Mądrość osób starszych: dlaczego jest tak przydatna?

Mądrość osób starszych: dlaczego jest tak przydatna?

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2019

Mądrość osób starszych jest nieskończona. Musisz tylko chcieć całym sercem słuchać ich historii życia. Chcą, żebyśmy docenili mądrość, którą zgromadzili przez te wszystkie lata. Są najlepszym przykładem. Doradzają Ci w oparciu o własne doświadczenia, triumfy i porażki. Są zdecydowanie bogaci w wiedzę i możemy wiele się od nich nauczyć.

Życie jest pełne niuansów, nie wszystko jest tylko czarne lub białe. To jest coś, z czego zdajesz sobie sprawę gdy zwracasz uwagę na swoje historie. Odkrywasz, że każde pojedyncze doświadczenie, tak małe jak mogłoby się wydawać, buduje całe nasze życie. Wszystkie te niesamowite, niezapomniane, a czasem niespodziewane momenty stają się częścią historii Twojego życia.

Praca jako operator usług teleopieki pozwoliła mi uczyć się na wielu historiach klientów. Dało mi to możliwość słuchania ich, rozumienia i wyciągania wniosków z ich mądrości. Nie ma mądrości tak przydatnej, jaką jest mądrość osób starszych.

starsza kobieta z dmuchawcem

Mądrość osób starszych, a miłość

Porady dotyczące miłości i znaczenia wyboru partnera życiowego są bardzo ważną częścią jeśli chodzi o mądrość osób starszych. Jak mówi wiele kobiet: wcześniej czy później dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, takie jest życie. Ich odejście może pozostawić pustkę, powodując ważne zmiany w dynamice rodziny.

Niektóre matki lub ojcowie mogą cierpieć na syndrom pustego gniazda. Kiedy dzieci opuszczają dom, a rodzice są na emeryturze, zaczynają spędzać wolny czas ze swoimi drugimi połówkami. Dlatego tak ważne jest, aby mieć dobre relacje ze swoim partnerem. W przeciwnym razie samotność może przejąć kontrolę nad wszystkim.

Niech nigdy nie wiemy czym jest starość. Daj nam znać, że czas szczęście przynosi, a nie liczy lata.

-Auzoniusz-

Z drugiej strony rozmowa z osobami starszymi może sprawić, że uwierzysz w miłość bardziej niż kiedykolwiek. Są pary, które są razem od ponad 50 lat. To nie znaczy, że było to dla nich łatwe, ale zamiast tego zawsze kładli na pierwszym miejscu swoją miłość.

Przeszli przez każdy rodzaj walki i razem jako zespół stawili temu czoła. Są wdowy, które tęsknią za swoim partnerem życiowym, ale pamiętają ich z miłością i wdzięcznością. Pamiętając takie rzeczy jak kawały, które zwykli opowiadać, fakt, że byli wspaniałymi rodzicami lub co lubili robić.

Niektórzy muszą oddzielić się od swojego partnera z innych powodów. Czasami jeden z nich musi być w szpitalu, a drugi pozostać w domu. Większość z nich stale odwiedza woje drugie połówki, niezależnie od ich chorób i stanu.

Samotność

Wiele osób starszych odczuwa smutek, gdy są w samotności. Jednak jest to również częścią ich mądrości. Ta samotność może wynikać z faktu, że nie chcą przeszkadzać innym ludziom. Być może zdystansowali się od swoich przyjaciół i rodziny lub po prostu mieszkają daleko.

Istnieje wiele różnych historii. Wiele dzieci nie chce wiedzieć nic o swoich rodzicach. Nie wiem dlaczego, ale nie jestem tutaj aby ich osądzać. Myślę, że gdyby niektórzy starsi ludzie mogli cofnąć się w czasie, to by to zrobili. Może postanowiliby zrobić pewne rzeczy inaczej.

Kiedy jesteśmy młodzi, tak naprawdę nie myślimy o tym jak nasze dzisiejsze działania wpłyną na nasze jutrzejsze życie. W tym momencie nie myślimy o tym jak poważne mogą być konsekwencje. Nieprawidłowe traktowanie ludzi lub nie podejmowanie wysiłków w celu nawiązania z nimi kontaktu może nas odizolować nawet od ludzi, których kochamy.

oko starszej osoby

Wszyscy potrzebujemy innych ludzi. W końcu jesteśmy istotami społecznymi. Czymś, co może pomóc ludziom nie czuć się samotnym jest hobby. Nie ciesz się swoimi hobby sam, pozwól innym ludziom cieszyć się nimi z Tobą! Rozmawiałem z 85-letnią staruszką, której wnuki podarowały tablet. Powiedziała mi, że uwielbia grać w takie gry jak Candy Crush. Ta gra nie tylko sprawia, że ​​jej umysł jest zajęty ale to także świetna zabawa z wnukami.

