Terapia nadzieją na mroczne chwile

Wszyscy potrzebujemy czegoś, czego możemy się trzymać, gdy fale życia uderzają i zalewają nas. Modele terapeutyczne oparte na nadziei starają się dać nam narzędzia do lepszego poruszania się w tych trudnych chwilach.
Terapia nadzieją na mroczne chwile
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2023

Psychiatra i neurolog, Viktor Frankl, powiedział, że ostatecznie życie to nic innego jak wzięcie odpowiedzialności za znalezienie właściwych odpowiedzi na każdy problem, który pojawia się na naszej drodze. To prawda, ale jak dobrze wiemy, nie jest łatwo ustalić, jakie są najlepsze strategie w obliczu wyzwań, jakie stawia przed nami nasze przeznaczenie. Może nam w tym pomóc terapia nadzieją.

Celem różnych modeli psychoterapeutycznych jest prowadzenie i kierowanie jednostki. Oznacza to, że dana osoba będzie mogła podejmować najlepsze decyzje samodzielnie i w oparciu o własne wartości i potrzeby. Niektóre z tych podejść są zarówno wzbogacające, jak i bardzo istotne.

Terapia nadzieją to inspirująca metoda, która ma na celu zaoferowanie pacjentom narzędzi, aby mogli lepiej radzić sobie w trudnych chwilach. W końcu wszyscy przechodzimy przez sytuacje, w których okazuje się, że teraźniejszość jest niezwykle trudna, a przyszłość wydaje się całkowicie rozmyta. Właśnie wtedy doceniamy zakotwiczenie się w obliczu fal, które często bez naszej wiedzy prowadzą nas na dryf.

Zamierzamy omówić ten rodzaj terapii, który, co ciekawe, opiera się na psychologii pozytywnej.

Kiedy nadzieja pojawia się w naszym umyśle, myśli stają się bardziej elastyczne i skoncentrowane na celu. Nasze zachowanie jest również ukierunkowane na bardziej pozytywne i korzystne dla nas wzorce.

Pacjent w Terapii Nadziei
Terapia nadzieją pozwala nam zobaczyć, że możemy zastąpić trudne myśli perspektywą z większą nadzieją.

Terapia nadzieją

Życie bez nadziei oznacza zamykanie się w niepokojącym zakątku psychicznym, w którym bardzo łatwo jest wpaść w depresję. Jako ludzie nie możemy żyć bez wewnętrznego światła, które jak latarnia morska kieruje naszymi celami i zachęca do wstawania każdego dnia. Nic więc dziwnego, że istnieje model psychoterapeutyczny oparty na tym wymiarze.

Terapia nadzieją jest formą krótkiego i częściowo ustrukturyzowanego leczenia, które prowadzi pacjenta do osiągnięcia jego celów. Ma swoje korzenie w kognitywnej teorii nadziei sformułowanej przez Charlesa Snydera.

Snyder opublikował w 2002 roku artykuł, w którym określił podstawy i cele tej terapii. Zdefiniował myślenie pełne nadziei jako mechanizm mentalny, który popycha jednostkę do osiągania celów, a także do przezwyciężania trudności. Wszyscy potrzebujemy tego składnika motywacyjnego, aby wizualizować sobie nowe ścieżki zmian. Oznacza to, że możemy stawić czoła temu, co nas boli i możemy kształtować życie, jakiego pragniemy.

Terapia ta opiera się na psychologii pozytywnej. Integruje również interwencje poznawczo-behawioralne, narzędzia narracyjne i koncepcje terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Zwiększanie nadziei polega na skierowaniu większej liczby pozytywnych myśli na nowe ścieżki, które prowadzą nas do dobrego samopoczucia.

Strategie terapii nadzieją

Jedną z najwybitniejszych postaci w dziedzinie terapii nadzieją był Shane J. Lopez. Oprócz bycia członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), był autorem książek takich jak Making Hope Happen: Create the Future You Want for Yourself and Others (2013).

W jednym ze swoich artykułów badawczych López zdefiniował to podejście jako pomoc jednostce w budowaniu wewnętrznego domu nadziei. Odniósł się do przestrzeni, z której można poprawić najgłębsze postrzeganie siebie i ustanowić podstawy obiektywnego myślenia. Oto strategie, które zdefiniowały jego interesujący model.

