Zdrada - jak odzyskać po niej ufność?

Zdrada - jak odzyskać po niej ufność?

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Zdrada może znacząco obniżyć nasze poczucie własnej wartości. Kiedy zostajemy oszukani przez naszego partnera czujemy się niedocenionymi, tracimy wiarę w nas samych i myślimy, że to nasza wina.

Jednak zdrada to nie koniec świata  – jest możliwym na nowo odzyskać zaufanie do ludzi. Jeżeli nasz partner nas zawiódł, co gorszego może się przydarzyć?

Wyeliminuj negatywne myśli tak szybko, jak to możliwe

Kiedy dotyka nas zdrada, ważne jest, aby spojrzeć na całą sytuację z pewnej perspektywy i uniemożliwić negatywnym myślom zapanowanie nad naszym stanem emocjonalnym. Pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy to zwykle obwinianie siebie.

Jeżeli jej nie zatrzymamy, będziemy czuć się mniej pewni siebie. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że wina leży tylko po stronie partnera, tym prędzej przezwyciężysz strach i będziesz kontynuować życie w zdrowy sposób.

Kobieta myśli z zamkniętymi oczami

Zdrada i jej powody

Zdrada pojawia się często kiedy jedna z osób w związku stara się rozwiązać swoje problemy poza relacją. Tymi problemami jest zwykle brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości, dominująca osobowość, potrzeba bycia pożądanym etc. Jeśli jedna ze stron weszła w związek z nierozwiązanymi problemami, w przyszłości może ona się uciec do zdrady.

Aby trwać w zdrowej relacji miłosnej, najpierw musimy rozwiązać wszystkie problemy jakie się w niej pojawiają. Powinniśmy rozmawiać, wyrażać jasno naszą opinię. Kiedy przyjrzymy się temu bliżej, zobaczymy, że zdrada nie jest odizolowaną sytuacją, jak zwykle myślimy. Nawet modele i przepiękne aktorki są zdradzani, dlatego przestań myśleć, że to Twoja wina.

Co robić po zdradzie?

Wiele osób doradzi Ci co robić, abyś poczuł się lepiej. Nawet tak proste rzeczy jak wyjście z przyjaciółmi na piwo, obdarowanie siebie czymś nowym, pójście do fryzjera, mogą pomóc.

Możesz też zająć się swoimi pasjami, czymś w czym jesteś dobry, a czego nie mogłeś praktykować, bo nie podobało się to Twojej drugiej połówce. Te rzeczy mogą pomóc Ci w odzyskaniu swojego poczucia własnej wartości, którą myślisz, że straciłeś na zawsze. Ponadto, dzięki nim możesz zobaczyć się w nowym świetle i docenić siebie na nowo.

Kobieta stoi przed lustrem

To naturalne, że zdrada sprawia, iż czujemy się “zniszczeni”. To dlatego towarzystwo rodziny i przyjaciół może Ci bardzo pomóc i przypomnieć jaki jesteś wartościowy. Spójrz na ludzi, którzy najlepiej Cię rozumieją i poproś ich o towarzystwo. Nie obawiaj się. Pamiętaj, że będą przy Tobie, ponieważ Cię kochają.

Następną rzeczą, która może być niezwykle pomocna to zmiana: w wyglądzie, w garderobie, zapisanie się na nowy kurs, podróż do nieznanego miejsca, itd. Pomoże Ci to zdać sobie sprawę z tego, że nadal możesz wykonywać rzeczy, które Cię interesują, bez potrzeby angażowania w to drugiej osoby. I na nowo możesz dostrzec swoją wartość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.