Pokój - jak wyjaśnić dzieciom, czym jest?

Pokój - jak wyjaśnić dzieciom, czym jest?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Pokój to coś więcej niż brak konfliktów, podobnie jak zdrowie to coś więcej niż brak bólu lub cierpienia. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci cenne zasoby, które mogą Ci pomóc wyjaśnić to dzieciom.

Dzieci są małymi, rozwijającymi się osobami. Jako dorośli, wychowawcy i rodzice powinniśmy być zobowiązani do zapewnienia im bezpiecznego i sensownego świata, w którym mogą dorastać bezpiecznie i szczęśliwie. W tym celu proponujemy pewne zasoby, aby wyjaśnić, czym jest pokój najmniejszych członkom rodziny.

Pokój to koncepcja, która może być dziwna dla młodego umysłu dziecka. Ale jak możemy to konkretnie zdefiniować? Być może jako społeczny stan stabilności i równowagi? Lub jako stan występujący pomiędzy częściami, które tworzą harmonijną całość? Inni eksperci uważają to za brak wojny, przemocy i niepokoju.

Pokój – jak wytłumaczyć go dzieciom?

Obecnie znaczna część społeczeństwa jest świadoma korzyści, jakie kultura pokoju przynosi światu. Dlatego jeśli chcemy nadal żyć w ten sposób, ważne jest, aby dzieci zrozumiały ten koncept jak najszybciej.

Dzieci w kółku
Pokój gwarantuje harmonię osobistą i społeczną. W ten sposób stworzono odpowiednie środowisko do zapobiegania przemocy i rozwiązywania konfliktów w pokojowy sposób za pomocą narzędzi takich jak dialog.

Edukacja w pokoju i na rzecz pokoju zaczyna się w środowisku rodzinnym i obejmuje szkołę. Możemy uczyć zrównoważone dzieci i młodzież przezwyciężać konflikty emocjonalne i społeczne. W ten sposób ustanowimy bardzo cenną zaporę ogniową przeciwko momentom ryzyka i przemocy, takim jak cyberprzemoc lub zastraszanie.

Właśnie dlatego wszelkiego rodzaju działania związane z pokojem są tak ważne. Kształcenie w zakresie wartości jest niezbędne, aby osiągnąć postęp w kierunku coraz bardziej zrównoważonego i pokojowego społeczeństwa.

„Najbardziej niekorzystny stan pokoju jest lepszy niż najbardziej uczciwa wojna”.

-Erasmo de Rotterdam-

Teatr konfliktów

Dzieci często lubią bawić się w aktorów i czują się częścią grupy w teatrze. Tak więc, zarówno w domu, jak i w klasie możesz przygotować tak zwany teatr konfliktu.

Aby wykonać tę czynność możesz zaimprowizować prosty scenariusz i wyobrazić sobie typowe konflikty między dziećmi. Na przykład klasyczna walka o zabawkę, ostatnie lody zjedzone przez starszego brata, klasyczne nieporozumienia między rodzicami a dziećmi, gdy starsze dzieci mają obowiązki, a młodsze chcą się bawić, itp.

Kiedy już wyobrazimy sobie konflikt, musi on zostać odegrany na zaimprowizowanej scenie zaprojektowanej przez grupę dzieci. Reszta musi zidentyfikować konflikt. Po zidentyfikowaniu należy omówić emocje wywołane przez ten konflikt i najlepszy sposób, aby odpowiedzieć na nie w pokojowy sposób.

Symboliczne gotowanie

Kuchnia może być doskonałym źródłem informacji na temat pokoju dla dzieci. I to dlatego, że czasami mogą pojawić się konfrontacje przy wyborze sposobu gotowania jedzenia.

Jednym ze sposobów na stworzenie symbolicznej kuchni jest organizacja składników. Na przykład, aby zrobić ciasto, niektóre będą używane, a inne nie. Dlatego nadamy koncepcję każdemu z tych składników.

Dzieci robiące ciasto
Zobaczmy przykład. Aby ugotować wspomniane ciasto, nie będziemy używać soli, więc do tego produktu przypiszemy na przykład termin przemoc. Ale użyjemy śmietany, więc do tego produktu użyjemy pojęcia szacunku. I tak z resztą produktów, z których niektóre będą używane, a inne nie.

Gdy to zrobimy zaprosimy dzieci do wybrania produktów, które zostaną wykorzystane do przyrządzenia tortu pokoju. W ten sposób dzieci odkryją, jakie są związane z nim wartości.

Czytanie bajek i pokój

Znamy jeszcze jeden sposób, aby wyjaśnić dzieciom, czym jest pokój. Czytanie opowiadań, zarówno klasycznych, jak i współczesnych jest w tym przypadku interesującym zajęciem pracą.

Po wybraniu jednego z nich interesujące jest przeczytanie go na głos, aby każdy mógł go posłuchać. Następnie zorganizować debatę, w której dzieci będą mogły komentować, analizować i odkrywać wartości, które przekazuje historia.

Wszystkie te zasoby, aby wyjaśnić dzieciom, czym jest pokój są przydatne i niezbędne do stworzenia spokojnego świata i dobrego środowiska rozwoju, w którym małe dzieci mogą żyć szczęśliwie i pewnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mayor Zaragoza F., (2013). Paz como cultura: fuentes y recursos de una pedagogía para la paz. España. Milenio.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.