Naucz się cenić to co masz dzisiaj

Naucz się cenić to co masz dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2017

Nie zawsze łatwo jest cenić to co masz w świecie, który uczy nas że mamy stale szukać czegoś więcej. Większość z nas skupia się na tym czego nie ma, od kwestii materialnych, przez międzyludzkie relacje, aż po piękno.

Cenić to co masz jest sztuką. Gdy jednak ją posiądziesz, otworzą się przed Tobą drzwi do autentycznego szczęścia.

Oczekujemy bowiem wielkich rzeczy i fascynujemy się cudami, lecz zapominamy o tym, że życie obdarzyło już nas mnóstwem małych rzeczy, których pragną i nie mają inni ludzie.

Uważam że ludzie częściej liczą rzeczy, których nie mają, zamiast cieszyć się tym co już przyniosło im życie. A jak to się ma do ciebie? Czy nauczyłaś się cenić to co masz, czy nadal czekasz na lepszy obrót sprawy?

Odkryj skarby swojego życia

Na co zwracasz w swoim życiu uwagę? Większość z nas koncentruje się i tęskni za rzeczami materialnymi, które wydają się jaśnieć i błyszczeć w oddali, ale kiedy już je zdobywamy okazuje się, że nie wnoszą nic do naszego życia.

Cenić to co masz to czerpać radość z prostych rzeczy, których nie można kupić za pieniądze. Jeśli poświęcisz choć trochę uwagi odkryjesz mnóstwo małych skarbów. Dla mnie najprostsze z nich to:

  • Dom, w którym mogę spać każdego dnia.
  • Jedzenie
  • Zdrowie
  • Ubrania
  • Przyjaciele, miłość i rodzina

Może ci się wydawać, że te rzeczy są tak podstawowe, że nie mają żadnej wartości. Zastanów się jednak ponownie: ile ludzi na świecie żyje nie mając którejś z nich? Ceniąc to co masz jesteś wdzięczny za coś więcej niż dobra materialne…

Dziewczynka i kwiat

Oznacza to bycie wdzięcznym za krótkie chwile i wspomnienia. Obiady u twoich znajomych, które zapamiętasz aż do starości, czy te płatki owsiane, które zjadałeś co rano będąc dzieckiem.

Musisz się wysilić, aby cenić to co masz

Kiedy ostatni raz zatrzymałeś się na chwilę i byłeś naprawdę wdzięczny za to co masz? Czas, jaki co rano poświęcasz na branie prysznica i mycie zębów również powinieneś poświęcić, na to aby cenić to co masz.

Pomyśl o wszystkich swoich osiągnięciach, o tym co posiadasz i o tym co cię otacza. Nawet najgorszy dzień w twoim życiu może być lepszy, jeśli nauczysz się być wdzięcznym za proste rzeczy.

Powszechnie ludzie myślą o tym czego im brakuje i czego pragną, ale jeśli nauczysz się wykonywać ten krok każdego dnia, to wniesiesz w swoje życie więcej wdzięczności.

Jeśli masz okazję i czujesz taką potrzebę, powinieneś zrobić listę wszystkich rzeczy, za które możesz być wdzięczny. W ten sposób, kiedy będziesz smutny lub rozgoryczony, możesz przejść przez tę listę i na nowo wszystko docenić. Dzięki temu rozjaśnisz swoje ciemniejsze dni.

Przestań skupiać się na rzeczach, które nie mają znaczenia

Zaskakuje mnie to jak bardzo niektórzy ludzie narzekają na trywialne kwestie. Z konieczności poczekania w kolejce robią wielką aferę i złoszczą się, kiedy ucieknie im autobus. Bądźmy szczerzy, czasami zapominasz doceniać to co masz, bo skupiasz się na rzeczach, które nie mają znaczenia.

Im dłużej o nich myślisz, tym zaczynają one wydawać się bardziej poważne niż w istocie są. Poświęcanie tak wielkiej energii na tego typu doświadczenia, sprawia że brakuje ci jej kiedy jest naprawdę potrzebna.

Pomyśl o tych 20 minutach, które musiałeś spędzić w kolejce do banku, które tak bardzo cię rozzłościły. Czy pomyślałeś o tym, że być może w ten sposób miałeś więcej czasu na spędzenie ze swoim dzieckiem?

Zmiana punktu widzenia sprawia, że życie łatwiej jest ogarnąć. To jasne, że nikt nie lubi spóźniać się do pracy przez autobus, który odjechał za wcześnie, należy jednak pamiętać, że ze wszystkiego mogą wypłynąć jakieś korzyści.

Różnica polega na tym, jak dobrze przygotowany jesteś na to, aby dostrzegać pozytywną, a nie negatywną stronę każdej sytuacji.

Motyl na oku

Co gdybyś w ogóle nie żył?

Często słyszymy jak ludzie mówią nam “docenisz to, jak ci tego zabraknie“. Wydaje się to być proste do zrozumienia, prawda? A co gdybyś naprawdę stracił wszystko co masz?

Daj sobie chwilę, zamknij oczy i wyobraź sobie, że twoje życie całkowicie się odmieniło. Nagle nie masz domu, nie możesz znaleźć nic do jedzenia i nie masz nikogo w swoim życiu.

Jest to bardzo mroczny obraz, jednak pamiętaj, że wiele ludzi na świecie żyje w ten sposób. Docenienie tego co masz nie jest stratą czasu. To tak naprawdę rewolucyjny czyn w naszym materialistycznym świecie. Postrzeganie życia w ten sposób pozwoli ci jednak być znacznie bardziej szczęśliwym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.