Koszty optymizmu i korzyści płynące z pesymizmu

Optymizm odzwierciedla witalną postawę, która, choć z reguły jest niezwykle adaptacyjna, w pewnych okolicznościach może być jednym ze źródeł cierpienia. W tym artykule określimy, kiedy jest to najbardziej prawdopodobne, aby zminimalizować koszty.
Koszty optymizmu i korzyści płynące z pesymizmu
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2023

Ile razy słyszałeś, że pozytywne nastawienie jest kluczem do rozwiązania problemów? Ostatnio popularna stała się idea, że bycie optymistą jest odpowiednią maksymą dla wszystkich – musimy pracować i kultywować tę cnotę, aby czuć się dobrze ze sobą, z innymi i z życiem. Chociaż jest to do pewnego stopnia prawda, nie jest to tak proste, jak się wydaje. Udowodniono, że w niektóych sytuacjach koszty optymizmu mogą być wysokie, a korzyści płynące z pesymizmu mogą być dla nas lepsze.

Warto zauważyć, że powinniśmy postrzegać te dwa terminy nie jako kategorie, ale jako skrajności kontinuum. Dlatego nie powinniśmy postrzegać danej osoby ani jako optymisty, ani pesymisty, w sprecyzowany i dokładny sposób. Jest ona raczej w określonym punkcie spektrum.

Czy jednak wygodnie jest przechylić szalę w kierunku bycia pozytywnym, do czego najczęściej jesteśmy zachęcani? Przeanalizujemy odpowiedź poniżej.

Koszty optymizmu

Optymizm zaczął zyskiwać na znaczeniu, napędzany przez psychologię pozytywną, pod koniec XX wieku. Martin Seligman i inni autorzy zidentyfikowali optymizm jako jedną z mocnych stron jednostki. Twierdzili, że jest to cecha, która, jeśli jest kultywowana, przybliża nas do szczęścia, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Od tego czasu różne badania wykazały korzyści płynące z bycia optymistą. Niektóre sugerują, że wiąże się to z lepszym funkcjonowaniem psychicznym i bardziej pozytywnym postrzeganiem zdrowia i dobrego samopoczucia.

W związku z powyższym możemy pomyśleć, że tendencja lub chęć oczekiwania pozytywnych wydarzeń lub rezultatów w przyszłości jest czymś, nad czym wszyscy powinniśmy pracować. Jednak stwierdzenie to nie jest w 100 procentach prawdziwe, ponieważ wszystko zależy od kontekstu.

W pewnych okolicznościach pesymizm może przynieść nam pewne korzyści, podczas gdy postawa optymistyczna pociąga za sobą pewne koszty. Dowiedzmy się, dlaczego tak jest.

Rysunek lalek osłaniających się parasolkami przed deszczem
Optymizm może czasami prowadzić do emocjonalnego dyskomfortu w związkach.

Koszty zdrowotne

Czy słyszałeś o pesymizmie obronnym? Jest to postawa, którą przyjmujesz, gdy masz niskie oczekiwania i tendencję do myślenia, że coś może pójść nie tak w przyszłości. Daje to pewne poczucie bezpieczeństwa, choć może też pogrążać jednostkę w nieustannym dyskomforcie. Jednak ta strategia poznawcza prowadzi również do uświadomienia sobie zagrożeń, a zatem do podjęcia próby ich uniknięcia.

Jeśli chodzi o zdrowie, osoba pesymistyczna byłaby bardziej skłonna do przyjęcia dobrych nawyków i unikania szkodliwych zachowań, ponieważ jest świadoma, że mogą u niej wystąpić negatywne skutki. Badanie opublikowane w Psychology and Aging stwierdza, że zwiększa to prawdopodobieństwo dłuższego życia i lepszego zdrowia. Z drugiej strony nadmierny optymizm niesie ze sobą zwiększone ryzyko niepełnosprawności i śmiertelności.

Rozczarowanie

Optymizm może sprawić, że poczujesz się dobrze czekając, aż wiatr znów powieje we właściwym kierunku. Jednak gdy tak się już stanie, możesz czuć się rozczarowany. Tego typu sytuacja występuje w obliczu oczekiwań, które tak naprawdę nie są dostosowane do tego, czego oczekujesz.

Teoria ta została potwierdzona w badaniu, w którym oceniano, w jaki sposób oczekiwane oceny uczniów na egzaminie wpłynęły na ich samopoczucie po otrzymaniu informacji zwrotnej lub oceny końcowej. Badanie wykazało, że grupa, która przewidywała wyższe wyniki na egzaminach, czuła się gorzej po zapoznaniu się ze swoimi ocenami (w porównaniu z tymi, którzy byli bardziej pesymistyczni). Co więcej, byli świadomi, że tak się stanie.

Wydaje się, że niektórzy ludzie wybierają pesymizm jako strategię, aby uniknąć rozczarowania negatywną rzeczywistością i uzyskać, jeśli to możliwe, ulgę w postaci nieoczekiwanego pozytywnego wyniku.

Niezadowolenie w związkach

Koszty optymizmu i korzyści płynące z pesymizmu zostały również zbadane w dziedzinie relacji osobistych. Wysokie oczekiwania od partnera i związku mogą być pozytywne i konstruktywne. Zależy to jednak od indywidualnego przypadku.

W pewnych okolicznościach posiadanie naprawdę optymistycznych oczekiwań może prowadzić do emocjonalnego dyskomfortu i niezadowolenia ze związku. W efekcie, gdy pojawiają się dyskusje, konflikty i rozbieżności, zderzają się one z idealną wersją, którą jednostka ma w głowie, wywołując skrajnie negatywne uczucia.

Co więcej, optymizm może uniemożliwić podjęcie stosownych działań, gdy pojawią się konflikty, ponieważ zwykle oczekujemy, że wszystko zostanie pomyślnie rozwiązane.

Osoba posiadająca znak szczęśliwej twarzy i smutnej twarzy
Unikanie rozczarowania nie oznacza oczekiwania najgorszego; chodzi o znalezienie równowagi między skrajnościami optymizmu i pesymizmu.

Jak uniknąć kosztów optymizmu

To tylko kilka przykładów tego, jak mogą wyglądać koszty optymizmu. Nie oznacza to jednak, że należy być pesymistą, aby uniknąć rozczarowania. Taka postawa może pogrążyć Cię w lęku, depresji i apatii.

Klucz leży w znalezieniu równowagi między obiema skrajnościami, starając się zachować pozytywne nastawienie, ale będąc realistą. Zapewni Ci to niezbędną motywację do pracy nad swoimi celami. Co więcej, w przypadku negatywnych wyników, sprawi, że nie będą one zbyt bolesne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.