Tal Ben Shahar, profesor od szczęścia

Tal Ben Shahar, profesor od szczęścia
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nie potrzebujesz wcale tego, co ci się wydaje, aby być szczęśliwym. Nie musisz też czekać na to, na co czekasz, aby się pojawiło. Bycie szczęśliwym polega na tym, aby cieszyć się tym, co masz teraz. Tak tłumaczy to profesor od szczęścia, Tal Ben Shahar.

Tal Ben Shahar jest profesorem na Uniwersytecie Harvarda, znanym obecnie ze swoich wykładów na temat szczęścia. Definiuje on szczęście jako “ogólne poczucie przyjemności i sensu”. Szczęśliwy człowiek cieszy się pozytywnymi emocjami, jednocześnie postrzegając swoje życie jako mające cel.

Tal Ben Shahar i jego strategie jak być szczęśliwym

Szczęscia nie kupisz za pieniądze

Tal Ben Shahar ma wiele teorii na temat pozytywnej psychologii i tworzenia szczęśliwego życia. Oto niektóre z nich, wspierane przez naukę:

  • Relacje twarzą w twarz: relacje międzyludzkie, twarzą w twarz z innymi ludźmi (a nie przez ekran) dają nam przyjemność, która prowadzi do szczęścia. Kiedy spędzamy czas z ludźmi, których kochamy, inwestujemy również czas w siebie i nasze dobre samopoczucie.
  • Sprawienie, by życie było prostsze: czasami zbytnio koncentrujemy się na pośpiechu. Próbujemy robić wiele rzeczy na raz, aby zrobić to szybciej, lub skupiać się na tym, co idzie nie tak, aby spróbować problem rozwiązać. Łatwo jest zgubić się w tym wszystkim. Upraszczanie ułatwia. Wiesz, że problemy istnieją, ale masz narzędzia, aby je naprawić. Pamiętasz, że sprawy nie zawsze rozwijają się w kierunku w jakim byśmy chcieli, ale zawsze będzie coś, co się uda. Skoncentruj się na tym, co robisz, skup się na jednej rzeczy i ciesz się nią.
  • Ćwiczenia fizyczne: ćwiczenia pomagają złagodzić napięcie, poprawić krążenie i wydzielić endorfiny. Endorfiny, jak wiadomo, promują dobre samopoczucie
  • Wyrażanie wdzięczności: bycie wdzięcznym i docenianie tego, co masz sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy. Świadomość wszystkiego, co masz, a nie branie tego za pewnik, stawia cię na dobrej drodze do odczuwania przyjemności i dobrego samopoczucia.
  • Pozwolenie sobie na bycie człowiekiem: wszyscy się czymś ekscytujemy, wszyscy mamy uczucia i reagujemy na to, co się z nami dzieje. Powinieneś swobodnie wyrażać siebie bez obawy o to, co powiedzą inni. Inteligencja emocjonalna daje ci klucz do poznania siebie i relacji z innymi.
  • Poświęć czas na hobby: wszyscy mamy obowiązki w naszym codziennym życiu. Jednak poświęcenie czasu na to, co naprawdę sprawia ci radość, spowoduje, że ​​twoje życie będzie pełne i szczęśliwe. Dlatego poświęcanie czasu na rzeczy, które kochasz powinno być twoim obowiązkiem.

Czy możesz nauczyć się być szczęśliwym?

Według profesora Tal Ben Shahara możesz nauczyć się być szczęśliwym człowiekiem. W rzeczywistości powinni uczyć tego w szkołach. Bycie szczęśliwym nie oznacza, że ​​wszystko jest w porządku – to wiedza na temat tego, jak tolerować nieprzyjemne uczucia. Oznacza to również nie wyrażanie zgody na to, by zła sytuacja lub złe warunki wpływały na poczucie spełnienia i dobre samopoczucie.

Kobieta na łące.

Tal Ben Shahar twierdzi, że możesz nauczyć się być szczęśliwym, jeśli umiesz dobrze podejmować decyzje. Od najmniejszych rzeczy, które mogą wydawać ci się nieistotne, do znacznie większych. Na przykład pozostawiając telefon w domu, gdy decydujesz się spędzić czas z przyjaciółmi lub postanawiasz przeznaczyć go na naukę lub pracę.

Jeśli potrafimy uczyć dzieci od najmłodszych lat inteligencji emocjonalnej, odporności, utrzymywania odpowiednich relacji i przezwyciężania przeciwności, możemy pomóc im zaprogramować umysły, tak aby były szczęśliwe. Wtedy będą mogły stawić czoła wyzwaniom i cieszyć się małymi rzeczami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.