Zapominanie snów — dlaczego tak się dzieje?

Ludzie mają skłonność do zapominania niektórych snów i pamiętania innych, a dzieje się to wkrótce po przebudzeniu. Wrażenia, które odczuwałeś, i luźne obrazy szybko znikają. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Twój mózg nie pozwala Ci przypomnieć sobie wymarzonego wszechświata?
Zapominanie snów — dlaczego tak się dzieje?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ludzie spędzają dużą część swojego życia śpiąc, zanurzeni w sugestywnym wszechświecie nocnych marzeń, a jednak zapominanie snów jest dość częste. Dlaczego tak się dzieje? Niezależnie od tego, jak niesamowicie intensywne i realistyczne są nasze sny, znikają one zaraz po przebudzeniu. Każdy obraz, fragment i wspomnienie rozpływają się jak dym poddawany strumieniowi powietrza.

Najbardziej uderzające jest to, że przez krótką chwilę masz wrażenie, że jeśli spróbujesz trochę bardziej, możesz odzyskać to wspomnienie. Zła wiadomość jest taka, że ​​jest to bezużyteczne, ponieważ jedyne, co pozostaje, to emocjonalny ślad samego snu lub, w niektórych przypadkach, koszmaru.

William Shakespeare powiedział: „Ludzie to rzeczy, z których powstają sny”. Za tym poetyckim obrazem kryje się niezaprzeczalna prawda. Akt śnienia to sugestywna mieszanka procesów umysłowych, które obejmują wspomnienia i przeżyte doświadczenia, a co za tym idzie, są kreatywne. Jest to mieszanka surrealizmu i fantazji. Jest tak, ponieważ ludzie również mają w sobie te wspaniałe zasoby.

Każdy chciałby móc zapamiętać wszystkie swoje sny. Powodem tego jest klasyczne przekonanie, że można się lepiej poznać, odtwarzając każdy obraz, słowo, odczucie i zdarzenia, które miały miejsce w tym śnie.

„Ogólną funkcją snów jest próba przywrócenia równowagi psychicznej”.

-Carl Jung-

Kobieta ma koszmary

Zapominanie snów – dwa powody, dla których tak się dzieje

Niektórzy ludzie mają ciekawą zaletę pamiętania wielu swoich snów i często dzielą się nimi z innymi. Starają się także ocenić symbolikę i wymyślić sensowne interpretacje. Jednak inni rzadko pamiętają cokolwiek ze swojego uniwersum nocnych marzeń. Ci ludzie często twierdzą, że w ogóle nie śnią.

Musisz jednak wiedzieć, że każdy śni, ponieważ nie tylko pozwala to promować głęboki i spokojny odpoczynek, który jest tak ważny dla Twojego zdrowia, ale także mózg potrzebuje tego procesu, aby uczyć się, eliminować dane, które już Ci nie służą, i wykonywać zadania metaboliczne dla właściwej równowagi. Oznacza to, że musi wykonać pewnego rodzaju „przycinanie”.

Tak więc, jak podkreślają niektórzy eksperci, z 90 lat życia, dana osoba spędzi około 30 lat śpiąc. To 22 lata pogrążone w głębokim śnie i siedem lat snów. Jednak z tych siedmiu lat prawie nic nie pamiętamy. Po co w takim razie spędzać czas na czymś, co jest tak nieproduktywne w treści?

Hipokamp nie zwraca uwagi na Twoje sny

Kiedy zasypiasz, niektóre obszary mózgu pozostają aktywne. Badania pokazują, że istnieją niezwykle aktywne obszary, a jednym z nich, który długo przygotowuje się do odpoczynku, jest hipokamp. Ten obszar jest związany z Twoją pamięcią i jest odpowiedzialny za wykonywanie kluczowych zadań podczas snu.

Hipokamp przekazuje odpowiednie informacje przechowywane w pamięci krótkotrwałej do obszaru pamięci długotrwałej. Hipokamp jest „skupiony” na bardzo konkretnych zadaniach. Te zadania powstrzymują go od zwracania uwagi na Twój świat snów. Nie uważa tego za coś ważnego. Jego praca w tym momencie polega na utrwaleniu nauki i wspomnień.

Krótko mówiąc, to, co dzieje się w Twoich snach, nie interesuje tak bardzo twojego hipokampu. Tak przynajmniej ujawniły różne badania, takie jak to przeprowadzone przez Thomasa Andrillona, neurologa z Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii. Tak więc, jak zaobserwowano w MRI, hipokamp wysyła informacje do kory, ale ta nie odsyła żadnych informacji.

Są chwile, kiedy możesz coś sobie przypomnieć; obraz, uczucie, a nawet krótką scenę. To prawdopodobieństwo wzrasta, jeśli obudzisz się zaraz po śnie. Naukowcy wykazali, że w takich sytuacjach pamięć tego doświadczenia sennego trwa tylko minutę lub dwie. Później znowu o nim zapomnisz.

Dlaczego zapominamy o niektórych snach.

Niski poziom acetylocholiny i noradrenaliny

Istnieje drugi powód, dla którego ludzie zapominają o niektórych snach. Ta teoria (komplementarna do poprzedniej) skupia się na dwóch bardzo specyficznych neuroprzekaźnikach: acetylocholinie i noradrenalinie. Musisz wiedzieć, że poziomy tych dwóch substancji dramatycznie spadają w Twoim mózgu, kiedy zasypiasz.

Zjawisko to przekłada się na mniejszą zdolność do utrwalania wspomnień. Jest jednak coś jeszcze. Badania pokazują, że kiedy wchodzisz w fazę REM i przekraczasz próg marzeń sennych, aby zanurzyć się w ich królestwie, poziom acetylocholiny nagle wzrasta, ale poziom adrenaliny nie. Musiałbyś mieć wysoki poziom obu neuroprzekaźników, aby zapamiętać, co dzieje się w tkance onirycznej. Tylko jeden z nich tego nie zrobi.

Dlaczego zapominasz niektóre ze swoich snów i pamiętasz inne?

Wiesz już, że istnieją dwa powody, dla których zapominanie snów jest tak powszechne. Hipokamp i neuroprzekaźniki noradrenalina i acetylocholina utrudniają tworzenie wspomnień podczas snu. Jednak eksperci w tej dziedzinie, tacy jak badacz snu Ernest Hartmann, profesor psychiatrii z Tufts University School of Medicine, wskazują, że istnieje inny powód, który sprzyja temu zapominaniu.

Sny nie są transcendentne dla Twojego mózgu. Nie mają one zastosowania do jego prawidłowego funkcjonowania. Właściwie, kiedy je pamiętasz, dzieje się tak tylko z bardzo uderzającego powodu; to znaczy, że mają komponent emocjonalny. Im są bardziej intensywne i im bardziej spójna ich narracja, tym większe prawdopodobieństwo, że je zapamiętasz.

Podsumowując, sny pozostają zagadką, która wciąż przyciąga ludzi. Zarówno Freud, jak i Carl Jung uważali je za niezbędne do lepszego poznania ludzi. Jednak sam mózg odrzuca informacje i o niektórych snach po prostu zapominasz. Jak na ironię, Twój mózg nie jest nimi tak zainteresowany tak jak Ty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vallat, R., Lajnef, T., Eichenlaub, J. B., Berthomier, C., Jerbi, K., Morlet, D., & Ruby, P. M. (2017). Increased evoked potentials to arousing auditory stimuli during sleep: Implication for the understanding of dream recall. Frontiers in Human Neuroscience11. https://doi.org/10.3389/fnhum.2017.00132

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.