Ted Kaczynski: eksperyment, który zamienił matematyka w mordercę

Kim jest Ted Kaczynski i co ma wspólnego z eksperymentem Harvardu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tej postaci.
Ted Kaczynski: eksperyment, który zamienił matematyka w mordercę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Mówi się, że Ted Kaczynski to jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów dzisiejszych czasów. Pomiędzy rokiem 1976 a 1995 wysłał 16 bomb domowej produkcji na protest przeciwko postępowi technologicznemu. Jako Unabomber wziął także udział w eksperymencie Harvardu wokół kontroli psychologicznej finansowanym przez CIA i znanym jako MK Ultra.

Ten przestępca od 1996 odsiaduje karę w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kolorado. Pisze wiele listów, co służy rozprzestrzenianiu jego idei, które zebrał w swojej pracy Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość. 

Manifest ten został opublikowany w New York Timesie na rok przed jego zatrzymaniem po wysiłkach FBI na rzecz jego identyfikacji i rozpoznania jego oryginalnych, radykalnych koncepcji na temat naszego społeczeństwa.

W 2003 roku ujawniono wytłumaczenie zachowania jednego z najsłynniejszych terrorystów w historii. Teda Kaczynskiego, błyskotliwego matematyka, wmanipulowano w eksperyment prowadzony przez CIA na Harvardzie.

Strategia okazała się skuteczna. Po ponad 20 latach badań, 3 ofiarach śmiertelnych i 11 rannych, Kaczynskiego postawiono przed sądem i skazano. Jednak ten matematyk i filozof z Harvardu nie ustaje w przekazywaniu światu swoich idei.

Warto także zaznaczyć, że wszystkie jego listy, w tym jego słynny manifest, są przechowywane i analizowane przez Uniwersytet Michigan, gdzie przetłumaczono je na wiele języków. Stały się one fascynującym materiałem do badań psychologicznych, ekonomicznych i socjologicznych.

W 2003 ujawniono nieznany wcześniej aspekt biografii Kaczynskiego. Historyk Alston Chase opublikował badanie, w którym wyjaśnił jak ten genialny matematyk i terrorysta poddany został trwającemu ponad 3 lata eksperymentowi Harvardu o nazwie  MK Ultra.

Ted Kaczynski

Ted Kaczynski jako Unabomber

FBI potrzebowało 20 lat na poradzenie sobie z tym terrorystą, który podłożył 16 bomb. Nazywano go Unabomber ze względu na jego metodę wybierania konkretnych obiektów. Miał też ksywkę “terrorysta uniwersytetów i linii lotniczych”.

Podobno śledztwo to było jednym z najbardziej kosztownych w historii Stanów Zjednoczonych. Dopiero błyskotliwy kryminolog, agent James R. Fitzgerald poradził sobie z ujęciem Kaczynskiego. Gdy świat dowiedział się, kto stoi za tymi przestępstwami, wszyscy zamarli.

Nikt nie rozumiał dlaczego uznany i wielokrotnie nagradzany profesor matematyki na Harvardzie przeszedł na kryminalną stronę.

Schizofrenia, paranoja, zaburzenia osobowości…Przez lata przypisywano Kaczynskiemu tego typu diagnozy, by uspokoić społeczeństwo i wytłumaczyć coś niewyjaśnialnego. W 2003 zaczęto publikować raporty ponownie zbierające dane na temat Unabombera.

Zdjęcie młodego Teda

Theodore Kaczynski trafił na Harvard w wieku 15 lat. Był wybitnie uzdolnionym, ale emocjonalnie wrażliwym dzieckiem, zbyt niedojrzałym do konfrontacji w tym, co wydarzyło się później.

CIA prowadziło na tym uniwersytecie swój program kontroli mentalnej stosując przy tym różne techniki: podawanie substancji, hipnozę, stymulację elektryczną i bardziej złożone techniki psychologiczne.

Eksperyment ten trwał prawie 3 lata. Kaczynskiego uczyniono jednym z jego obiektów, gdyż ze względu na jego młody wiek łatwo go było zmanipulować, a do tego miał wysoki iloraz inteligencji.

Eksperyment Harvardu

Na pytanie czy eksperyment na Harvardzie potwierdził aspołeczne nasienie, które popchnęło Kaczynskiego do produkcji bomb i atakowania progresu oraz technologii trudno odpowiedzieć związkiem przyczynowo-skutkowym. Wiele czynników złożyło się bowiem na jego postępowanie.

Ted Kaczynski był genialnym dzieckiem, które nie pasowało do żadnego scenariusza. Zawsze był najmłodszy w klasie, jako nastolatek trafił na uniwersytet i musiał mierzyć się z przemocą, poniżaniem, wyśmiewaniem i skutkami programu rządowego, który zamiast przynieść pozytywny wpływ na  jego rozwój naukowy, straumatyzował go.

Ten filozof i matematyk opracował także teorię, zgodnie z którą technologia stanowi zamach na człowieczeństwo. Jego zdaniem, ludzie są niewolnikami postępu technologicznego i manipulacji ze strony społeczeństwa konsumpcyjnego, które pozbawia ich możliwości wyboru.

Różne twarze

Po porzuceniu uniwersytetu, gdzie pracował jako profesor, Kaczynski zbudował chatę w lesie na obrzeżach Lincoln, gdzie żył jako pustelnikTo tam stworzył swoją teorię i zredagował manifest na starej maszynie do pisania. Tam także wyprodukował złożone bomby, które zabiły 3 osoby.

Do dzisiaj jego postać stanowi inspirację dla twórców książek i seriali. Ma już 75 lat, ale mówi się, że jego umysł jest aktywny jak nigdy. Nie ustaje w wysiłkach na rzecz swojego celu, którym jest położenie kresu społeczeństwu przemysłowemu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.