Przezwyciężyć lęk - 7 książek, które Ci w tym pomogą

Niektóre książki pomagają przezwyciężyć niepokój i wyposażają nas w umiejętności lepszego radzenia sobie z tymi codziennymi czarnymi dziurami. Odkryj najlepsze z nich tutaj!
Przezwyciężyć lęk - 7 książek, które Ci w tym pomogą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2023

Bądźmy szczerzy. Na co dzień większość z nas radzi sobie z umysłem, który chce iść szybciej niż życie. Musimy również radzić sobie z naszymi lękami, problemami i niepewnością. Jednym z najlepszych sposobów nauczenia się radzenia sobie w takich sytuacjach jest czytanie książek, które mogą pomóc Ci przezwyciężyć lęk. Książki tego typu mogą być bardzo pomocne.

Rozszerzają naszą perspektywę, instruują nas i dają nam cenne techniki, które poprawiają nasz sposób myślenia. To prawda, że ​​zawsze możemy skorzystać z pomocy dobrych psychologów i pracowników służby zdrowia. Jednak dobre książki, jak powiedział kiedyś Gustave Flaubert, nie starają się nas zabawiać ani instruować. Dobre książki pomagają nam żyć lepiej.

Książki te mogą dostarczyć nam odpowiednich narzędzi do skutecznego radzenia sobie z trudnościami. Od nagłych i sporadycznych ataków lęku po sytuacje, w których utrzymują się ataki paniki i fobie, istnieją książki na wszystko. Rzućmy okiem na najlepsze książki, które mogą pomóc przezwyciężyć lęk.

Człowiek nie jest aż tak zmartwiony realnymi problemami, jak wyobrażonymi lękami przez swoje problemy.

-Epiktet-

książki

Najlepsze książki, które pomogą przezwyciężyć lęk

Dr James D. Herbert, dr Evan M. Forman i dr Brandon A. Gaudiano z University of Michigan przeprowadzili badanie w 2008 r., w którym przeanalizowali wpływ książek na przezwyciężenie lęku. Czy one naprawdę pomagają? A może powodują poprawę? Czy są to tylko prace bez znaczenia terapeutycznego?

 • Badanie wykazało, że wśród 50 najlepiej sprzedających się książek w tej dziedzinie, te o największym pozytywnym wpływie na czytelników były napisane przez profesjonalistów.
 • Ponadto ocenili dowody naukowe, jakość technik i oddźwięk książek. W szczególności oddźwięk to zdolność łączenia się z czytelnikiem z humanistycznego, prostego i dostępnego punktu widzenia.

Rzućmy okiem na najlepsze książki, aby pomóc Ci przezwyciężyć lęk. Te książki radzą sobie lepiej we wszystkich trzech punktach, o których wspomnieliśmy powyżej.

1. Jak opanować złość, zanim ona opanuje Ciebie autorstwa Albert Ellis

Albert Ellis jest jednym z najbardziej wpływowych psychoterapeutów, dla niektórych nawet bardziej niż sam Sigmund Freud. Położył podwaliny pod racjonalną terapię zachowań emocjonalnych, skuteczne i użyteczne narzędzie w leczeniu lęku. Ta książka zmieniła leczenie lęku, ponieważ nauczyła nas rozumieć kilka rzeczy:

 • Dzięki doktorowi Ellisowi dowiedzieliśmy się, że lęk nie jest zły.
 • Lęk staje się problematyczny, gdy tracimy nad nim kontrolę. W takim przypadku nasza rzeczywistość zaczyna się zamazywać. Perspektywa, w której negatywne myśli są czołowe zniekształca prawdę.

Dzięki tej książce poznajemy wartościowe strategie, np. jak przejąć kontrolę nad naszym lękiem i przekierować go na dużo bardziej przydatne i zdrowe rzeczy.

2. Cómo superar la ansiedad (Pokonać niepokój) autorstwa Enrique Rojas

Enrique Rojas jest jednym z najwybitniejszych mówców z dziedziny psychiatrii, depresji i lęku. Dzieli się swoimi pomysłami, koncepcjami i strategiami wyraźnie, aby pomóc nam radzić sobie z naszym lękiem.

Książka Jak pokonać lęk jest bardzo cenna i profesjonalna. W szczególności pomaga nam stymulować zmiany i przyjmować zdrowsze nawyki.

