Czy jesteś uzależniony od cierpienia i niepokoju?

Czy Twoje dzieciństwo było pełne stresujących i niepokojących sytuacji? Jeśli tak, jesteś kandydatem do rozwoju uzależnienia od stresu i lęku.
Czy jesteś uzależniony od cierpienia i niepokoju?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy jesteś znudzony w swoim związku? Czy masz tendencję do auto-sabotażu, gdy wszystko idzie dobrze? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na te pytania, możesz być uzależniony od czynników, jakimi są cierpienie i niepokój. Dlatego musisz przejrzeć historię swojej rodziny, aby ją potwierdzić lub odrzucić.

Wiele osób ma tendencję do szukania towarzystwa innych, którzy są toksyczni, ponieważ nudzą ich mili ludzie. Ta dychotomia wcale nie jest absurdalna. Odpowiedź ma związek z twoim wczesnym dzieciństwem i twoimi pierwszymi modelami relacji: twoimi rodzicami. Mogłeś być narażony na wiele sytuacji rodzinnych, takich jak niewierność, krzyki, stres i zasadniczo wiele dramatów.

W całkowicie nieświadomy sposób model związku i doświadczenia z dzieciństwa wyjaśniają powód, dla którego patrzysz na niektórych ludzi, a innych odrzucasz, jeśli chodzi o wybór partnera życiowego. Tak więc, z kim wybrałbyś sparowanie, gdy jesteś uzależniony od stresu i niepokoju?

Cierpienie i niepokój – dlaczego ich szukasz?

Płaczące dziecko

Jeśli cierpisz na uzależnienie od stresu i niepokoju, może to być spowodowane dość burzliwym stosunkiem twoich rodziców. Przynajmniej możesz tego doświadczyć w ten sposób. Oczywiste jest, że dorastałeś w otoczeniu wielu dramatów.

Najprawdopodobniej twoi rodzice byli dwojgiem niedojrzałych emocjonalnie osób, które nie zdawały sobie sprawy, że stres i niepokój przenikają całą przestrzeń i wpływają na wszystkich wokół. Czy obawiałeś się, że będą walczyć? Czy jeden z nich próbował zwrócić cię przeciwko drugiemu? A może byli pasywno-agresywni?

Mimo to kochasz swoich rodziców. W rzeczywistości, gdy jeden z nich źle się zachowywał, drugi małżonek powiedziałby ci na przykład: „Musisz kochać tatę, w głębi duszy jest dobrym człowiekiem ”. Właśnie tego nauczyłeś się o miłości, kiedy byłeś dzieckiem: kochaj każdego, kto jest właśnie taki.

„Każda forma uzależnienia jest zła”.

-Carl Gustav Jung-

Mechanizm doładowania-nagrody

Kiedy rodzisz się w rodzinie, którą opisaliśmy powyżej, najprawdopodobniej rozwijasz mechanizm przypominający nagrody, w którym niepokój, stres i adrenalina są obecne za każdym razem, gdy Twoi rodzice walczą, albo kiedy krzyczą na siebie, albo kiedy dochodzi do nadużyć. Natomiast cisza i spokój, gdy wszystko jest w porządku. Prowadzi to do wydzielania serotoniny i dopaminy, które prowadzą do uzależnienia od lęku.

Cierpienie i niepokój a nuda

Problem z uzależnieniem od lęku polega na tym, że każdy, kto cię kocha i dobrze traktuje, staje się nudny. Dlatego myślisz, że tak naprawdę nie kochasz tej osoby i albo ją zostawiasz, albo ją zdradzasz. Jest to błąd. Czy na pewno ich nie kochasz? Ponieważ kochasz tę osobę przez większość czasu. Rzecz w tym, że nie utożsamiasz miłosierdzia z miłością i postrzegasz ją jako nudną.

Wiele osób uzależnionych od cierpienia i niepokoju kojarzy miłość z ciągłym wzrostem adrenaliny, a nie ze spokojem, a nawet nudą. Dlatego często są źli bez powodu, są niewierni i znajdują wymówkę, by zaszczepić adrenalinę w ich związku, ponieważ dorastali z tym.

To bez wątpienia duży problem. Głównie dlatego, że uniemożliwia to budowanie zdrowych relacji i dobre samopoczucie. Jednak, chociaż przezwyciężenie uzależnienia od lęku może wydawać się bardzo trudne, możesz to zrobić, jeśli szukasz pomocy. Uzależnienie od lęku może sprawić, że porzucisz dobre relacje w celu znalezienia innych, które pogrążą Cię w emocjonalnej kolejce górskiej.

Świadomość

Płacząca kobieta.

Uzależnienie od niepokoju i niepokoju jest po prostu uzależnieniem. Dlatego uświadamianie sobie, ocena sytuacji z innych perspektyw i konsultacja z psychologiem pomogą ci określić, kiedy wpadasz we własną pułapkę.

Kiedy ktoś cię nudzi, a ty zdajesz sobie sprawę, że to pułapka, lepiej wiesz, że nie należy podejmować pochopnej decyzji i kończyć związku. Nie uciekniesz łatwo ani nie porzucisz tej osoby dla kogoś innego, kto pomoże ci wywołać przypływ adrenaliny, stres i dyskomfort, których uważasz, że potrzebujesz.

Uzależnienia są trudne do przezwyciężenia, ale nie niemożliwe. Wiele osób pozostaje w toksycznych związkach, które oczywiście ich nie uszczęśliwiają. Relacje, w których kłamstwa, niewierność i manipulacja są zwykłą normą i nie pozostawiają miejsca na spokój i ciszę. To normalne, że rozwijasz to uzależnienie, jeśli twoje dzieciństwo było przygnębiające. Możesz jednak przeprogramować szkodliwe koncepcje miłości z profesjonalną pomocą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Becoña Iglesias, E., & Cortés Tomás, M. (2016). Manual de adicciones para psicólogos especialistas en psicología clínica en formación.
  • Cuervo Martínez, Á. (2010). Pautas de crianza y desarrollo socioafectivo en la infancia. Diversitas: Perspectivas en psicología6(1).
  • Newman, K., Harrison, L., Dashiff, C., & Davies, S. (2008). Relaciones entre los tipos de padres y comportamientos de riesgo en la salud del adolescente: una revisión bibliográfica integrada. Rev. Latino-Am. Enfermagem16(1), 142-150.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.