Nieszczęśliwy związek - dlaczego ciągle w nim trwamy

Nieszczęśliwy związek - dlaczego ciągle w nim trwamy

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2017

Związek i miłość to nie tylko kwestia pudełka czekoladek darowanego na Walentynki, czy też robieniu wielu innych małych rzeczy. Zdrowy, spełniony związek może uczynić Cię lepszą, szczęśliwszą i zdrowszą osobą. Aby tak było, między partnerami musi istnieć właściwa komunikacja, szacunek i dobre nawyki.

“Towarzystwo drugiej osoby powinno dodawać Twemu życiu wartości, a nie wypełniać emocjonalną pustkę.”
-Gottfried Kerstin-

Gdy komunikacja, szacunek i dobre nawyki nie istnieją, rodzą się nieszczęśliwe związki. Niestety, wiele osób pozostaje w nich, bo wpadło w następujące schematy zachowania…

Nieszczęśliwy związek – pomniejszanie roli intuicji

Czy głos w Twojej głowie nie mówi Ci od czasu do czasu, że Twój partner nie jest taki, na jakiego wygląda?

Bardzo często na początku związku wszystko wygląda na wspaniałe. Jest to część zauroczenia, które przybliża nas do drugiej osoby. Zwykle minimalizujemy jej wady, wyolbrzymiając pozytywne cechy.

Problem zaczyna się wtedy, gdy pewne, raczej niezdrowe zachowania zaczynają się pojawiać albo po prostu sami zaczynamy zauważać jak kłamstwo czy też przesadna zazdrość.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, przestań pomniejszać znaczenie przeczucia, bo skończysz w jednym z tych nieszczęśliwych związków, którego nikt nie chce.

Przeanalizuj sytuację i jeśli uważasz, że związek przeradza się w niezdrowe zachowania, to poważnie rozważ, czy warto w nim pozostać. Czasami można szukać pomocy z zewnątrz. Ale w niektórych przypadkach lepiej jest zakończyć związek, aby uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.

“Intuicyjny umysł jest świętym darem, a racjonalny intelekt – jego wiernym sługą.
Stworzyliśmy społeczeństwo, które czci sługę, a zapomniało o darze”
–Albert Einstein–

Kobieta z motylem na twarzy

Niepokój o życie w związku

Jeśli Twoja rodzina jest taka jak moja, to będą chcieli wiedzieć, kiedy bierzecie ślub. Będą wyglądali na zmartwionych o to, że jesteś sam, bez względu na wiek lub cele w życiu. To jest coś bardzo powszechnego i trzeba nauczyć się radzić sobie z tym, zamiast obsesyjnie się tym przejmować.

Wiele nieszczęśliwych relacji zrodziło się z tego problemu. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą czuć pokusę, by wejść w związek, tylko po to, by uniknąć ciągłych pytań.

“Problemem jest to, że żyjemy w kulturze szczęśliwych zakończeń, w kulturze “jak to powinno być”, zamiast “jak to jest”. Gdyby nie uczyli nas tej fantazji, to myślę, że bylibyśmy mniej neurotyczni.”
-Anonim-

Kiedy jesteś w związku, zaczynasz czuć się zmuszona do małżeństwa. Wreszcie, wychodzisz za mąż, a po jakimś czasie orientujesz się, że wpakowałaś się w związek, który nie jest tym, czego chcesz.

Najlepsze, co możesz zrobić to nie martwić się presją z zewnątrz. Jeżeli nie jesteś jeszcze gotowa, to wystarczy wyjaśnić to każdemu, kto Cię zapyta. Każdy z nas ma swój własny czas i musimy nauczyć się to szanować.

Odmowa opuszczenia “strefy komfortu”

Takie zachowanie może być związane z pierwszym, ale one wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Wiele osób po prostu zatrzymuje się w relacji, czując komfort ze statusu quo, nawet jeśli cała miłość dawno już przeminęła.

Być może dbasz o kogoś, ale go nie kochasz. Może są rzeczy, z którymi ciężko Ci się pogodzić, zaakceptować, ale robisz to, bo to jest “łatwiejsze” niż radzenie sobie z presją społeczną.

Może być również tak, że wcale nie odczuwasz presji z zewnątrz. Twoją największą nadzieją, Twoim głównym celem może być wyjście za mąż i posiadanie dzieci, posiadanie stabilnej rodziny. Wtedy szukasz i znajdujesz osobę, która chce mniej więcej tego samego.

Być może nie spełnia ona wszystkich Twoich oczekiwań, ale ponieważ jest skłonna dać ci to, czego pragniesz, jesteś gotowa akceptować inne niedoskonałości.

Jak można sobie wyobrazić, w każdym z tych dwóch przypadków stajemy w obliczu nieszczęśliwych związków. Na początku, to może nawet działać. Jednak po kilku latach pojawia się zbyt wiele problemów.

“Nigdy nie spełniaj wymagań i nie bądź “czymś” dla jednej osoby, kiedy możesz być “wszystkim” dla kogoś innego.”
-Anonim-

Para siedząca na sofie

Jak zmienić te zachowania

Wszyscy mamy intuicję, nawet jeśli nie zawsze bierzemy ją pod uwagę. Zwrócenie uwagi na intuicję jest najlepszym sposobem na uniknięcie nieszczęśliwego związku. Trzeba tylko zacząć słuchać swoich własnych uczuć, bo to one są dla Ciebie najlepszą informacją.

Zawsze staramy się uniknąć bólu i cierpienia. Jest to zupełnie normalne. Z tego powodu będąc w nieszczęśliwym związku, możemy zrobić dwie rzeczy: wydostać się z niego lub udawać, że wszystko jest w porządku. Aby jednak zachować zdrowie, najlepszym rozwiązaniem jest, by zakończyć ten nieszczęśliwy związek.

To nie będzie łatwe, ale możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem. Wtedy będziesz w stanie odnaleźć związek, który naprawdę sprawi, że poczujesz się dobrze.

“Kierowanie się intuicją nie jest tym samym, co kierowanie się impulsami… Intuicja widzi poza to, co mogą widzieć oczy. Impuls jest nierozważnie ślepy.”
-Anonim-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.