3. Mój wiek niepokoju: strach, nadzieja, strach i poszukiwanie spokoju umysłu autorstwa Scotta Stossel

Książka Mój wiek niepokoju: strach, nadzieja, strach i poszukiwanie spokoju umysłu szybko stała się bestsellerem. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych książek, które pomagają przezwyciężyć lęk z różnych powodów. Po pierwsze, jest to jedna z najlepszych książek ze względu na sposób jej napisania. Autor opowiada nam swoją historię w sposób możliwy do opisania. Co więcej, znajdziesz tam dużo humoru, a także dramaty i samopoznanie.

Każda osoba cierpiąca na lęk zostanie pocieszona tym dziełem. Jest to głęboka, ludzka i błyskotliwa książka z mnóstwem odniesień naukowych, filozoficznych i psychologicznych.

4. Mimo lęku autorstwa Susan Jeffers

Tę książkę można podsumować jednym słowem: praktyczna. Odkłada na bok klasyczne teorie i skomplikowane rozdziały, które czasami mogą być nudne i trudne dla przeciętnego czytelnika. To książka, która pomaga nam zarządzać naszym lękiem.

Ta książka uczy czytelników jak podejmować decyzje i jak zmierzyć się z niepewnością. Odkryjemy także, jak zarządzać szkodliwymi relacjami oraz jak stać się sprawniejszym i bardziej pewnym siebie.

5. Dominar las crisis de ansiedad (Radzenie sobie z kryzysami lękowymi) autorstwa Pedro Moreno i Julio César Martín

Pedro Moreno i Julio César Martín są ekspertami w dziedzinie psychologii klinicznej specjalizującymi się w leczeniu tego schorzenia. Ta książka jest pełna spostrzeżeń, dlatego jest to jedna z najbardziej użytecznych i interesujących książek, które pomagają pokonać lęk.

To, co oddziela tę książkę od reszty, to jej główny cel: kryzysy lękowe. Nie tylko dostarcza nam narzędzi, które pozwalają lepiej radzić sobie z sytuacjami, ale także uczy nas, dlaczego ich doświadczamy, jakie jest ich pochodzenie i jakie terapie są najbardziej skuteczne. W związku z tym jest to książka przydatna zarówno dla pacjentów jak i specjalistów.

dziewczyna cierpiąca na lęk

6. Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi autorstwa Edmunda J. Bourne

Jest to jedna z najbardziej znanych książek, które pomagają przezwyciężyć lęk. W rzeczywistości jest to klasyk tego gatunku. Czytanie tej książki może pomóc nam zagłębić się w fobie i irracjonalne lęki, które często stają nam na drodze do spokojnego życia.

Wielu specjalistów zdrowia psychicznego zaleca to, aby Ci pomóc:

 • Odkryj użyteczność technik relaksacyjnych i oddechowych.
 • Kontroluj swój wewnętrzny dialog.
 • Zidentyfikuj i zrozum błędne przekonania.
 • Dowiedz się o znaczeniu prawidłowego odżywiania.
 • Dowiedz się jak zapobiegać atakom paniki i sobie z nimi radzić.

7. Świadomy zeszyt ćwiczeń: 8-tygodniowy program uwolnienia się od depresji i emocjonalnego cierpienia Marka Williamsa, Johna Teasdale’a i Zindela Segala

8 tygodni. Zgodnie z tą książką, tak długo trzeba czekać na wyniki po rozpoczęciu praktyki uważności. Ta interesująca książka ujawnia klucze dobrze znanego i praktycznego podejścia do leczenia lęku: terapii kognitywnej opartej na uważności (MBCT). Ta książka jest prosta, użyteczna i bardzo interesująca.

dziewczyna książka

Podsumowując, należy zauważyć, że istnieje wiele książek, które pomogą przezwyciężyć lęk. Co roku publikowane są nowe i interesujące książki. Musisz jednak jasno określić czego szukasz, zanim wybierzesz książkę. Zastanów się czego potrzebujesz i czy ta książka, którą rozważasz została napisana przez profesjonalistę.

Książki te są narzędziami, które pomogą nam lepiej stawić czoła tym czarnym dziurom, które odbierają nasz spokój i jakość życia. Wybierz jedną już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Redding, R. E., Herbert, J. D., Forman, E. M., & Gaudiano, B. A. (2008). Popular Self-Help Books for Anxiety, Depression, and Trauma: How Scientifically Grounded and Useful Are They? Professional Psychology: Research and Practice39(5), 537–545. https://doi.org/10.1037/0735-7028.39.5.537
 • Antony, M. M., & Swinson, R. P. (2014). Manual práctico para el tratamiento de la timidez y la ansiedad social. Editorial Desclée de Brouwer.
 • Edelmann, R. J. (1992). Anxiety: Theory, research and intervention in clinical and health psychology. John Wiley & Sons.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.