Rodzina

Cenienie sobie znaczenia rodziny jest częścią mądrości osób starszych. Rodzina jest bardzo ważna dla tych, którzy ją mają i jest bardzo pożądana przez tych, którzy jej nie mają. Ważne są nie tylko dzieci. Zdarzają się przypadki, gdy siostrzenice i siostrzeńcy opiekują się swoimi ciotkami i wujkami tak, jakby były ich własnymi dziećmi. Jest to powszechne bardziej niż nam się wydaje.

Rodzina była, jest i zawsze będzie ważna. Wspomnienia z Twoją rodziną zawsze będą z Tobą bez względu na wszystko. Będziesz nadal tworzyć jeszcze więcej wspomnień, gdy Twoja rodzina będzie się powiększać i będziesz nadal cieszyć się ich obecnością. Każda anegdota jest cenna, nie ma znaczenia czy jest nowa czy stara. Wiele staruszków opowiada historie o swoich rodzicach lub rodzeństwie. Pamiętam kilka bardzo imponujących rozmów, które z nimi miałem:

  • Pewna staruszka recytowała wiersze napisane przez jej ojca. Znała je z pamięci, nie były zapisane na kartce papieru. Pamięć o jej ojcu utrzymuje ją przy życiu za każdym razem gdy recytuje jego poezję. Były to piękne wiersze, pełne życia i cennych lekcji.
  • Inna klientka teleopieki także pamiętała swojego ojca. On uczył ją i jej brata czytania i pisania każdej nocy. Dziś mając 80 lat, wciąż pamięta imię pierwszej książki, którą kiedykolwiek przeczytała.
dziadek z wnuczkiem

Śmierć

Uczenie się akceptowania śmierci jako części życia jest fundamentalnym filarem jeśli chodzi o mądrość osób starszych. Prawda jest taka, że ​​akceptują to, że śmierć jest bliska jednak to nie powstrzymuje ich od życia. Uświadomienie sobie tego sprawia, że o wiele bardziej ​​cieszą się tym co mają. Wciąż dodają wspaniałe wspomnienia i doświadczenia do historii ich życia.

Jednak inne rodzaje strat są nieco trudniejsze do rozwiązania. Na przykład pogorszenie własnych zdolności fizycznych i umysłowych oraz utrata bliskich im osób (przyjaciół i rodziny).

Rodzina zajmuje najważniejsze miejsce w ich sercach, tak jak to jest w dzieciństwie. Różnica polega na tym, że to nie rodzice odgrywają najważniejszą rolę, ale ich dzieci. Większość osób starszych czuje się lepiej lub gorzej w zależności od tego jak wyobrażają sobie przyszłość swoich dzieci. Chcą, żeby się ustatkowali, mieli własną rodzinę i byli szczęśliwi.

Mądrość osób starszych

Bycie wdzięcznym jest ogromną częścią jeśli chodzi o mądrość osób starszych. Są wdzięczni za życie jakie przeżyli i za to, że widzą jak świat się rozwija. Nie żałują trudności, które przeszli ponieważ rozumieją, że bez nich nie nauczyliby się tak wielu cennych lekcji. Kiedy grają w karty z wnukami i spędzają czas z rodzinami, możesz zobaczyć jak naprawdę są pełni życia.

Przypominają nam jak ważna jest praca, robienie tego co kochamy i rozwijanie naszych umiejętności tak często jak to tylko możliwe. Przypominają nam jednak, że nasze życie nie powinno się kręcić tylko wokół tego. Osoby w podeszłym wieku żałują momentów, w których zbytnio skupiały się na profesjonalizmie i pracy, zamiast tworzyć wspomnienia ze swoimi bliskimi.

Z drugiej strony wspominają jak ważne jest, aby czuć się usatysfakcjonowanym i dumnym z naszej ciężkiej pracy. Mówiąc o tym, nie mogę nie wspomnieć o 80-letniej kobiecie, która zapisała się na zajęcia malarskie, chociaż nigdy wcześniej nie malowała. Teraz przekazuje obrazy całej rodzinie, dzięki czemu czuje się wdzięczna i dumna z możliwości tworzenia sztuki pomimo swojego wieku.

Nigdy nie jesteś za stary, żeby wyznaczyć nowy cel lub zacząć marzyć o czymś nowym.

-C. S. Lewis-

starszy mężczyzna czytający książkę

Wiele osób starszych uwielbia czytać, a ich środowisko sprzyja ich zainteresowaniu kulturą pomimo trudności. Lubią czytać gazety lub książki wszelkiego rodzaju, od klasycznych romansów po współczesne historie. Szukają interesujących treści dostosowanych do ich fizycznych możliwości, szczególnie do wzroku.

Czego możemy się nauczyć, słuchając uważnie ludzi starszych i ich opowieści? Mają tak wiele do nauczenia nas o życiu dzięki wszystkim swoim życiowym doświadczeniom i temu jak obecnie żyją.

Starsi ludzie zapisują swoje historie dla tych, którzy naprawdę chcą je usłyszeć, historie pełne odwagi, szczęścia, smutku, a nawet gniewu. Przeżyli wiele różnych doświadczeń, co oznacza, że ​​mają wiele historii, które czekają na to aby być przekazanym. Pozwól sobie odkryć jak nieskończona jest mądrość osób starszych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.