Wielokrotny orgazm u kobiet: nowe badania

Orgazmy wielokrotne to orgazmy następujące po sobie. Znacznie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Co jednak na ten temat mówi nauka? Mówimy o najnowszych odkryciach.
Wielokrotny orgazm u kobiet: nowe badania
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2023

Jaki odsetek kobiet może osiągnąć wielokrotny orgazm? W jaki sposób można nad tym pracować? Jaki wpływ na osiąganie tego rodzaju orgazmów ma seks?

Poniżej omawiamy kilka nowych odkryć naukowych związanych z wielokrotnymi orgazmami u kobiet.

Orgazm i seks

Orgazm definiuje się jako „najwyższy lub najbardziej satysfakcjonujący punkt podniecenia seksualnego w strefie erogennej lub seksualnej”. Jest to punkt osiągnięty po maksymalnym podnieceniu seksualnym.

Kiedy zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają orgazmu, ich napięcie seksualne osiąga najwyższy punkt. Jest ono tym samym uwalniane z ciała i genitaliów. Konsekwencją w mózgu jest biochemiczne uwalnianie hormonów i neuroprzekaźników związanych z przyjemnością i dobrym samopoczuciem.

kobieta w łóżku

Wielokrotny orgazm u kobiet

Jak sama nazwa wskazuje, wielokrotne orgazmy (lub multi-orgazmy) występują, gdy dana osoba doświadcza wiele orgazmów pod rząd. Według badania przeprowadzonego przez Dunn (1989), kobiety doświadczają ich częściej niż mężczyźni. Jest tak, ponieważ kobiety nie mają zwykle okresu refrakcji.

Dlatego też kobiety mogą doświadczyć kolejnego orgazmu po pierwszym i tak dalej (do pewnego stopnia). Ogólnie rzecz biorąc, kolejny orgazm jest bardziej intensywny i przyjemny w wyniku nagromadzonej stymulacji narządów płciowych.

Dwie strefy erogenne, niezwykle wrażliwe po orgazmie, to łechtaczka i sutki. Z tego powodu dodatkowa stymulacja seksualna po pierwszym (lub kolejnym) orgazmie może początkowo być dość bolesna w tych okolicach.

Badania nad wielokrotnymi orgazmami

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wielokrotne orgazmy u kobiet są częstsze niż u mężczyzn. Literatura naukowa sugeruje obecnie, że choć wielokrotny orgazm nie jest szczególnie częstym zjawiskiem, również nie jest tak rzadkim.

Pierwsze badanie tego typu orgazmu przeprowadzono w 1929 roku. Oparto je na wywiadach z ponad 2200 kobietami. Wiele z nich twierdziło, że doświadczyło multi-orgazmów. Później, w 1953 roku, Alfred Kinsey, badacz z Indiana University, stwierdził, że 14 procent z kilku tysięcy kobiet, z którymi rozmawiał, twierdziło, że miało wielokrotne orgazmy.

W innym badaniu naukowcy z Florida State University (USA) przeprowadzili ankietę wśród 805 studentów i odkryli, że 43 procent z nich doświadczyło wielokrotnych orgazmów.

Wreszcie, badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 30 lat wykazały, że 25 procent kobiet również doświadczyło tej przyjemności. Jak widać, liczby te są raczej różne. Jednak jedno jest jasne. Tego typu orgazmy istnieją i doświadcza ich więcej kobiet, niż mogłoby się wydawać. Co mówią najnowsze badania na ten temat?

Nowe badanie dotyczące wielokrotnych orgazmów u kobiet

Najnowsze badanie dotyczące wielokrotnych orgazmów u kobiet zostało przeprowadzone przez naukowców z McGill University i University of Montreal (Kanada). Umieścili oni reklamy na stronach internetowych poświęconych seksowi i psychologii oraz rekrutowali kobiety w wieku powyżej 18 lat, które doświadczyły wielu orgazmów i chciały wziąć udział w analizie.

Naukowcy rozpoczęli od zdefiniowania orgazmu. Zidentyfikowali to jako seryjne skurcze mięśni dna miednicy, podczas gdy wielokrotne orgazmy składały się z dwóch lub więcej zestawów tych skurczów. Przebadali 419 kobiet w wieku od 18 do 69 lat (średnia wieku 33 lata) i doszli do różnych wniosków.

Wnioski

Niektóre z najbardziej istotnych wniosków z badania dotyczącego wielokrotnych orgazmów były dość ciekawe. Powinniśmy wspomnieć, że oprócz skupienia się na wielokrotnych orgazmach, ankieta uwzględniała również pojedyncze orgazmy i ogólną przyjemność z seksu.

 • 74 procent kobiet twierdziło, że doświadczyło pierwszego wielokrotnego orgazmu podczas masturbacji.
 • Pierwszy orgazm w pojedynkę zajmował kobietom od 6 do 14 minut, a orgazm z partnerem – od 30 do 60 minut.
 • Im większy repertuar seksualny, tym większe prawdopodobieństwo, że kobiety doświadczą wielokrotnych orgazmów.
 • Wielokrotny orgazm jest mniej prawdopodobny podczas stosunku pochwowego.
 • Kobiety, które twierdzą, że mają wielokrotne orgazmy, prawie zawsze cieszą się szerokim repertuarem zachowań seksualnych i afektywnych. Są to na przykład całowanie, przytulanie, używanie zabawek erotycznych i inne.
 • 64 procent kobiet twierdziło, że ostatnio doświadczyło wielokrotnych orgazmów ze swoimi partnerami, dzięki połączeniu ręcznego masażu genitaliów i kunnilingus.
 • Średni wiek, w którym kobiety mają swój pierwszy (pojedynczy) orgazm, to 19 lat, podczas gdy w przypadku orgazmów wielokrotnych jest to około 20 lat.
 • Jedna trzecia kobiet biorących udział w badaniu rozumiała wielokrotny orgazm jako dwa orgazmy z rzędu. Pozostałe dwie trzecie uważało, że wielokrotne orgazmy miały miejsce od trzech do ponad stu pod rząd.
 • Kobiety, które miały więcej niż dwa orgazmy z rzędu, miały zwykle od pięciu (12 procent z nich) do dziesięciu (również 12 procent).
para w łóżku

Inne wnioski

Badanie wykazało również, że większość kobiet, a dokładniej 58 procent, między orgazmami utrzymywała ciągłą stymulację sromu lub łechtaczki, samodzielnie lub ze swoim partnerem.

Z drugiej strony jedna osoba na pięć wolała przerwać jakąkolwiek stymulację na około minutę między orgazmami. Co ósma ankietowana zatrzymała się na dwie lub trzy minuty. Wreszcie kilka uczestniczek badania zgłosiło przerwy między orgazmami trwające co najmniej pięć minut.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bohlen, JG et al. “The Female Orgasm: Pelvic Contractions,” Archives of Sexual Behavior (1982) 11:367. doi: 10.1007/BF01541570.
 • Darling, CA et al. “The Female Sexual Response Revisited: Understanding The Multi-Orgasmic Experience in Women,” Archives of Sexual Behavior (1991) 20:527. doi: 10.1007/BF01550952.
 • Davis, KB. (1929). Factors in the Sex Life of 2,200 Women. Harper & Brothers, NY.
 • Dunn ME, Trost JE (octubre de 1989). «Multiorgasmos Masculinos: estudio descriptivo». Archives of Sexual Behavior 18(5): 377-87. PMID 2818169doi:10.1007/BF01541970.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.