Kobieta po 40-tce: poznaj swój mózg!

Kobieta po 40-tce: poznaj swój mózg!

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2017

Każda kobieta po przekroczeniu 40 roku życia wchodzi w najwspanialszy okres życia. Jej mózg potrafi w pełni doświadczyć uroków życia. Każdy kolejny rok w jej życiu działa jak balsam dla połączeń nerwowych. To z kolei oznacza, że taka kobieta wciąż będzie miała nowe idee, uczucia i zainteresowania.

Jak już wiemy choćby z naszych poprzednich artykułów, w rzeczywistości kobieta nie jest tak stabilna emocjonalnie i uczuciowo jak to ma miejsce w przypadku mężczyzny. Wynika to w głównej mierze z tego, że jej mózg ulega ciągłym zmianom w całym jej życiu.

W tym sensie można mówić o tym, że neurologiczna rzeczywistość mężczyzny przypomina górę, którą niepostrzeżenie niszczą lodowce ścierając ją na pył. Podobnie działają czas, wiatr i ruch płyt tektonicznych głęboko pod powierzchnią ziemi.

Tymczasem rzeczywistość kobiety jest bardziej jak pogoda: ciągle się zmienia i jest naprawdę trudna do przewidzenia.

Dlatego też jeśli mózg kobiety jest w stanie zmienić się z tygodnia na tydzień, to wyobraź sobie, co to może oznaczać dla całego życia, szczególnie w okresie intensywnych zmian hormonalnych, których na pewnym etapie życia doświadcza każda kobieta.

Kobieta i magiczny okres po przekroczeniu 40 roku życia

Zazwyczaj osiągnięcie wieku 40 lat jawi się każdemu z nas jak scena, po której obu stronach znajdują się dwa pokolenia. Taka metafora pokazuje doskonale, jak ulotne jest całe nasze życie.

Jak zatem można się spodziewać, w tym momencie zaczynasz kwestionować wszystkie okoliczności, które doprowadziły Cię do miejsca, w którym jesteś właśnie teraz.

Starość i młodość

W ten sposób możesz próbować pogodzić swoje obowiązki z obecnością pewnych zagrożeń w życiu. Taka świadomość może pozwolić Ci odkryć swoją własną drogę do wszystkich tych marzeń, które kiedyś musiałaś od siebie odsunąć z powodu presji związanej z prozą życia codziennego i emocjonalnie wyczerpujących potrzeb.

W miarę upływu czasu (nie chcemy tutaj powiedzieć “kiedy się będziesz starzeć”, choć tak naprawdę to właśnie mamy na myśli) otaczająca Cię mgła wydaje się rozpraszać. Zaczniesz dzięki temu widzieć przed sobą rzeczy, których nie dostrzegałaś wcześniej. Oznacza to, że Twoje serce zaczyna bić w rytm odległego, zbliżającego się powoli bębna.

Unikalny rytm kobiecego mózgu

Można dość bezpiecznie powiedzieć, że hormony tworzą dużą część kobiecej rzeczywistości. Każda kobieta wie doskonale o tym, że pomagają one połączyć ich własne doświadczenia wraz z wyznawanymi wartościami i pragnieniami.

Kobieta w wieku powyżej 40 lat zdaje sobie zatem sprawę z tego, że jej mózg jest wyraźnym odbiciem tego, co jest dla niej ważne. Tak czy inaczej mózg jest tylko niezwykle utalentowaną i sprawną maszyną do uczenia się. Oznacza to, że pomimo potęgi biologii, nasza osobowość i zachowanie dostosowują się do naszego świata.

Joga

Ogólnie rzecz biorąc to właśnie mózg decyduje o tym, jak kobieta podejmuje decyzje dotyczące różnych wartości. Przede wszystkim tych, które definiują jej więzi towarzyskie i komunikację międzyludzką.

Zatem struktura, funkcja i chemia, jakimi cechuje się każda kobieta wpływają na jej nastrój, procesy myślowe, poziom energii, popęd płciowy, zachowanie, a także na jej ogólne samopoczucie.

Zgodnie z opinią psychiatry Louann Brizendine “mózg kobiety ma ogromne i absolutnie wyjątkowe predyspozycje. Składają się na nie wyjątkowa sprawność werbalna, możliwość nawiązania naprawdę głębokiej przyjaźni, silna psychika, niemalże paranormalna zdolność do odczytywania emocji i stanu umysłu z twarzy i tonu głosu.

Takie cechy przekładają się na unikalną zdolność do rozładowywania konfliktów.”

Moc żeńskich hormonów, która pozwala zmienić świat

To może wydawać się zaskakujące, ale to wygląda w uproszczeniu tak, jakby jej zegar biologiczny uderzył w dzwon. Kobieta doskonale wie, że nadszedł odpowiedni moment na to, aby zająć się samą sobą i zacząć sprawiać sobie przyjemność. To stadium rozwoju psychicznego jest stymulowane przez rzeczywistość biologiczną kobiecego mózgu.

