Podróżowanie bez uprzedzeń kluczem do tolerancji

Lipiec 5, 2017 w Psychologia 0 Udostępnione
Podróżowanie na pieszo

Z pewnością nieraz doświadczyłeś radości jaką daje podróżowanie. Kiedy zwiedzasz nowe okolice, poznajesz nowych ludzi Twój umysł się rozszerza. Stajesz się bardziej otwarty i tolerancyjny. Nie na darmo mówi się, że podróże kształcą. Nasze życie przypomina podróżowanie.

Podróżowanie stanowi autentyczny sposób na poznawanie świata, ale to nie wszystko. Pomaga również zajrzeć w głąb siebie i dostrzec uprzedzenia, które za każdym razem zabieramy ze sobą w naszym podróżnym bagażu.

Wielu ludzi automatycznie zakłada, że ich sposób postrzegania świata, ich podejście do życia i towarzyszących mu problemów jest prawidłowe, najwłaściwsze. Kiedy jednak udajemy się w podróż zauważamy jak „dziwni” wydają się być inni i jak „dziwni” potrafimy być my sami.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

„Jak dziwne zwyczaje mają ci obcy”, „Dlaczego to robią?”, „To, co robi jest żenujące”, i tym podobne frazy, być może miałeś okazję usłyszeć wśród otaczających Cię osób. Być może jednak to właśnie Ty byłeś lub jesteś ich częstym autorem.

Turystka w górach

Podróżowanie, a największe uprzedzenie: „to ja mam rację…”

Podróżowanie ma to do siebie, że dostarcza nam wielu informacji napływających do nas stale z otoczenia. Zazwyczaj są to rzeczy zupełnie dla nas nowe. Właśnie tutaj pojawia się problem, który nazwiemy kierunkowaniem interpretacji.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dziś mój umysł znajdzie dobra, które przygotowało życie

To, czego nauczano nas od dzieciństwa, co wydaje nam się znajome, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, zawsze wydaje nam się właściwe i normalne. Jest to tak oczywiste, że nawet specjalnie tego nie analizujemy, nie poddajemy ocenie.

To zupełnie tak, jakbyśmy chcieli ustalać jak należy robić to, czy tamto i oceniać jaki sposób wykonania danej czynności jest właściwy, a jaki nie. Ale kiedy spojrzeć na to z boku, obiektywnym okiem, szybko dojdziemy do słusznego wniosku, że takie działanie nie ma najmniejszego sensu.

Na przykład jeżeli jesteś osobą spokojną i zrównoważoną, zastanów się nad tym, co czułeś kiedy ostatnio coś tak bardzo Cię rozgniewało, że straciłeś panowanie nad sobą. Z pewnością Twoje zachowanie zaskoczyło Cię. To dlatego, że osoby spokojne nie mają w zwyczaju wybuchać gniewem.

Choć w tym przypadku możesz stwierdzić, że najbardziej naturalny, znany Ci sposób postępowania to zachowywanie spokoju, nie zmienia to faktu, że wściekłość, obrażanie się i wybuchowość, również stanowią ludzkie cechy, które z kolei ktoś inny może uznawać za zupełnie oczywiste i naturalne.

Przeczytaj również podobny artykuł: O kraju, w którym nie ma tego, co sprawia, że każdego dnia cierpimy

Wniosek jest oczywisty, nasze różne odcienie osobowości stoją za tym, kim w rzeczywistości jesteśmy. Nie możemy negować zachowań stanowiących część nas tylko dlatego, że nie mamy w zwyczaju manifestować ich w naszym codziennym życiu.

To, co nasze, co znane, do czego się przyzwyczailiśmy, stanowi „to co normalne”.
Udostępnij

Nasza kultura nas kształtuje, ale nie określa kim jesteśmy

Podróżowanie sprawia, że dzieje się z nami coś zupełnie podobnego. Udając się w podróż nie możemy z góry założyć, że wszystko to, co nasze jest prawidłowe i pożądane, a to, co poznajemy, co okazuje się zupełnie nowe, zdaje się być rezultatem pomyłki, niedopracowania, nie ma sensu.

Przeczytaj również podobny artykuł: W jaki sposób odnosimy się do przedstawicieli innych kultur?

Dziedzictwo kulturalne w środowisku krajobrazowym i socjalnym kształtują zarówno osoby, jak i ich zwyczaje.

Dziewczyna fotograf

Przeczytaj również podobny artykuł: Chroniczne niezadowolenie jest toksyczne dla Twej duszy

Już od najwcześniejszego dzieciństwa nasze otoczenie wywiera na nas stały wpływ kształtując nas czy tego chcemy, czy nie. Kiedy więc stykamy się z osobami, które nie dorastały w naszym środowisku, staje się to prawdziwym doświadczeniem.

Wychodzimy z tego, co jest nam znane, opuszczamy strefę bezpieczeństwa i zaczynamy poznawać nieznane, próbujemy innego spojrzenia. Poddajemy weryfikacji sposób, w jaki ukształtowało nas nasze otoczenie.

W miarę jak jesteśmy zdolni obserwować nowe otoczenie oczami pełnymi ciekawości, a nie uprzedzeń, stawiamy wielki krok w stronę tolerancji.

Przeczytaj również podobny artykuł: Każdego dnia pokonuj jedno uprzedzenie

Myślenie, że wyłącznie nasze postrzeganie otoczenia jest właściwe i prawidłowe, stanowi dowód na to, że jesteśmy bardzo ograniczeni w sposobie rozumowania. Najprawdopodobniej trudno będzie w jakikolwiek sposób nas wzbogacić.

Z powodu zamknięcia się na odmienne spojrzenie będziemy się stawać coraz bardziej  ograniczeni. Intelektualne ubóstwo zawita do naszej duszy, bo wnętrze człowieka staje się tym bogatsze, im więcej lekcji wyciągnął w konfrontacji z innymi ludźmi o odmiennym spojrzeniu.

Podróżowanie przez życie z ciekawością, bez uprzedzeń

Gdybyśmy tylko mogli przestać patrzeć na czubek swojego nosa i zacząć dostrzegać to, co jeszcze przed nami. Patrzeć spojrzeniem pełnym szczodrości, godności, zdrowej ciekawości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wielkość danej osoby – co w rzeczywistości ją definiuje?

Takie spojrzenie, czyste, niezmącone żadnym uprzedzeniem zamienia podróżowanie w przemierzanie cudzych dusz, zaglądanie do cudzych umysłów, rozumienie innego sposobu na życie. Odrzucam uprzedzenia, by ujrzeć Ciebie, nieznajomy i przyjąć z otwartymi ramionami, z duszą gotową do nauki.

Oko - spojrzenie

Teraz będziesz mógł segregować doświadczenia. Będziesz miał czas na to, by kształtować siebie według tego, co oferuje cały świat, a nie tylko dane środowisko. Teraz to Ty, odrzuciwszy uprzedzenia możesz stać się tym, kim zechcesz.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nostalgia kontra teraźniejszość: gdy przeszłość zastępuje rzeczywistość

Ale jeśli spotykasz się ze światem mając oczy zamknięte, to choć stanie przed Tobą wszystko, nie będziesz mógł dostrzec niczego. Z tego powodu z kolei nie wyciągniesz dla siebie żadnej lekcji, nic się w Tobie nie zmieni. Cóż to za ciemność.

Otwórz więc oczy, a odrzuciwszy wszelkie znamiona uprzedzeń ciesz się tym, co podróżowanie zapewnia ludziom o otwartych umysłach. Ciesz się innymi ludźmi. Ciesz się tolerancją.

WIĘCEJ DLA CIEBIE