Miłość - znajdź czas, aby ją sobie zapewnić

Miłość - znajdź czas, aby ją sobie zapewnić
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Idziemy krok po kroku przez całe nasze życie, nie poświęcając nawet kilku minut samym sobie, aby zobaczyć, jak sobie radzimy. Miłość własna stopniowo usycha i umiera. Emocjonalna ignorancja może czasami być świetną taktyką na przetrwanie w określonym momencie, ale jest to bardzo niezdrowy nawyk, jeśli chcesz wieść dobre i szczęśliwe życie.

Aby zwalczyć tę pokusę, nie ma na nią lepszego lekarstwa, niż poświęcenie choćby odrobiny czasu właśnie na miłość. I to niekoniecznie musi być to uczucie żywione względem kogoś innego, chodzi tutaj o miłość do samego siebie.

Co więcej, to musi być uczucie w pełni szczere i zdrowe. Musisz znaleźć na nie trochę czasu. Poświęć go dla samego siebie. Powinien to być ten rodzaj uczucia, który pozostawia dobry smak w Twoich ustach oraz radość w sercu.

Jednym z najlepszych sposobów na to jest dawanie sobie uczucia w małych dawkach. Niech miłość do samego siebie przejawia się codziennie, choćby przez chwilę. Zaczniesz dzięki temu łączyć się ze swoim wewnętrznym ja.

Jeśli przeczytasz dalszą część naszego artykułu, to z pewnością poznasz praktyczne sposoby okazywania uczucia do samego siebie. Zapraszamy zatem do lektury!

Podaruj sobie miłość do samego siebie… Ale najpierw dowiedz się, jak to zrobić

Każdego dnia okazujemy miłość innym ludziom. Ale mamy także ten fatalny zwyczaj zapominania o samych sobie. Jednak nie ma lepszego systemu wsparcia dla zapewnienia sobie szczęścia w związkach, czy relacjach towarzyskich i dobrobytu w życiu osobistym, niż miłość do samego siebie. Czy możesz sobie wyobrazić lepszą inwestycję czasu i wysiłku?

Jeśli zapewnisz sobie miłość własną, nawet w małych dawkach, przyczynisz się do rozwinięcia u siebie zdrowej samooceny. Samoocenę można zdefiniować jako pozytywne nastawienie wobec własnej osoby. Zachęca nas ona do myślenia, odczuwania i działania w sposób najbardziej zadowalający nas samych.

Dziecko z balonem

Najważniejsze zalety miłości do siebie

  • Uczenie się i poznawanie samego siebie. Ten pierwszy aspekt jest po prostu fundamentalny. Każdy z nas jest swego rodzaju edycją limitowaną. Poznanie mocnych i słabych stron pomoże Ci dowiedzieć się, gdzie i w co powinieneś zainwestować więcej czasu i energii. I nie zapominaj przy tym, że ciągle się zmieniasz, więc nigdy nie przestaniesz odkrywać nowych rzeczy na swój temat.
  • Bezwarunkowe zaakceptowanie siebie samego. Zaakceptowanie siebie oznacza uznanie siebie jako godną uwagi osobę. Zrobienie tego w pełni bezwarunkowo oznacza także robienie tego bez względu na nasze ograniczenia i sytuację, w której się znajdujemy. Nie chcesz przecież zmienić się w swojego najgorszego wroga, prawda?
  • Szacunek i uznanie dla samego siebie. Największe wsparcie, jakie masz, pochodzi od Ciebie, z Twojego wnętrza, o ile oczywiście szanujesz samego siebie. Dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś tylko zbiorem porażek, ale także zbiorem zwycięstw. Jeśli musisz skrytykować siebie w jakiś sposób, to przynajmniej zadbaj o to, aby taka krytyka była konstruktywna. Osiągnąłeś przecież więcej, niż Ci się wydaje…

Rozwiń skrzydła

Weź pod uwagę swój pełen potencjał. Poza tym, co osiągnąłeś, istnieje cały świat nowych możliwości. Ciągle się zmieniasz, więc Twoim celem powinna być chęć nauczenia się tego, jak najlepiej wykorzystać te zmiany. Popularne powiedzenie twierdzące, że nigdy nie jesteś za stary, by się czegoś nowego nauczyć nie bierze się znikąd.

