Zaufaj sobie - jesteś o wiele cenniejsza, niż myślisz

Zaufaj sobie - jesteś o wiele cenniejsza, niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2017

Zaufaj sobie, bo jesteś o wiele cenniejsza niż myślisz. Zaufaj sobie, bo jesteś cenniejsza od tego, jak ocenili Cię inni. Zaufaj sobie…

Najczęściej z powodu życia spędzonego w społeczeństwie takim, a nie innym, nastawionym negatywnie, oceniającym krytycznie i wymagającym więcej, niż samo jest w stanie dać, nasze poczucie własnej wartości często leży w gruzach. Wiele razy już to słyszałaś, albo jasno dano Ci zrozumieć, że “nie robisz czegoś wystarczająco dobrze”, że “nic nie znaczysz”.

Takie działania ze strony innych skutkują tym, że zanim coś rozpoczniesz, już potrafisz sobie wyobrazić swój upadek, nieuchronnie zbliżającą się porażkę i całe otoczenie wytykające Cię palcem. 

Zdarzyło się to w pewnej ważnej dla mnie sytuacji. Schemat jest jednak powtarzalny, widoczny również w malutkich zdarzeniach mających miejsce każdego dnia, które w sumie są ważniejsze ze względu na ich stałą powtarzalność. Ponieważ taki negatywny osąd odczuwałam każdego dnia, w końcu uwierzyłam, że naprawdę nie jestem wystarczająco dobra, by osiągnąć wytyczone wcześniej cele

Trzeba mieć wiarę w samego siebie. W tym tkwi cały sekret. Kiedy jeszcze byłem w sierocińcu i przemierzałem ulice w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia, wyobrażałem sobie siebie jako największego aktora wszech czasów. Bez zaufania do samego siebie, jest się z góry skazanym na porażkę.

-Charles Chaplin-

Ale czy to prawda? Jeśli czułaś się kiedyś tak jak ja, mówię Ci: “nie!”. To, co być może myślisz teraz na swój temat nie jest prawdą. Zaufaj sobie. Zaufaj sobie, że wiele znaczysz, że jesteś cenna, że wiesz więcej, niż Ci się wydaje. W rzeczywistości jesteś o wiele ważniejsza, niż myślisz. Zaufaj sobie.

Zaufaj sobie… jesteś ważna, cenna, mądra

Pomimo, że nie zawsze było to dla mnie oczywiste, teraz rozumiem, iż wiara w to, że mogę robić cokolwiek, jest tym, co pozwala mi to ostatecznie osiągnąć. Stanowi ważny punkt życiowej rozgrywki, niezastąpiony. Tak zrozumiałam, że zaufanie do samej siebie zmieniło mnie w osobę, która akceptuje ryzyko i walczy ze strachem.

Kobieta trzyma serce - zaufaj sobie

W ty sensie pragnienie osiągnięcia czegoś powinny być na pierwszej linii, przed strachem i paniką, że nie uda się tego osiągnąć. Nie istnieje bowiem coś, co z założenia jest dla nas niedostępne. Utrzymywanie negatywnych myśli na temat mojej własnej osoby nigdy jeszcze donikąd mnie nie zawiodło.

W ten sposób nauczyłam się, że powstrzymanie się od działania z powodu pojawiających się wątpliwości, rozczulanie się nad sobą czy odczuwanie wstydu jest najszybszym sposobem na oddalenie nas od tego, co w głębi duszy chcielibyśmy osiągnąć.

Twoje marzenie o sukcesie musi przecierać szlak, musi być większe od strachu przed porażką

-Bill Cosby-

To prawda, że umysł może nas wprowadzać w błąd. Robi to i jest w tym zdumiewająco dobry. Może sprawić, że będziemy widzieć siebie jako przegranych, niezdolnych, głupich czy niekompetentnych, kiedy w rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z prawdą. W rzeczywistości natomiast jeśli tylko damy sobie szansę, odkryjemy, że mamy więcej pozytywnych cech, niż zazwyczaj nam się wydaje. Co więcej cechy te sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi w oczach tych, którzy nas otaczają.

Zostanę sama ze sobą

Niektóre z moich wątpliwości na mój własny temat, które zbombardowały moje poczucie własnej wartości pojawiły się w towarzystwie poważnych życiowych problemów. Inne pozostały po ludziach, którzy odeszli z mojego życia, a ja nie dostrzegłam powodu, dla którego tak się stało. Z czasem zaczęłam wytykać się palcem, jako tę, która ponosi winę. Tylko takie wyjaśnienie pasowało do odczuwanego przeze mnie smutku.

Dziewczyna zasłania twarz sercem

Ostatecznie pojęłam, że powodem nie było to, że nie jestem na tyle cenna, by pozostawać w ich życiu. Po prostu zaistniały inne przyczyny, dla których nasze relacje musiały się zakończyć. W ten sposób nauczyłam się, że “jeśli nie ja, to kto, a jeśli nie teraz to kiedy…”.

Życie nie jest łatwe dla nikogo z nas. Ale… Jakie to ma znaczenie! Trzeba przetrwać, a przede wszystkim, mieć zaufanie do samej siebie. Trzeba czuć się zdolnym do zrealizowania danej rzeczy i być zdecydowanym ją zdobyć, nie zależnie od ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić

-Maria Curie-

Przetrwaj, kochaj się i zaufaj sobie. Bądź najlepszą przyjaciółką, jaką możesz mieć, a nie wrogiem, który wątpi w Twoje zdolności. Wystarczy już czasu spędzonego z tymi, którzy sprawiają, że wierzysz w swoją niemoc. Nabierz powietrza w płuca i krzycz, że jesteś niezwykle cenna! Daj sobie szansę, po prostu zaufaj sobie…

Czarne myśli

Mimo, że wiele razy powiesz sobie, że jesteś niezwykle cenna, czasem po prostu przychodzi dzień, w którym wraca poprzedni sposób myślenia. Potrzebujemy wtedy, by ktoś znów powiedział nam, że jesteśmy wartościowi. I kto może to zrobić lepiej, niż my sami? Kiedy więc poczujesz się źle, możesz wzmacniać się powtarzając następujące ważne prawdy:

  • Zawsze będę bardziej się kochać, niż nienawidzić.
  • Nikt nie może sprawić, że będę się czuła gorszą, bez mojej wewnętrznej zgody.
  • Muszę oczekiwać od siebie rzeczy zanim będę mogła je zrobić.
  • Będę mówić do siebie jak się mówi do kogoś, kogo szczególnie się kocha.
  • Jest we mnie więcej dobrych rzeczy niż tych złych.
Uśmiechnięta dziewczyna

Zaufaj sobie. Pamiętaj, że takie silne zaufanie do samej siebie pomoże Ci odpowiednio oceniać i umiejscawiać przyjmowaną krytykę i porażki. Dzięki temu, zamiast pogrążać się w odmętach niskiego poczucia wartości, użyjesz ich jako budulca, który dodatkowo je wzmocni.

Ponadto sprawi, że uderzenia będą wywoływać mniejsze rany. Z czasem zbudujesz stabilny filar, na którym będziesz opierać spełnienie każdego projektu, jakiego postanowisz się podjąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.