Nauki buddyzmu dla lepszego życia

Nauki buddyzmu dla lepszego życia

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Dlaczego poruszamy w artykule temat, jakim są nauki buddyzmu? Była kiedyś taka chwila, bardzo dla nas odległa, że przestaliśmy patrzeć przed siebie z podziwem i zachwytem. Zaczęliśmy wówczas poszukiwać innych rzeczy. Miało to miejsce kiedy zaczęliśmy niewystarczająco doceniać, zaniechaliśmy i zapomnieliśmy o naszej duszy, pozwalając by jej miejsce zajęły inne rzeczy.

Zaczęliśmy krążyć w stałym poszukiwaniu przyjemności i bezpieczeństwa. Nasze życie stało się ucieczką przed strachem, bólem i dyskomfortem, które nie pozwalają nam osiągnąć spokoju. Nauki buddyzmu przychodzą nam wówczas z pomocą.

Słowo Budda pochodzi od budh, co oznacza “budzić się” – stąd Budda oznacza “Przebudzony”. Budda to ktoś kto przebudził się ze wszystkiego. Tak jakby okiełznał najgłębszy sen i odkrył, że skończyło się już jego cierpienie – że było ono jedynie złym snem. Wszyscy możemy uciec z tego koszmaru. Możemy czynić wyłącznie dobro i unikać ranienia innych w jakikolwiek sposób. Możemy też oczyścić swoje serca.

Motywacja do działania

Zgodnie z tym co głoszą nauki buddyzmu, ścieżka do “odnowienia więzi z naszym duchem” składa się z trzech etapów. Słuchanie lub czytanie, medytacja nad tym czego się dowiedzieliśmy, a następnie zastosowanie tej wiedzy w praktyce.

Na tym etapie można wydedukować, że filozofia Buddyzmu jest czymś co zwyczajnie musi być pożyteczne. Jeśli nie działa, nie możemy się poddawać. Z drugiej strony, jeśli wydaje się przynosić rezultaty, warto ją kultywować.

Jako wprowadzenie prezentujemy wam 9 sutr wywodzących się z nauki buddyzmu które zachęcają nas do refleksji nad naszym życiem. Nie są to cytaty do zapamiętania, ale nauki które współdziałają tworząc doktrynę Buddyzmu. Możemy i powinniśmy zaadaptować je do naszych codziennych zachowań.

Nauki Buddyzmu, Sutra 1: Ten kto obserwuje, jest czysty

Głupiec śpi, jakby już był martwy. Mistrz jest rozbudzony i żyje wiecznie. Obserwuje. Jest czysty.

Budda

Wszystko tkwi w naszych sercach, a my musimy po prostu nauczyć się obserwować. W ten sposób nasz umysł się rozjaśnia, a my stajemy się delikatniejsi i bardziej skoncentrowani. Bądź mądry i obserwuj. Nie mów, po prostu patrz i ucz się.

Sutra 2: Tylko miłość rozprasza nienawiść

W tym świecie nienawiść jeszcze nigdy nie pokonała nienawiści. Tylko miłość rozprasza nienawiść. Takie są reguły – starożytne i niewyczerpalne.

Budda

Jasność pokonuje mrok, a mrok jest nienawiścią. Jak mamy uzyskać światło? Poprzez rozluźnienie i oczyszczenie umysłu. Oddzielmy się od efektów, które nie tylko wypełniają cię nienawiścią, ale także negatywnymi uczuciami. Zdobądź ciszę, a światło wkroczy w twoje życie. Nienawiść nie będzie już dla ciebie istotna.

Sutra 3: Jak możesz się kłócić?

Ty również przeminiesz. Wiedząc to, jak możesz się sprzeczać?

Budda

Życie jest krótkie. Kłótnie są niepotrzebnym jego marnowaniem. Lepiej poświęcić swój czas i energię na budowanie szczęściaNie sprzeczaj się o rzeczy materialne, kiedy twoje serce jest czymś wzniosłym. Z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy. Jaki więc sens mają kłótnie? Co zyskujemy marnując swoją energię?

Sutra 4: Poza oceną

Umysł wolny od oceniania obserwuje i rozumie.

Budda

Nie pozwól sobie na rozważanie tego co dobre, a co złe. Jeśli zaczniesz to analizować to będziesz podzielony. Wybierz podejście świadomej uwagi. Po prostu obserwuj obie strony, lecz nie wybieraj.

Medytacja

Sutra 5: Żyj mozolnie

Słodko jest żyć mozolnie i opanować siebie.

Budda

Czy wspiąłbyś się na Mount Everest z helikoptera? Być może to łatwiejsze, ale nie tak przyjemne. Kiedy wkładamy w coś nasze serce i duszę, prawdziwie nas to wzbogaca. Musimy żyć swoim życiem, a nie patrzeć jak ono przemija. Możemy to osiągnąć wyłącznie poprzez pielęgnowanie własnego życia, a nie obserwowanie życia innych.

Sutra 6: Pokonywanie

Delikatnością pokonuj gniew. Hojnością pokonuj chciwość. Prawdą pokonuj oszustwo.

Budda

Obróć przeciwności w coś pozytywnego. Świat przygotowuje cię na negatywne rzeczy i popycha cię na ścieżki ucisku. Inteligentna osoba nie służy społeczeństwu, bo ono potrzebuje posłusznych, a nie inteligentnych. Przeżyj swoje życie mądrze.

Sutra 7: Na zawsze obudzony

Wszystko pojawia się i znika, ale ten kto jest obudzony, pozostanie taki na zawsze.

Budda

Można żyć na dwa sposoby: upadając lub rosnąc. Upadanie jest łatwe, ponieważ pomaga nam w tym grawitacja, tak samo jak społeczeństwo i masy. Aby upaść wystarczy dać się ponieść i być posłusznym.

Wzrost jest trudny. By rosnąć musisz być nieposłusznym. Musisz pokonać swoje ego, pokonać siebie i rozwijać się. Wszyscy możemy osiągnąć świadomość, ale tylko niewielu z nas poszukuje jej i ją odnajduje. Jeśli ustalisz sobie ścieżkę, a potem poznasz siebie i zaczniesz żyć własnym życiem, wtedy będziesz żyć wiecznie.

Na szczycie góry

Sutra 8: Słowa

Uważaj na słowa.

Budda

Umysł jest pełen słów, nawet tych niepotrzebnych. Przyzwyczaj się do zastanawiania nad tym co potrzebne i mów tylko tyle ile trzeba. Bądź konkretny i zwięzły. Zastanów się wcześniej, czy to co zamierzasz powiedzieć ma sens. Pamiętaj zawsze, że słowa mają moc, która może obrócić się przeciwko tobie.

Sutra 9: Myśli

Uważaj na myśli.

Budda

Myśli są w naszej głowie. Są chaotyczne i ważne jest by je wydobywać. Przychodzą i odchodzą bez ładu. Tworzysz rzeczy lub je interpretujesz, a twoje myśli kroczą własnymi ścieżkami. Twoje myśli są twoim katem. Myśl tylko wtedy, kiedy robisz to celowo. Naucz się łączyć i rozłączać ze samym sobą.

W historii było tysiące Buddów. Tysiące obudzonych ludzi, którzy pokazywali nam ścieżkę jaką obrali ku mądrości i wdzięczności.

To dlatego wszyscy możemy osiągnąć spełnienie kierując się tymi zasadami. Musimy tylko zwalczyć swoje ego, przestać być posłusznym i żyć własnym życiem. Nauki buddyzmu mówią nam, że musimy iść ścieżką miłości i mądrości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.