Zaufaj swojej intuicji

W wielu przypadkach Twoja intuicja prowadzi Cię właściwą ścieżką. Czy umiesz tego słuchać i zwracać na to uwagę?
Zaufaj swojej intuicji
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

“Zaufaj swojej intuicji” – ile razy w życiu słyszałeś to zdanie? Tradycyjnie uważano, że rozum jest dokładniejszy niż intuicja. Jednak niektóre badania naukowe, takie jak te przeprowadzone przez grupę naukowców kierowaną przez profesora Mariusa Ushera z Uniwersytetu w Tel Awiwie, podają w wątpliwość powyższe stwierdzenie. Naukowcy ci twierdzą, że w dużym odsetku przypadków decyzje oparte na formalnej intuicji byłyby równie ważne lub bardziej słuszne niż decyzje oparte na rozsądku. Innymi słowy, Twoja intuicja byłaby słuszna.

Czy Twoje rozumowanie kiedykolwiek przedstawiało Ci coś ważnego, czemu w głębi duszy nie ufałeś całkowicie? Niemniej jednak nie można było znaleźć przekonujących powodów swojego braku zaufania. Nie było racjonalnych powodów dla Twoich uczuć, ale Twoja intuicja Cię przed czymś ostrzegała.

“Wierzę w intuicję i inspirację…Czasami CZUJĘ, że mam rację. NIE WIEM, że ją mam.”

-Albert Einstein-

Nauka daje dobre rady

Z biegiem czasu Twój umysł rejestrował nieskończone doświadczenia. Masz wspomnienia sięgające czasów, gdy miałeś cztery lata. Od tego czasu i przez całe życie poznałeś wielu ludzi i doświadczyłeś wielu sytuacji, zarówno dobrych, jak i złych.

Kobieta martwi się o swoją intuicję

Wszystkie te doświadczenia zostały zapisane w jakiejś części Twojej pamięci, chociaż nie możesz ich przeżyć na nowo i niezwykle trudno jest Ci je zlokalizować. Podobnie, czasami nie wiesz dlaczego, ale masz wrażenie, że dana osoba nie jest godna zaufania. Możesz również wyczuć, że jakieś wydarzenie pójdzie nie tak, jeśli podejmiesz określoną decyzję.

Może to być spowodowane tym, że kiedyś spotkałeś kogoś o danych cechach i okazał się on złym człowiekiem. Lub podjąłeś w przeszłości podobną decyzję, która poszła nie tak. Są to engramy lub ślady pamięciowe, bardzo cenne dla gatunku ludzkiego ze względu na ich duże obciążenie adaptacyjne.

Twój umysł jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiadasz. Uczenie się Twojego umysłu, oparte na Twoich doświadczeniach, pomaga Twojej intuicji nabrać siły. W końcu masz niezliczoną ilość decyzji do podjęcia i nie tylko Twoje rozumowanie pomoże Ci je podjąć. Twoja intuicja też jest pomocna w tym zakresie. Zaufaj swojej intuicji.

Jak działa Twoja intuicja?

Z pomocą intuicji podejmujesz decyzje w ciągu kilku sekund. Takie decyzje podejmujesz każdego dnia. Na przykład to, czy jedziesz metrem, czy autobusem. Właściwie nawet nie rozumujesz przy podejmowaniu tej konkretnej decyzji, ponieważ robiłeś to już tyle razy i wiesz, jaki środek transportu jest szybszy. W ten sposób kieruje Tobą Twój instynkt.

Wyobraź sobie jednak osobę, która urodziła się w dżungli i dorastała poza cywilizacją. Gdybyś przywiózł ich do miasta, nie wiedzieliby, czy metro, czy autobus są lepszą opcją. To dlatego, że nigdy wcześniej ich nie widzieli. Dlatego ta nauka nie zostałaby zapisana w ich umyśle. Intuicja nie jest czymś magicznym, z czym się rodzisz. Jest rozwijana przez uczenie się na podstawie wszystkiego, czego doświadczasz i co widzisz wokół siebie.

Zdaniem naukowca Margarity Amestoy de Sánchez korzystanie z doświadczenia wraz z instynktem, a nawet pomysłowością łączy trzy sfery. Są to: sfera intelektualna, sfera empiryczna i sfera kontekstowa. Te trzy pola integrują w zrównoważony sposób myślenie logicznie-krytyczne, kreatywność i inteligencję emocjonalną.

Kobieta testująca swoją intuicję

Instynkt i intuicja

Dwa z wrodzonych instynktów, z którymi się urodziłeś, to przetrwanie i rozmnażanie płciowe. To pozwoliło nam, jako gatunkowi, istnieć przez setki wieków. Pozwalają nam uciec od tego, co nam zagraża, bez potrzeby rozumowania. Instynkty są wynikiem wcześniejszego uczenia się naszych przodków.

Aby dowiedzieć się, jak uciec przed ogniem, trzeba było najpierw poznać niebezpieczeństwo płomieni. Aby wiedzieć, że nie należy wkładać ręki do gorącego oleju, trzeba było jako dziecko nauczyć się, że to niebezpieczna rzecz i że należy trzymać się z daleka od gorących garnków. Innymi słowy, większość tego, co zbiera się dzisiaj, to owoce tego, co zostało zasiane wieki temu.

Gdy dowiesz się, co naraża Cię na niebezpieczeństwo, Twoje ciało reaguje w ciągu kilku sekund i uciekasz, gdy widzisz coś jako zagrożenie. Twoja intuicja jest wiarygodna i masz ją, ponieważ nauczyłeś się z doświadczeń, książek czy filmów.

Dlatego przy podejmowaniu decyzji nigdy nie należy lekceważyć swojej intuicji, ponieważ zawiera ona dość dokładne informacje.

Wyjaśnienie. Nie oznacza to, że za każdym razem, gdy intuicja Ci coś podpowiada, będziesz miał rację. Na przykład przy zakupie losu na loterię lub wyborze odpowiedniej restauracji. Mówimy tutaj o podstawowych instynktach przetrwania, które pozwoliły ludziom się przystosować. Nie mamy na myśli umiejętności wróżenia czy odnoszenia sukcesów w sprawach losowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bunge, M. (2013). Intuición y razón. Sudamericana.
  • Echavarría, J. D. L. (2009). La intuición en la psicología y la psicoterapia. Revista de Psicología Universidad de Antioquia1(1), 85-94.
  • Sánchez, J. C., Fernández, T. R., & Loy, I. (1995). La génesis de la intuición. Helmholtz y la naturalización del sujeto trascendental kantiano. Revista de Historia de la Psicología16(3-4), 375-382.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.