Kobiece archetypy i złość, która przemienia

Kobiece archetypy i złość, która przemienia

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zgodnie z panującymi obecnie stereotypami na temat kobiet, kiedy kobieta wyraża wściekłość, jest jest histeryczna, szalona, stuknięta i okropna. Z kolei archetypy przedstawiają różne role, które są jak ze snu i uniwersalne. Czytając dzisiejszy artykuł, poznasz kobiece archetypy.

Archetypy przedstawiają różne role. W poniższym artykule przybliżymy kobiece archetypy oraz ich esencję: transformacyjną złość.

Archetypy to powtarzające się elementy nieświadomości, skłonności ludzkiej psychiki, które odpowiadają wzorcom emocjonalnym, behawioralnym i poznawczym. Takie wzorce determinują sposób w jaki przetwarzasz doznania, spostrzeżenia i symbole.

Na początku musisz zrozumieć, że te same elementy kobiecych archetypów (lub wszelkich innych archetypów) pojawiają się na przestrzeni historii w legendach, religiach, mitach oraz w większości innych rodzajów sztuki. Są kolektywnymi symbolicznymi modelami, poprzez które wyraża się serie doświadczeń, które są powszechne dla wszystkich ludzi.

Rozwijają się w środowisku kulturalnym i są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Ludzie wyrażają je poprzez reakcje emocjonalne, zachowania i projekcje wobec innych. Jednak przez większość czasu nie jesteśmy nawet świadomi, że są one aktywne w naszej podświadomości.

Psychiatra i psychoanalityka Carl Jung jako pierwszy opisał ten konstrukt społeczny w swojej książce Archetypy i nieświadomość zbiorowa (1959).

Kobiece archetypy

W latach 80. Jean Shinoda Bolen, psycholożka jungowska, zerwała ze sztywnymi schematami podejścia psychoanalitycznego do kobiet, wydając swoją książkę Boginie w każdej kobiecie (1984).

Jej praca w znaczący sposób zmieniła świat kobiecej psychologii, odkrywając zapomniane archetypowe wzorce bogini z uniwersalnej mitologii.

Niektóre archetypowe boginie, zwłaszcza te związane z mądrością, zdają się w nas budzić, gdy osiągamy średni wiek. Dwie spośród tych bogini są ulubienicami autorki. Właśnie na nich skoncentrujemy się w dzisiejszym artykule.

Wiele z nas zapewne będzie w stanie rozpoznać ten silny archetyp, który żyje w naszej psyche. Wydaje się, że kobiety wraz z wiekiem w coraz mniejszym stopniu godzą się na niesprawiedliwość, a tym samym stają się coraz mądrzejsze.

Bogini

“Bogini Artemida miała brata bliźniaka, Apollina, boga Słońca o licznych twarzach. Był on jej męskim odpowiednikiem: jego domeną było miasto, jej – dzikie ostępy. Jego było słońce, jej – księżyc. Jego udomowione stada, jej – dzikie zwierzęta. On był bogiem muzyki, ona była inspiracją do tańców w górach.”

– Jean Shinoda Bolen –

Kobiece archetypy: bogini Sechmet i Kali

Boginie przemieniającej złości to kobiety, które są w stanie wyrażać swoją złość. Nie zaprzeczają jej, nie tłumią jej, ani nie kierują jej ku sobie. To oddane boginie, których zadaniem jest ochrona.

Mają dzikie instynkty, ale są również w stanie przemieniać się w silne i spokojne istoty. Te dwie boginie, Sechmet i Kali, zostały przyzwane do walki z demonami i pokonały siły zła, gdy żaden inny bóg nie był w stanie tego zrobić.

Są boginiami wojowniczkami, które przechylają szalę życia i śmierci na polu walki. Obie mają zarówno boską, jak i demoniczną naturę. Sechmet prawie zniszczyła całą rasę ludzką, a Kali wróciła z bitwy z demonami przytwierdzonymi do swojej spódnicy.

Obie są przerażające i mogą tworzyć życie, chronić je i niszczyć. Na własnej skórze poznały horrory świata i zaciekle bronią swoich celów. To obrończynie wartości.

Symbolizm w kobiecych archetypach

Archetyp bogini przemieniającej złości symbolizuje oburzenie i złość na niesprawiedliwe sytuacje osobiste lub społeczne. Reprezentują złość wobec nietolerancji i złość na obojętność na cierpienie jednostki.

Większość kobiet poznaje wiele z tych sytuacji, gdy znajduje się w średnim wieku, i reaguje uderzając pięścią w stół oraz mówiąc: “Miarka się przebrała“. Kiedy kobiety są gotowe działać, aby zmienić to, co im się nie podoba, w ich wnętrzu budzi się do życia archetyp bogini.

Archetypowe energie przemieniającej złości reprezentują zagorzałe kobiece współczucie. Oburzone kobiety, które protestują przeciwko temu, co jest niedozwolone. To właśnie dlatego kobiety decydują się przestać odwracać wzrok. To moment przemiany, przez który przechodzi każda z nas, gdy wiemy, że już nie może się tak dalej dziać.

Wróżka ze skrzydłami

Złość i mądrość

Przemieniająca złość to archetyp o dużej sile, który trzeba poznać i nauczyć się kontrolować, gdy się w nas budzi. Kiedy zostanie aktywowany, da Ci energię, która może zniszczyć zarówno Ciebie, jak i osoby w Twoim otoczeniu.

Złość musi zostać zrównoważona mądrością, aby stała się przemieniającą złością i została skierowana w odpowiednim kierunku. Nie chodzi o tłumienie złości, chowanie jej lub jej zaprzeczanie, czego zapewne uczono Cię od najmłodszych lat Twojego życia. Chodzi o naukę znajdowania równowagi.

Mądrość płynąca z doświadczenia pomoże Ci dowiedzieć się jak zatrzymać powszechny pierwszy impuls odpłacania pięknym za nadobne. Postępowanie oko za oko prowadzi jedynie do eskalacji przemocy i sprawia, że wszyscy stajemy się bardziej wrodzy i ogarnia nas obsesja.

Kobiety powinny wykorzystać tą złość i zamienić ją w zorganizowane i mądre działania, aby zmienić dany fakt, sytuację lub niesprawiedliwość. Chodzi o rozpoczęcie pracy i opracowanie planu, który pozwoli Ci osiągnąć Twój cel.

Złość bez mądrości prowadzi jedynie do eskalacji złości. Dlatego też celem przemieniającej złości jest prowadzenie wściekłych serc do polepszenia własnego życia i stworzenia lepszego oraz bardziej sprawiedliwego świata.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.