1. Popraw indywidualne przekonania odnoszące się do siebie

Jednym z celów tej terapii jest praca nad tym, by Twój wewnętrzny dialog był pełen nadziei i mniej wyniszczający. Z reguły wiele osób podejmuje terapię, ponieważ mają negatywne i wysoce stronnicze poglądy i obraz siebie. Pierwszym krokiem tej terapii jest praca nad otwarciem nowych perspektyw i ułatwieniem zmiany zachowań.

2. Zaszczepiaj zorientowane na cel poczucie nadziei

Myśli pełne nadziei to te, które sprawiają, że marzymy o nowych ścieżkach do dobrego samopoczucia. Strategia terapii nadzieją polega na myśleniu o nowych celach i zadaniach. Te ostatnie są jak mosty, które pomagają nam uciec od mrocznych chwil ku przyszłości, na którą zasługujemy.

3. Restrukturyzacja poznawcza ułatwiająca zmianę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, terapia nadzieją ma swoje korzenie w terapii poznawczo-behawioralnej. Jednym z jej filarów jest restrukturyzacja poznawcza. Dzięki temu jednostka może modelować swoje rozumowanie i dysfunkcjonalne przekonania, uelastyczniać je, zmieniać i nabierać zdrowego i pozytywnego wyglądu wewnętrznego.

4. Sojusz terapeutyczny w celu ułatwienia udziału jednostki

Profesjonalny terapeuta wie, że zmiana nie będzie możliwa, jeśli nie osiągnie znaczącego sojuszu z pacjentem. Dlatego specjalista musi stworzyć bezpieczne, pielęgnujące i oparte na zaufaniu środowisko terapeutyczne,w którym obudzą się mocne strony pacjenta.

Ponadto pacjent musi być świadomy, że ma do odegrania aktywną rolę w procesie wzrostu i leczenia. W miarę postępu sesji staje się świadomy, że może być aktywnym czynnikiem zmiany, której potrzebuje, i może stosować nowe narzędzia, aby osiągnąć dobre samopoczucie. Terapeuta jest facylitatorem, który potrafi wydobyć z pacjenta to, co najlepsze.

5. Popraw swoje umiejętności planowania i rozwiązywania problemów

Terapia nadzieją nie polega tylko na myśli, że „wszystko będzie dobrze”. Bazuje na zaszczepianiu bardziej pozytywnych i motywujących myśli ukierunkowanych na nowe cele, nad którymi jednostka może pracować. Ma na celu zapewnienie, że pacjent rozwinie bardziej odporną i pewną siebie perspektywę życia.

Aby osiągnąć ten szczyt, ważne jest, aby dana osoba poprawiła swoje umiejętności planowania, rozwiązywania problemów i zarządzania emocjami. Te filary przyczyniają się do budowania silniejszej samooceny i lepszego poczucia własnej skuteczności.

Terapia nadzieją pozwala spojrzeć na siebie z korzystniejszej i wzmocnionej perspektywy. Terapia ta jest przydatna w klinicznych przypadkach depresji, momentach kryzysowych lub osobistych cierpieniach.

Drzewo przed Drogą Mleczną symbolizujące efekt Terapii Nadzieją
Nadzieja porusza świat. To jak wewnętrzna latarnia morska, która motywuje jednostkę do nowych, bardziej pozytywnych celów.

Uwaga końcowa

Zaszczepienie poczucia nadziei jest bardzo korzystne dla każdego, kto walczy z depresją. Jest to również ważne dla tych, którzy przeżywają żałobę po rozpadzie związku lub utracie bliskiej osoby. Co więcej, osoby będące w trakcie kryzysu egzystencjalnego lub stojące w obliczu zmian uznają ten model za świetne narzędzie.

To podejście terapeutyczne jest wspierane przez naukę i opiera się na innych dobrze znanych terapiach, takich jak terapia poznawczo-behawioralna. Dlatego jest to zasób, który jest zarówno interesujący, jak i przydatny do łagodzenia udręki i wzmacniania się dzięki narzędziom, które przekształcają nas w aktywnych agentów zmiany, której potrzebujemy. Zmiany napędzanej nadzieją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.