Czas i para dobrych butów pomoże na każde rozczarowanie

Czas i para dobrych butów pomoże na każde rozczarowanie

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Na każde nawet największe rozczarowanie pomoże czas i para dobrych butów. Prawdę mówiąc, problemy nie rozwiążą się, kiedy będziesz czekać w czarnej dziurze, która prędzej czy później zawali Ci się na głowę. Przeciwnie, uwolnisz swój ból, tylko wtedy, gdy zrobisz krok przed siebie, obrócisz stronę i zdystansujesz się, mając na nogach najlepsze buty: buty uszyte z miłości własnej.

William Gibson, znany pisarz science fiction, powiedział, że czas porusza się w jednym kierunku – naprzód – ale ludzie są często przykuci do wspomnień i przeszłości. Nic nowego się tam nie dzieje. Przeciwnie – wszystko tkwi w bezruchu i opowiada o straconych szansach.

„Najsilniejszymi ze wszystkich wojowników są czas i cierpliwość”.
Lew Tołstoj

W pewnym sensie złe koleje losu lub rozczarowania sprawiają, że zaplątujemy się we własną sieć. Nasze chęci, pragnienia i siła zawodzą nas, mimo że wstajemy każdego ranka, mimo że przez te wszystkie dni jesteśmy jak roboty z zawiasami, które zardzewiały od naszych łez.

To są właśnie chwile, kiedy ktoś, kto ma dobre intencje zawsze powie: „nie martw się, czas leczy wszystkie rany”.

Jednak nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Ponieważ ludzie, którzy są ranni, nie potrafią iść naprzód. Ludzie uwięzieni przez wściekłość, gorycz i urazę są zamknięci w równoległym wymiarze, w którym nie ma znaczenia, czy mijają miesiące czy lata.

Czas sam w sobie nie leczy. Uzdrawiającą moc ma to, co robisz wraz z upływem czasu.

Kobieta i biały tygrys

Bogowie czasu: Chronos, Kairos i Aion

Kiedy ktoś przeżywa rozczarowanie lub trudne chwile, bez względu na to, czy stoi na rozdrożu, czy staje w obliczu straty, na którą nikt nigdy nie jest gotowy, prawie zawsze zakłada, że samo przebicie się przez bolesne miesiące zabije ból i sprawi, że wszystko znowu będzie w porządku.

Jednak ten sposób nie zawsze działa, ponieważ to nieprawda, że bóg czasu przyjdzie i wymaże nasze smutki z dobroci serca.

Prawda jest taka, że nie ma jednego boga czasu… Jest ich trzech. Chronos jest najbardziej znany. Reprezentuje czas zewnętrzny i jednolity, wraz z przeszłością i przyszłością. To ten, którego możemy zmierzyć, obserwując ruch gwiazd lub tykanie zegara.

Z drugiej strony Aion symbolizuje czas czyjegoś życia, przechodzenie przez kilka cyklów.

Jednak tym, który naprawdę interesuje nas na poziomie psychologicznym, szczególnie jeśli chodzi o rozwój osobisty, jest młody bóg Kairos. On jest tym, który tkwi pomiędzy dwoma pozostałymi bóstwami i reprezentuje szansę.

Czas i szansa

Kairos zachęca nas do życia tu i teraz, przypominając nam, że każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony, umiejętności i wartości, ale chociaż mogą one pozostać takie same, my sami nigdy nie pozostaniemy tacy sami. Czemu? Ponieważ naszym obowiązkiem jest rozwój, leczenie i nauka każdego dnia.

Kobieta leci na sowie

Pomyślmy o czasie w bardziej dokładny, całościowy i praktyczny sposób: Chronos i Kairos zawsze idą w parze. Czas i szanse na uzdrowienie i rozwój zdarzają się okresowo i musimy nauczyć się, jak z nich korzystać.

Oto interesujący przykład. Wzdłuż wybrzeży Florydy rozciąga się rafa koralowa. Jedyna szansa na jej dalszy rozwój, a tym samym na niedopuszczenie do wyginięcia ma miejsce siedem dni po pełni księżyca w sierpniu. Wtedy rafa zaczyna się odradzać, dokładnie o zachodzie słońca. Niepowtarzalna magiczna chwila, moment, w którym rodzi się prawdziwa szansa na przyszłość.

Moje buty zabiorą mnie tam, gdzie chce mój umysł

Dobrze wiemy, że przetrwanie trudnych chwil wymaga aktywnej postawy, otwartych oczu i motywacji, by iść dalej i rosnąć jak ta rafa koralowa, która każdego roku walczy ze zboczem, które popycha ją ku wymarciu.

„Czas zmienia wszystko, z wyjątkiem czegoś w nas, co zawsze zaskakuje nas zmianą”.
-Thomas Hardy-

Jeśli chcemy pozbyć się lęku i zgorzknienia, pomoże nam to zorientować się, gdzie są nasze buty. Buty z mocnymi podeszwami, w których miłość własna, godność i odbudowane marzenia dają nam możliwość przeskakiwania przez przeszkody, przekraczania mostów i wspinania się po górach.

Stopy idą wśród motyli

Podsumowując, poświęć czas swojemu silnikowi zmian. Wykorzystaj każdą okazję, a stopy – Twoje podejście i Twój uśmiech – zabiorą Cię tam, gdzie chcesz. Tam, gdzie rosną najpiękniejsze rafy koralowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.