Poznaj wspaniałe cytaty Gianniego Rodariego

Poznaj wspaniałe cytaty Gianniego Rodariego

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2021

Poznaj niesamowite cytaty Gianniego Rodariego!

Praktycznie wszystkie cytaty Gianniego Rodariego wiążą się z dziećmi. Gianni Rodari, włoski pedagog i dziennikarz, niezwykle cenił wyobraźnię. Uważał, że dzieci stanowią nieskończone źródło fantazji i prawdy.

Podobnie jak wiele współczesnych mu osób, doświadczył trudności związanych z II wojną światową. W trakcie wojny stracił jednego ze swoich braci i kilku przyjaciół. Podczas tych lat pracował jako znany dziennikarz.

“Myślę, że bajki, te starte i nowe, mogą pomóc kształcić umysł. Bajki to miejsce wszystkich hipotez.”

-Gianni Rodari-

Cytaty Gianniego Rodariego odzwierciedlają jedną z jego największych cnót: oryginalność. Kultywował literaturę dla dzieci. Jego książka Gramatyka fantazji stała się prawdziwą klasyką. W dzisiejszych czasach jest pamiętany jako mężczyzna, który rozumiał umysł dziecka.

Oto niektóre z jego najważniejszych cytatów.

Łzy i śmiech

Gianni Rodari w wielu za swoich cytatów postulował o szacunek dla dzieci. Walczył również o edukację, które chroniła wrażliwość i budziła pasję do pozyskiwania wiedzy.

Jego stanowisko podsumowuje następujący cytat: “Czy warto, aby dziecko uczyło się płacząc, gdy może uczyć się śmiejąc się?” . W tym przypadku postuluje o kształcenie, które nie jest restrykcyjna ani surowa.

Roześmiany chłopiec - cytaty Gianniego Rodariego

Najwspanialsze podarunki

“Najlepsze prezenty nie są kupione; najlepsze prezenty to takie, które są zrobione.”

W dzisiejszym świecie większość osób kupuje nic nie znaczące prezenty. Takie zachowanie odziera dawanie podarunków z wszelkich emocji, które za nimi stoją. Dlatego też powinniśmy wykonywać własne podarunki.

Popełnianie błędów

“Błędy są niezbędne, tak samo przydatne jak chleb, i często piękne: wystarczy, że spojrzysz na Krzywą Wieżę w Pizie.”

To bez wątpienia piękny sposób na postrzeganie błędów. Nie tylko wskazuje, że błędy są przydatne, ale również pokazuje, że może wyniknąć z nich coś niespodziewanego i pięknego.

Zmartwiona kobieta

Co znajduje się w naszych sercach

“Każdy z nas ma w swoim sercu rycerza pełnego odwagi, który jest zawsze gotowy do powrotu na drogę.”

Ten cytat to sposób na wskazanie, że nasze wewnętrzne dziecko nadal w nas żyje i daje nam skrzydła, które pozwalają nam latać. Wszystkie prace Rodariego stanowią wezwanie, które zachęca nas do ponownego nawiązania kontaktu z tym wewnętrznym bohaterem, który nadal żyje w głębi naszego serca.

Prawdziwe znaczenie fantazji

“Fantazje to nie jakiś zły wilk, którego należy się bać, ani nie zbrodnia, która musi być stale monitorowana. To raczej niezwykle bogaty świat, który został w głupi sposób zmarginalizowany.”

Kobieta w niebieskim dymie

Wiele osób słyszy, że powinno być “realistami”. Nawet od dzieci oczekuje się, aby trzymały się faktów. Wydaje się, że wyobrażanie sobie różnych rzeczy jest złe. Jednak w rzeczywistości wyobraźnia stanowi źródło nieskończonego bogactwa.

Wszystkie cytaty Gianniego Rodariego są piękne i także inspirujące. Wszystkie jego prace stanowią hołd złożony dzieciństwu. Mówił o wewnętrznym dziecku, które żyje w każdym z nas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.