Można opisowo stwierdzić, że wyrusza on w swoją ostatnią podróż obejmującą liczne zmiany gospodarki hormonalnej. Gdybyśmy mogli zobaczyć na własne oczy mózg, jakim cechuje się każda kobieta po 40-tym roku życia, to będziemy w stanie ujrzeć zupełnie inny krajobraz niż ten sprzed kilku lat.

W tym wieku stały i przejrzysty przepływ impulsów zostaje zastąpiony przez hormonalny roller coaster (szybko zmieniające się poziomy estrogenu i progesteronu) wywołany przez cykl menstruacyjny. Bez wątpienia każda kobieta wie doskonale, jak się to objawia, nie będziemy się więc o tym szerzej rozpisywać.

Matka z córką

Gdy kobieta osiągnie opisywany wiek, to szybko dostrzeże, jak mózg zaczyna przekształcać się w precyzyjną i stabilną maszynę. Niestety nie możemy zobaczyć, jak najbardziej ulotne układy ciała migdałowatego są zmieniane przez efekty wahań poziomu hormonów.

Na podstawie wyników badań wiemy jednak doskonale, że takie zmiany teoretycznie pozwalają im ujrzeć ciemność, która nie istnieje lub interpretować wydarzenia lub słowa tak, jakby miało wydźwięk obraźliwy, choć w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, o czym doskonale wie przecież każda kobieta. Możemy prawie dosłownie ujrzeć, jak obwody, które łączą nasz procesor emocjonalny (ciało migdałowate) z obszarem analizy oraz oceny i ośrodkiem emocjonalnym (kora przedczołowa) działają w sposób skoordynowany i spójny.

Biorąc pod uwagę, że obszary te nie są już przeciążone, czy też rozstrojone przez nieproporcjonalnie wysokie lub niskie poziomy regulujących ich działanie hormonów, kobieta jest już teraz o wiele bardziej zrównoważona. Ten okres życia pozwala jej myśleć jaśniej. Nie jest też już tak bardzo przytłoczona przez różne targające nią emocje.

Co się zmienia po osiągnięciu magicznej 40-stki?

Tak więc w szczególności po przekroczeniu wieku 40 lat każda kobieta zaczyna wykazywać tendencję do rozpoczęcia podążania swoją własną drogą emocjonalną. Jest to po prostu pewien silny impuls wewnętrzny. Popycha on ją do postrzegania otaczającego ją świata w zupełnie inny sposób.

Dzięki zredukowaniu poziomu przepływu dopaminy i oksytocyny kobieta jest teraz w stanie zatrzymać na dłużej wszystkie przeżywane uczucia. Mogą do nich należeć na przykład poczucie bycia nagrodzoną za troskę o innych i dawanie wszystkiego z siebie.

Ptaki nad głową

W tym poszukiwaniu nowej rzeczywistości kobieta zaczyna zachwycać się własną energią i rozpoczyna rozmyślania nad nową wizją świata. Oczywiście dzięki temu wykracza poza konieczność utrzymywania więzów towarzyskich i troszczenia się o inne osoby.

Teraz taka szczęśliwa kobieta kontempluje życie z założeniem, że nie jest ona już dłużej jego więźniem. To pozwala jej być w stanie odnaleźć w nim spokój i równowagę. Tak więc jest to swego rodzaju prawda biologiczna, która stanowi nową drogę do naśladowania.

Jest to również tajemnica, która zmienia Twoje myśli i emocje. A jednocześnie zachęca Cię przy okazji do tego, aby wykonać gruntowną analizę wszystkich Twoich relacji i zobowiązań. Oczywiście wszystko to przy założeniu dążenia do nowych celów i przygód.

Oprah Winfrey i jej niezwykle celne przemyślenia

Na zakończenie chcielibyśmy zaprezentować Ci niezwykle interesujący cytat wypowiedzi znanej i cenionej Oprah Winfrey. Jego wybór nie jest przypadkowy. Po prostu doskonale określa on moc tkwiącą w dojrzałych kobietach:

Zachwycam się myślą o tym, że w tym wieku, który osiągnęłam wciąż się rozwijam. Nieustannie szukam nowych rzeczy, opuszczając regularnie moją strefę komfortu, by stać się bardziej oświeconą. Kiedy miałam dwadzieścia lat, myślałam sobie, że kiedyś nadejdzie dla mnie ten magiczny wiek dorosły.

Nie wiedziałam jednak kiedy. Może w wieku trzydziestu pięciu lat? Może później? W każdym razie miałam świadomość tego, że moja dorosłość dopiero wtedy będzie kompletna.

Motyle na dłoniach

To zabawne, jak ta liczba zmieniła się przez te wszystkie lata. Nawet mając około czterdziestu lat, co traktowane jest przez społeczeństwo jako wiek średni, nadal czułam się jakbym nie była w pełni dorosła. Przy czym miałam niezachwianą pewność, że ten moment w końcu nadejdzie.

Teraz moje oczekiwania życiowe przekroczyły każde marzenie i nadzieję, jakie kiedykolwiek byłam w stanie sobie wyobrazić. Jestem przekonana, że musimy nieustannie kontynuować przekształcanie się w taką osobę, jaką po prostu chcemy i potrzebujemy być.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Claudii Tremblay i zostały opublikowane dzięki jej uprzejmości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.