Shaun Ellis - człowiek, który żyje wśród wilków

Shaun Ellis stał się kontrowersyjnym obiektem zainteresowania po tym, jak National Geographic zrobił o nim film dokumentalny. Dowiedz się, jak i dlaczego ten człowiek postanowił żyć pośród wilków.
Shaun Ellis - człowiek, który żyje wśród wilków

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2019

Niektórzy uważają, że Shaun Ellis jest człowiekiem niespełna rozumu. Inni mówią, że jest on po prostu ekscentrykiem, który lubi być w centrum uwagi. Są też jednak osoby, które go podziwiają i twierdzą, że jego życie jest piękną alegorią jedności człowieka i środowiska naturalnego.

Shaun Ellis stał się światowym fenomenem po tym, jak National Geographic zrobił film dokumentalny o jego życiu pośród wilków. Ellis jest jedynym człowiekiem, który dobrowolnie porzucił tradycyjne życie, aby stać się częścią społeczności wilków i żyć z nimi w symbiozie. Co więcej, wilki traktowały go jak samca alfa, który przewodzi stadu.

“Mówią, że jestem dziwakiem, szaleńcem lub głupcem i że to co robię nie ma sensu. Zwierzęta nie potrzebują, żeby człowiek im mówił co mają robić. Wielu moich krytyków nie rozumie jednak moich intencji.”

-Shaun Ellis-

Shaun Ellis – człowiek zakochany w wilkach

Bohater tego artykułu, Shaun Ellis, urodził się w Anglii w 1964 r. Od najmłodszych lat był zafascynowany wilkami. Uczył się o nich na własną rękę, a w miarę jak rosła jego wiedza, rosło tez jego zainteresowanie tymi niesamowitymi zwierzętami. Po raz pierwszy zobaczył wilka na własne oczy podczas wizyty w zoo. Twierdzi, że była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Ellis prowadził normalne życie, ale zawsze pielęgnował swoje zainteresowanie wilkami. Został żołnierzem brytyjskiej armii, ale każdą wolną chwile poświęcał na wyprawy do lasu, podczas których nagrywał nocą wilki. Sama ich obserwacja sprawiała mu ogromną radość.

Ellis ożenił się i miał pięcioro dzieci. Spędzał jednak więcej czasu zgłębiając wiedzę o wilkach niż opiekując się rodziną. Początkowo jego żona nie widziała w tej fascynacji żadnego problemu, ale z czasem straciła cierpliwość i odeszła od męża zabierając dzieci.

Shaun Elllis i wilki

Wielu naukowców kwestionowało działania, jakie prowadził Shaun Ellis ponieważ nie stanowiły one części żadnych szerszych badań. Ellis po prostu kochał wilki i chciał stać się częścią ich życia, aby móc je poznać jeszcze lepiej.

Z historii znamy przypadki dzieci wykarmionych i wychowanych przez wilki lub inne gatunki zwierząt. Sam fakt, że istota ludzka może się do tego stopnia zaadaptować i być przyjęta przez stado jest zadziwiający. Tym bardziej zaskakuje, że wilki zaakceptowały dorosłego człowieka, który postanowił do nich dołączyć. Jak do tej pory tylko Shaun Ellis zdołał to zrobić. Ale jak mu się to udało?

Shaun Ellis i jego niezwykła ścieżka

Shaun Ellis udzielał się jako wolontariusz w centrach opiekujących się wilkami, ale chciał spędzić więcej czasu ze zwierzętami będącymi na wolności. Uznał, że najlepszym na to sposobem będzie zbliżenie się do nich w ich naturalnym środowisku. Przeniósł się zatem do Parku Narodowego Nez Perce National w Idaho. Zamieszkał tam z lokalnym plemieniem, którego członkowie przekazali mu całą wiedzę, jaką mieli na temat wilków.

Shaun Ellis i wilk

Ellis zaczął się stopniowo zbliżać do wilków. Chciał, żeby go przyjęły, jak swojego. Nie było to łatwe, ale po ośmiu miesiącach pracy udało mu się osiągnąć ten cel. Pewnego dnia jeden z wilków zbliżył się i zaczął łagodnie szczypać zębami kolano Ellisa. Wtedy wiadomo było, że zwierzęta  go zaakceptowały, co było niesamowitym szczęściem dla ekscentrycznego miłośnika wilków.

Wbrew wszystkiemu, Shaun Ellis zamieszkał wśród wilków, a one zaakceptowały go, jak gdyby był jednym z nich. Jadł to samo surowe mięso, co one. Czasem wilki oddawały mocz na mięso, które Ellis potem spożywał. Niekiedy dochodziło do nieporozumień, małych bójek i podgryzania. Ellis nauczył się wyć jak wilki i żył z nimi przez 18 miesięcy.

Powrót do świata ludzi

Kiedy Shaun Ellis wrócił do normalnego życia, zajęło mu siedem miesięcy, zanim na nowo przystosował się do przebywania wśród ludzi. Opublikował książkę o języku wilków, a potem zaadoptował trzy osierocone wilczęta w Parku Combe Martin w Anglii.

Jak Ellis wychowywał małe wilki? Wykorzystał całą wiedzą, jaką zdobył żyjąc w lesie ze zwierzętami. Nie chciał udomawiać wilcząt, tylko nauczyć je życia w ich naturalnym środowisku. Trzy wilczęta spędziły półtora roku u boku  Ellisa. Nauczył je wyć i karmił je z własnych ust. Potem pokazał im jak polować oraz nauczył ich przestrzegania zasad dyscypliny i hierarchii w stadzie.

Dla trzech małych wilcząt Ellis był samcem alfa. Kiedy stwierdził on, że młode wilki są gotowe, wypuścił je na wolność, aby żyły pośród osobników swojego gatunku. Opuścił swoje stado, ale nigdy o nim nie zapomniał. Kiedy kanał National Geographic usłyszał historię Ellisa, postanowił nakręcić o nim dokument.

Shaun Ellis

Wielu naukowców na całym świecie wyraziło zaniepokojenie metodami stosowanymi przez Ellisa. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego o jego życiu dużo osób stwierdziło, że człowiek ten po prostu prowokuje i szuka sensacji.

Jakakolwiek nie byłaby prawda, Shaun Ellis z pewnością jest kontrowersyjną postacią, która zadziwia swoimi dokonaniami. Jego ciężka praca jest bezdyskusyjna i widać w jego poczynaniach pełną pasję i gotowość do realizacji planów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ellis, S. (2006). El Lobo: escenas fascinantes y fotografías espectaculares (No. 599.744 E47-l). Parragon Books.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.