Czas i para dobrych butów pomoże na każde rozczarowanie

Czas i para dobrych butów pomoże na każde rozczarowanie

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Na każde nawet największe rozczarowanie pomoże czas i para dobrych butów. Prawdę mówiąc, problemy nie rozwiążą się, kiedy będziesz czekać w czarnej dziurze, która prędzej czy później zawali Ci się na głowę. Przeciwnie, uwolnisz swój ból, tylko wtedy, gdy zrobisz krok przed siebie, obrócisz stronę i zdystansujesz się, mając na nogach najlepsze buty: buty uszyte z miłości własnej.

William Gibson, znany pisarz science fiction, powiedział, że czas porusza się w jednym kierunku – naprzód – ale ludzie są często przykuci do wspomnień i przeszłości. Nic nowego się tam nie dzieje. Przeciwnie – wszystko tkwi w bezruchu i opowiada o straconych szansach.

„Najsilniejszymi ze wszystkich wojowników są czas i cierpliwość”.
Lew Tołstoj

W pewnym sensie złe koleje losu lub rozczarowania sprawiają, że zaplątujemy się we własną sieć. Nasze chęci, pragnienia i siła zawodzą nas, mimo że wstajemy każdego ranka, mimo że przez te wszystkie dni jesteśmy jak roboty z zawiasami, które zardzewiały od naszych łez.

To są właśnie chwile, kiedy ktoś, kto ma dobre intencje zawsze powie: „nie martw się, czas leczy wszystkie rany”.

Jednak nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Ponieważ ludzie, którzy są ranni, nie potrafią iść naprzód. Ludzie uwięzieni przez wściekłość, gorycz i urazę są zamknięci w równoległym wymiarze, w którym nie ma znaczenia, czy mijają miesiące czy lata.

Czas sam w sobie nie leczy. Uzdrawiającą moc ma to, co robisz wraz z upływem czasu.

Kobieta i biały tygrys

Bogowie czasu: Chronos, Kairos i Aion

Kiedy ktoś przeżywa rozczarowanie lub trudne chwile, bez względu na to, czy stoi na rozdrożu, czy staje w obliczu straty, na którą nikt nigdy nie jest gotowy, prawie zawsze zakłada, że samo przebicie się przez bolesne miesiące zabije ból i sprawi, że wszystko znowu będzie w porządku.

Jednak ten sposób nie zawsze działa, ponieważ to nieprawda, że bóg czasu przyjdzie i wymaże nasze smutki z dobroci serca.

Prawda jest taka, że nie ma jednego boga czasu… Jest ich trzech. Chronos jest najbardziej znany. Reprezentuje czas zewnętrzny i jednolity, wraz z przeszłością i przyszłością. To ten, którego możemy zmierzyć, obserwując ruch gwiazd lub tykanie zegara.

Z drugiej strony Aion symbolizuje czas czyjegoś życia, przechodzenie przez kilka cyklów.

Jednak tym, który naprawdę interesuje nas na poziomie psychologicznym, szczególnie jeśli chodzi o rozwój osobisty, jest młody bóg Kairos. On jest tym, który tkwi pomiędzy dwoma pozostałymi bóstwami i reprezentuje szansę.

Czas i szansa

Kairos zachęca nas do życia tu i teraz, przypominając nam, że każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony, umiejętności i wartości, ale chociaż mogą one pozostać takie same, my sami nigdy nie pozostaniemy tacy sami. Czemu? Ponieważ naszym obowiązkiem jest rozwój, leczenie i nauka każdego dnia.

Kobieta leci na sowie

Pomyślmy o czasie w bardziej dokładny, całościowy i praktyczny sposób: Chronos i Kairos zawsze idą w parze. Czas i szanse na uzdrowienie i rozwój zdarzają się okresowo i musimy nauczyć się, jak z nich korzystać.

Oto interesujący przykład. Wzdłuż wybrzeży Florydy rozciąga się rafa koralowa. Jedyna szansa na jej dalszy rozwój, a tym samym na niedopuszczenie do wyginięcia ma miejsce siedem dni po pełni księżyca w sierpniu. Wtedy rafa zaczyna się odradzać, dokładnie o zachodzie słońca. Niepowtarzalna magiczna chwila, moment, w którym rodzi się prawdziwa szansa na przyszłość.

Moje buty zabiorą mnie tam, gdzie chce mój umysł

Dobrze wiemy, że przetrwanie trudnych chwil wymaga aktywnej postawy, otwartych oczu i motywacji, by iść dalej i rosnąć jak ta rafa koralowa, która każdego roku walczy ze zboczem, które popycha ją ku wymarciu.

„Czas zmienia wszystko, z wyjątkiem czegoś w nas, co zawsze zaskakuje nas zmianą”.
-Thomas Hardy-

Jeśli chcemy pozbyć się lęku i zgorzknienia, pomoże nam to zorientować się, gdzie są nasze buty. Buty z mocnymi podeszwami, w których miłość własna, godność i odbudowane marzenia dają nam możliwość przeskakiwania przez przeszkody, przekraczania mostów i wspinania się po górach.

Stopy idą wśród motyli

Podsumowując, poświęć czas swojemu silnikowi zmian. Wykorzystaj każdą okazję, a stopy – Twoje podejście i Twój uśmiech – zabiorą Cię tam, gdzie chcesz. Tam, gdzie rosną najpiękniejsze rafy koralowe.

To może Cię zainteresować ...
Czas mija nieuchronnie. Na szczęście masz skrzydła
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Czas mija nieuchronnie. Na szczęście masz skrzydła

To prawda, że czas mija, ale pamiętaj, że masz skrzydła. Zachowaj kontrolę nad trasą swojego lotu, aby nie ominęła Cię teraniejszość.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.