Fałszywy lider ujawnia się w czasach kryzysu

Fałszywy lider zwykle ujawnia się w kryzysowych momentach. Nie potrafi znaleźć skutecznego rozwiązania ani poradzić sobie z wyzwaniem.
Fałszywy lider ujawnia się w czasach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2021

Kim jest fałszywy lider? To osoba stojąca na czele organizacji, której zadaniem jest osiąganie wspólnych celów grupy. Momenty kryzysowe świetnie sprawdzają kompetencje liderów.

Kryzysy to trudne momenty wymagające rozwiązywania problemów i zarządzania niepewnością. W takich sytuacjach osoby będące pod wodzą lidera oczekują od niego przejęcia kontroli i poprowadzenia grupy do wyjścia.

To właśnie wtedy ujawniają się fałszywi liderzy, którzy nie potrafią wziąć spraw w swoje ręce i zamiast rozwiązywać problemy, często je pogłębiają.

W dzisiejszym świecie jednak jest wielu fałszywych liderów, którzy swoje braki w kompetencji maskują względnie skuteczną bronią – marketingiem politycznym. Jedną z cech charakterystycznych fałszywych liderów jest inwestowanie więcej energii w zakrywanie swoich błędów niż w rozwiązywanie problemów.

By przewodzić ludziom, podążaj za nimi”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Torres, B. E. M. (2020). Líderes y liderazgo. Editorial Universidad de Guadalajara.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.