemy je” (Vicki Robin)

Jeden z nielicznych cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach, który rzuca światło na dzisiejsze życie. Niestety, ciągła konsumpcja jest często mylona z aktem życia.

80. „Ludzie mówią, że to, czego wszyscy szukamy, to sens życia. Myślę, że to, czego szukamy, to doświadczenie bycia żywym…” (Joseph Campbell)

Dla wielu z nas poczucie życia jest najważniejszą rzeczą na świecie. Bycie szczęśliwym, przeżywanie dobrych czasów, cieszenie się dobrym zdrowiem i dobrobytem to tylko jego element.

Tą ostatnią refleksją kończymy naszą listę cytatów o czasie, życiu i wspomnieniach. Być może wśród naszego wyboru znalazłeś kilka słów zachęty. Być może niektóre z nich nawet otworzyły przed Tobą nowe horyzonty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.