Opieka nad starszymi osobami - niełatwe zadanie

Opieka nad starszymi osobami - niełatwe zadanie

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2018

Opieka nad starszymi osobami. Nagle przychodzi dzień, gdy twoi rodzice nie są w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie. Ludzie, którzy zawsze wydawali się niezwyciężeni, są teraz na etapie życia, który nazywamy starością i trzeba się nimi zająć.

Z dnia na dzień spada na ciebie odpowiedzialność za coś, czego wcale nie chcesz robić. Pojawiają się obowiązki, o których myślałeś, że nigdy nie będziesz musiał ich wykonywać.

Ale kochasz swoich rodziców a oni dali ci tak wiele. Jak mógłbyś nie zadbać o nich teraz, gdy cię potrzebują?

Po wszystkich ofiarach, które ponieśli, aby zapewnić ci dobre życie… Prawda jest taka, że ​​denerwujesz się i jesteś sfrustrowany tym, że znalazłeś się w takiej sytuacji. Czy to znaczy, że jesteś złą córką lub synem? Czeka cię opieka nad starszymi osobami.

“Pomóż innemu człowiekowi w dźwiganiu ciężaru, ale nie pomagaj mu w jego zrzucaniu.”

-Pitagoras-

Opieka nad starszymi osobami i stres z tym związany

Poświęcenie się zadaniu opieki nad kimś, kto nie może radzić sobie sam, może oznaczać mnóstwo stresu.

Z jednej strony mamy do czynienia z ukochaną osobą, która nie jest tym , kim była kiedyś. Widzimy, jak pojawiają się kolejne problemy. Problemy z zachowaniem i pamięcią, a także pogorszenie stanu fizycznego i psychicznego.

Musimy więc stale ich obserwować, kontrolować co jedzą a także dbać o ich higienę osobistą.

Wszystko to może być niezbyt przyjemne, więc denerwujemy się, że musimy to robić. W związku z tym robimy to niechętnie i w niezbyt prawidłowy sposób.

Opieka nad starszymi osobami - matka i córka.

 A stres nie ogranicza się tylko do opieki. Rozciąga się również na inne obszary naszego życia. Możemy mieć również problemy z pracą, ilością pieniędzy, naszym związkiem i zmartwieniami związanymi z innymi członkami rodziny.

Koszty opieki

Wzrost stresu może powodować problemy emocjonalne, społeczne i fizyczne dla opiekuna.

To normalne, że pojawiają się negatywne emocje, takie jak lęk, gniew czy smutek. A nawet poczucie winy, że cała ta sytuacja nas przerasta.

Możemy czuć się winni za to, że chcemy być gdzie indziej, w miejscu, które nie będzie wiązać się z opieką. To wszystko koliduje z naszym moralnym obowiązkiem dbania o osoby starsze.

“Prośba o pomoc w potrzebie, nawet jeśli będzie ona niewielka, bardzo pomaga.”

Mateo Alemán

Z drugiej strony może również zaburzyć nasze relacje towarzyskie. Niezależnie od tego, czy chodzi o to, że nie masz czasu, by pobyć z ludźmi, czy wszczynając konflikty, gdy przerzucasz swoje frustracje na innych. Wówczas zaczyna się prawdziwa spirala w dół.

Mogą pojawić się niekończące się problemy na poziomie fizycznym. Począwszy od różnych zaburzeń psychofizjologicznych (to znaczy chorób fizycznych spowodowanych lub zaostrzanych przez czynniki emocjonalne i psychologiczne), na problemach związanych z faktycznym aktem opieki nad kimś, np. przenoszeniem danej osoby z jednego miejsca na drugie.

Co może nam pomóc w złagodzeniu ciężaru opieki?

W dzisiejszym świecie jest wielu ludzi, którzy dbają o starsze osoby ze swojej rodziny. Dlaczego nie każdy z nas cierpi z powodu problemów psychologicznych, społecznych i fizycznych, na które patrzymy?

Ponieważ w przypadku każdej osoby jego możliwości i sytuacja bardzo się od siebie różnią, tak jak w przypadku każdego innego zaburzenia psychicznego.

Ojciec i syn podczas posiłku.

Strategie radzenia sobie ze stresem są niezwykle ważne, aby uchronić nas przed całkowitym wyczerpaniem. Ponieważ nie chodzi o to, co się dzieje, ale o to, co robimy i jak sobie z tym radzimy.

Użalanie się nad sobą, narzekanie, że nie radzimy sobie lub próby uniknięcia sytuacji na pewno nam nie pomogą

” Kiedy komuś pomagamy, pojawia się cudowny rodzaj energii”.

-Mary Lou Cook-

Zamiast tego, poszukanie najlepszej opcji i podjęcie działania bez strachu, że nawalimy, jest bardziej korzystne. W końcu, któż nie popełnia błędów? I czy nie pamiętasz, że właśnie na nich najlepiej sie uczymy? Opieka nad starszymi osobami będzie ich pełna.

Ale bez względu na to, jak każdy z nas radzi sobie z taką sytuacją, nie możemy zapomnieć o innym dużym źródle pomocy. Mamy tu na myśli pomoc społeczną.

Opieka nad starszymi osobami to obowiązek, którym można się podzielić. Poszukaj oparcia w bliskich ci osobach, poproś o pomoc w różnych zadaniach, przyjmij zrozumienie i miłość... takie rzeczy naprawdę mogą zmniejszyć twoje obciążenie. Dbaj o siebie, abyś mógł zatroszczyć się o innych!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Jake Thacker, JD Mason i Cathal Mac An Bheatha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.