Zadaj sobie te pytania, aby osiągnąć lepsze rezultaty

Zadaj sobie te pytania, aby osiągnąć lepsze rezultaty
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Te pytania pomogą Ci zyskać lepsze zrozumienie tego gdzie jesteś i jak możesz się znaleźć tam, gdzie chcesz, bez względu na to jakie są Twoje cele.

Jeśli chcesz mieć lepsze wyniki w szkole, w pracy lub w swoim życiu osobistym, musisz skoncentrować się bardziej na “przed” i mniej na “podczas”. Zadaj sobie te pytania: czy wskoczyłabyś do basenu zanim byś się upewniła, że jest wystarczająco głęboki czy przed sprawdzeniem jego temperatury?

Zapewne nie, prawda? W takim razie powinnaś przyjąć podobne nastawienie w przypadku Twoich projektów i celów.

Kiedy stajesz twarzą w twarz z wyzwaniem, trudnym zadaniem lub nowym projektem, na samym początku musisz zadać sobie te pytania. Te pytania pomogą Ci dowiedzieć się gdzie jesteś, gdzie chcesz być i jak możesz się tam znaleźć. Zastanowienie się zanim zaczniesz pomoże Ci zyskać jasny obraz sytuacji.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz siedem pytań, które możesz wykorzystać, aby osiągnąć lepszą orientację. Zadaj sobie te zanim zaczniesz, a będzie Ci o wiele łatwiej znaleźć się na Twojej drodze do sukcesu.

“Na dobre pytanie nigdy nie ma odpowiedzi. To nie śruba, którą należy przykręcić, ale nasienie, które należy zasadzić, aby zrodziło więcej nasion w nadziei na zazielenienie krajobrazu idei.”

-John Ciardi-

Zadaj sobie te pytania: dlaczego to robię?

Przede wszystkim musisz znać powód, który stoi za tym, co masz zamiar zrobić. Bez względu na t, czy jest to cel, nowy nawyk, czy projekt, świadomość tego dlaczego coś robisz stanowi odpowiedź na pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać.

To niezwykle ważne, ponieważ znajomość powodu kryjącego się za Twoimi działaniami może Cię zmotywować. Jeśli nie wiesz dlaczego robisz to co robisz, zastanów się nad tym, aby zyskać dodatkową dawkę energii i determinacji.

“Pytania, które mają jakość, tworzą życie, które ma jakość. Osoby odnoszące sukces zadają lepsze pytania, a w związku z tym dostają lepsze odpowiedzi.”

-Anthony Robbins-

Znaki zapytania nad głową - zadaj sobie te pytania

Jakie rezultaty chcę osiągnąć?

Jeśli nie jesteś pewna jakie rezultaty chcesz osiągnąć, nie będziesz w stanie zaplanować drogi do ich zdobycia. Określ jasno co chcesz osiągnąć, abyś stworzyła plan, który Cię tam doprowadzi.

Ogólnie rzecz biorąc, jasno określone i namacalne cele są o wiele łatwiejsze do osiągnięcia niż przypadkowe.

Kiedy chcę osiągnąć mój cel?

Musisz jasno wiedzieć kiedy chcesz osiągnąć swój cel. Warto spisać kamienie milowe i podzielić duże projekty na etapy. To pomoże Ci zachować koncentrację.

Jeśli Twój cel zależy od wielu czynników, zapewne nie osiągniesz swojego celu w takim czasie, w jakim być chciała. Mimo tego możesz nadal mierzyć swój progres i zwróć uwagę na to jak długo wszystko trwa.

Jakie przeszkody mogą pojawić się na Twojej drodze?

Na swojej drodze do osiągnięcia celu z pewnością natkniesz się na różne przeszkody. Jednak jeśli nastawisz się na ich wystąpienie, będzie Ci o wiele łatwiej sobie z nimi poradzić gdy w końcu wystąpią.

Nie zawsze jesteśmy w stanie przygotować się na komplikacje, ponieważ wiele z nich jest całkowicie nieoczekiwanych. Jednak możesz postarać się przewidzieć niektóre rzeczy, które sprawią, że będziesz się cofać, aby zacząć się na nie przygotowywać.

Jakie zasoby posiadam?

Musisz mieć świadomość zasobów, których potrzebujesz i czy są one dostępne. Niektóre z zasobów, o których musisz pomyśleć, to umiejętności, czas, pieniądze i ludzie.

Bądź szczera wobec samej siebie odnośnie tego, co jest dla Ciebie dostępne i nie ignoruj bezpośredniego lub pośredniego zaangażowania innych. Dotyczy to również osobistych projektów.

Zadaj sobie te pytania: jak ważny jest ten projekt?

Uwaga i wysiłek, które wkładasz w projekt zależą od tego jak istotny jest dla Ciebie dane przedsięwzięcie. Zapytaj siebie samą jak ważną rolę w Twoim życiu odgrywa ten projekt i pomyśl o tym jak może wpłynąć na inne zadania.

Musisz również pomyśleć również o wartości Twojego projektu i zastanowić się czy rzeczywiście jest wart Twojego czasu i pieniędzy.

Kobieta pracująca w kawiarni

Co możesz zrobić, aby być bardziej skuteczna?

To pytanie pomoże Ci opracować strategie, które pomogą Ci się samodoskonalić, abyś mogła być bardziej produktywna. Używanie przydatnych i skutecznych narzędzi w celu poprawienia jakości Twojej pracy przyniesie lepsze rezultaty.

Zarządzanie czasem jest niezwykle przydatne i pomocne. Będziesz musiała delegować zadania i stawiać na pierwszym miejscu najważniejsze z nich, skutecznie planować, unikać wielozadaniowości, itp. Zastanów się nad wszystkimi elementami swojej strategii, aby wszystko się udało.

“Jeśli próbujesz cokolwiek zrobić, jeśli próbujesz schudnąć, lub poprawić samą siebie, lub kochać, lub sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem, osiągnęłaś coś wspaniałego zanim jeszcze zaczęłaś. Zapomnij o porażce. Jeśli wszystko nie ułoży się po Twojej myśli, unieś wysoko głowę i bądź z siebie dumna. A potem spróbuj ponownie. I ponownie. I ponownie!”

-Sarah Dessen-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.