Fałszywy lider ujawnia się w czasach kryzysu

Fałszywy lider zwykle ujawnia się w kryzysowych momentach. Nie potrafi znaleźć skutecznego rozwiązania ani poradzić sobie z wyzwaniem.
Fałszywy lider ujawnia się w czasach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2021

Kim jest fałszywy lider? To osoba stojąca na czele organizacji, której zadaniem jest osiąganie wspólnych celów grupy. Momenty kryzysowe świetnie sprawdzają kompetencje liderów.

Kryzysy to trudne momenty wymagające rozwiązywania problemów i zarządzania niepewnością. W takich sytuacjach osoby będące pod wodzą lidera oczekują od niego przejęcia kontroli i poprowadzenia grupy do wyjścia.

To właśnie wtedy ujawniają się fałszywi liderzy, którzy nie potrafią wziąć spraw w swoje ręce i zamiast rozwiązywać problemy, często je pogłębiają.

W dzisiejszym świecie jednak jest wielu fałszywych liderów, którzy swoje braki w kompetencji maskują względnie skuteczną bronią – marketingiem politycznym. Jedną z cech charakterystycznych fałszywych liderów jest inwestowanie więcej energii w zakrywanie swoich błędów niż w rozwiązywanie problemów.

By przewodzić ludziom, podążaj za nimi”.  • Torres, B. E. M. (2020). Líderes y liderazgo. Editorial Universidad de Guadalajara.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.