Wartości, które nami rządzą, ale nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi

Wartości, które nami rządzą, ale nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2019

Czy nam się to podoba czy nie, żyjemy w czasach, w których ludzkie wartości odsunęły się na dalszy plan. Ogromna część świata i nasze życie koncentruje się wokół władzy i pieniędzy. Logika, która za tym stoi stworzyła duży opór, ale wartości, które nami rządzą nadal istnieją.

Wiele razy zakładamy, że logika obecnego świata jest jedyną możliwą logiką. Ale to po prostu nie jest prawdą. Chociaż wartości, które nami rządzą są związane z produkcją i handlem, możemy również być krytyczni wobec nich i nie pozwalać im całkowicie panować nad nami.

Nie chodzi o to, że wartości, które nami rządzą nie są ważne. One są ważne. Chodzi o to, że jeśli założymy, że te wartości są jedynymi słusznymi, ostatecznie nas ograniczą. To sprawia, że ​​czujemy się zdenerwowani i niezadowoleni. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować te wartości i nie pozwolić im na inwazję we wszystkie części naszego życia. Wartości te nami rządzą ale nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi.

Wartości, które nami rządzą:

1. Wydajność

Dzisiejszy świat wymaga wydajności. Ludzie ciągle mówią o znaczeniu osiągnięć, potrzebie skupienia się na naszych celach i sukcesach. Nie ma w tym nic złego. Ale to co nie jest słuszne, to wkładanie zbyt wielu treści w te idee. Nie powinniśmy doceniać wydajności do tego stopnia, że ​​pozwalamy, aby nasze życie kręciło się tylko wokół niej.

Mężczyzna w kole z książek - wartości które nami rządzą

Wydajność należy do wartości, które nami rządzą, ponieważ pomaga utrzymać silną gospodarkę. Firmy chcą efektywnych ludzi, ponieważ bardziej opłaca się mieć skuteczną osobę w swoich szeregach. Wydajność gwarantuje lepszą jakość pracy i zapewnia uprzywilejowane miejsce w hierarchii firmy.

Jednak nie oznacza to, że najważniejszą rzeczą w ludziach jest ich efektywność. Nie jesteśmy maszynami i dlatego jesteśmy mniej lub bardziej wydajni w zależności od okoliczności. To nie czyni nas mniej wartościowymi.

2. Produktywność

Produktywność ma związek z konkretnymi rezultatami, które jesteśmy w stanie wygenerować. Osoba produktywna to osoba, która jest w stanie zrobić coś w krótszym czasie niż inni. Z kolei otrzymuje też więcej pieniędzy lub więcej korzyści ze względu na swoją produktywność. Produktywną osobą jest ktoś, kto jest “użyteczny”. Jednak ta “użyteczność” jest prawie zawsze określana jako użyteczność ekonomiczna.

Są “ludzie produktywni”, “wiek produktywny” lub “użyteczni ludzie”. To, o czym nie mówimy to to, że ludzie są czymś znacznie więcej niż to, co produkują. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy maszynami do zarabiania pieniędzy, które istnieją tylko po to, aby zwiększyć zysk innych ludzi. Koncentrowanie się tylko na tym oznacza, że ​​ważność osoby zależy od tego ile pieniędzy zarabia lub od jakości jej pracy. Jeśli skupimy się tylko na tych obszarach naszego życia, nigdy nie zaznamy szczęścia.

3. Ilość

Dzisiejsze społeczeństwo ma szczególną obsesję na punkcie ilości. Wszystko jest mierzone, a słowo “więcej” stało się dla wielu religią. Nieograniczone rzeczy nie są mierzone w kategoriach marzeń i celów, ale pod względem tego, ile możesz wyprodukować lub zgromadzić. Mamy dobry dzień, jeśli osiągniemy “dużo”. Mamy dobry rok, kiedy osiągamy “dużo”. Życie danej osoby jest doceniane, gdy osiągnęła “wiele” celów.

Kobieta pod chmurą

Jak ważna jest ilość rzeczy, które posiadamy lub produkujemy? Jest to ważne zazwyczaj z punktu widzenia gospodarki. Tam właśnie ilość przechodzi do wartości, które nami rządzą. Z bardziej ludzkiego punktu widzenia, ilość ma tendencję do kłócenia się z jakością. Wiele już zostało zrobione, wiele się osiąga, albo wiele się gromadzi kosztem poświęcenia głębokiego poczucia satysfakcji, kiedy realizujemy lub osiągamy coś wartościowego.

4. Szybkość

Szybkość stała się celem w wielu dziedzinach. Założenie, że wszystko stanie się szybko, jest uważane za “właściwą rzecz” lub “najbardziej efektywną rzecz”. Chodzi o to, aby móc robić więcej rzeczy w krótszym czasie. Dlatego przerwa lub relaks na 5 minut sprawia, że ​​niektórzy ludzie odczuwają niepokój. Lub poświęcenie więcej czasu na wykonanie zadania jest dla nich frustrujące.

Szybkość reprezentuje kolejne wartości, które nami rządzą, ale nie prowadzą do dobrego samopoczucia. Podobnie jak w przypadku ilości, z szybkością rzeczy dzieją się tak szybko, że to sprawia, że ​​czujemy się jakbyśmy byli zniewoleni przez nasze zegary. Szybkość to dobra rzecz ale nie wtedy, gdy ogarnia nas obsesja. Ci, którzy mają obsesję na punkcie szybkości, tracą zdolność doświadczania każdej chwili. Trudno im również zrozumieć znaczenie i ważność przeżywania każdego etapu procesu.

Kobieta w powietrzu

Chociaż wszystkie te wartości, które nami rządzą są ważne w dzisiejszym świecie, tak samo ważne jest, abyśmy zrozumieli ich znaczenie. Nie powinniśmy biernie ich akceptować, tylko dlatego, że są tym, co kultura uważa za tak ważne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.