Ważne jest też budowanie dobrych relacji. Posiadanie zdrowych relacji z innymi ludźmi pomoże Ci wypracować dobre nawyki i sprawi, że będziesz szczęśliwy. Nie ma nic lepszego niż bycie z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz spokój i relaks.

Praca nad swoim zdrowiem i szczęściem. Skupianie się na tym, jak być szczęśliwym, jest fundamentalnym zagadnieniem. Ale zawsze i od tak dawna, jak tylko możemy sięgnąć pamięcią wiemy, że czasami dobrze jest zamienić krótkoterminowe zyski za coś ciekawszego, ale w dłuższej perspektywie czasowej. Nie zawsze lepszy jest wróbel w garści, niż gołąb na dachu. W takim przypadku szczęście to coś więcej niż równowaga. Chodzi o inteligentne dokonywanie wyborów w oparciu o odpowiedni czas i okoliczności.

Zwracanie uwagi na swoje potrzeby. Niemożliwe jest być zdrowym i szczęśliwym bez zwracania uwagi na to, czego potrzebujesz, czy to fizycznie, czy psychicznie. Dlatego musisz przestać nieustannie się martwić. Zamiast tego zacznij zastanawiać się nad tym, jak sobie radzisz i co jeszcze możesz poprawić w swoim życiu.

Zainwestuj w dobrze i pożytecznie spędzany czas

Kiedy nauczysz się dawać sobie miłość, możesz naprawdę lepiej spędzać czas. Zarówno sam ze sobą, jak i w towarzystwie innych. Ponieważ tych kilka minut, kiedy jesteś naprawdę świadomy swojej wartości jest warte więcej niż tysiące godzin, gdy jesteś roztargniony i oderwany od rzeczywistości.

“Czas nie jest złotem, ponieważ złoto nie jest nic warte. Czas jest po prostu życiem.”
-José Luis Sampedro-

Możesz zacząć od przeznaczenia sobie części dnia dla samego siebie. Przeznacz ją tylko dla siebie, na to co najbardziej lubisz i czego pragniesz. Niech w tym momencie pojawi się także miłość…

Nadszedł najwyższy czas w końcu zadać sobie pytanie, jak sobie radzisz, czy jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów? A może po prostu potrzebujesz krótkiej przerwy, aby odłączyć się od zgiełku myśli, które kotłują się w Twoim umyśle? Chodzi po prostu o poświęcenie choćby odrobiny czasu na relaks i spokój.

Uśmiechnięta kobieta

Oddychanie i hobby to klucz do sukcesu

Ćwiczeniem, które może być pomocne, jest głębokie oddychanie. To dość prosta czynność: próbuj oddychać tylko 10 razy na minutę. Na początku będzie ciężko, bo przyzwyczaiłeś się do robienia tego w tempie 16 lub 17 razy na minutę, ale przy odrobinie praktyki bez problemu opanujesz tę umiejętność. Nawyk głębokiego oddychania pomoże Ci również skupić się na teraźniejszości i nie zakopać jej pod górą ciągłego niepokoju.

Inną opcją jest poświęcenie czasu w tygodniu na robienie czegoś, co lubisz. Nie będziesz się jedynie dobrze bawić. To także sposób na podarowanie sobie czegoś naprawdę ważnego. Tym czymś jest miłość do samego siebie i uważność. Czyli po prostu zwracanie uwagi także na własne potrzeby.

I na koniec, nie powinieneś zapominać, że jeśli nie poświęcisz sobie czegoś takiego, jak miłość i czas, nie będziesz w stanie dać tego komukolwiek innemu. Znajdź więc chwilę dla siebie w swoim codziennym planie dnia, aby okazać sobie miłość. W ten sposób będziesz gotowy dać ludziom wokół Ciebie największy dar, jakim dysponujesz – siebie samego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.