Odzyskaj swoją moc, stój z podniesioną głową

Odzyskaj swoją moc, stój z podniesioną głową
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Odzyskaj swoją moc. Nie pozwól, aby Twoja głowa zbyt nisko opadła. Nie poddawaj się temu, co Ci się nie podoba, czego nie chcesz lub co Cię denerwuje. Masz głos, którym przemawiasz, parę oczu, które nie chcą widzieć życia przez soczewkę strachu i umiejętność zaprezentowania się wymagającą więcej przestrzeni. Po prostu zrób to: wstań. Wysokość nie ma nic wspólnego z calami; tak naprawdę świadczy o odwadze, szacunku i determinacji.

Montesquieu powiedział, że aby powstrzymać osobę nadużywającą mocy, musi wkroczyć do akcji jakiś inny rodzaj siły. To prawie tak, jakbyśmy byli częścią gry siłowej, w której powinniśmy kontrolować i sprawdzać się nawzajem.

Odzyskaj swoją moc.

Tak jak powinniśmy się nawzajem wyszydzać, rzucać sobie wyzwania i powstrzymywać się od parcia naprzód. Świat w którym żyjemy nie jest przyjazny i nastawiony pokojowo. Żyjemy w społeczeństwie, które kocha hierarchię i wszelką dyskryminację, z jaką się ona wiąże.

“Nie chcę, aby kobiety miały władzę nad mężczyznami; ale nad samymi sobą.”

-Mary Wollstonecraft-

To prawda. Jeśli zatrzymasz się na sekundę, by spojrzeć na słowo “władza” z psychologicznego punktu widzenia, znajdziesz niekończące się badania używające tych samych terminów. Oto, co zawsze jest widoczne: autorytet, wstąpienie w szereg, przymus, strach, współzależność itd. W istocie to “B” wymusza swoją wolę na “A”.

Odzyskaj swoją moc – jak to zrobić?

Nie tak dawno temu koncepcja ta zaczęła podlegać pewnym interesującym i inspirującym zmianom. W dzisiejszych czasach psychologia dostarcza nam narzędzia zwanego “mocą osobistą”. Zamiast siłowych zabaw, różnic lub jednej grupy zmuszającej inną do czegoś, mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym.

Mówimy o tym, jak odzyskać swoją moc. Oznacza to wzmocnienie samego siebie, aby osiągnąć swoje cele, a jednocześnie stworzyć bardziej równe społeczeństwo. Ale aby to zrobić, najpierw musisz odzyskać swoją moc, pewność siebie i swój potencjał. Będziesz musiał kochać siebie bezwarunkowo i ostatecznie odłożyć na bok strach i uwierzyć we własne umiejętności.

Kobieta z przepaską na włosach.

Odzyskaj swoją moc, naucz się mówić “nie”

Nadszedł czas, aby nadać słowu “moc” nowe znaczenie. Musisz postrzegać to jako przebudzenie i świadomość tego, na co zasługujesz, co możesz zrobić dla siebie i nie mniej ważne, co możesz zrobić dla swego świata. Istnieje bardzo interesująca książka na ten temat napisana przez antropologa Williama Ury’ego, zatytułowana “Moc pozytywnego NIE”. Przeczytaj ja i zastanów się.

Istnieje wiele kontekstów, w których istnieje wyraźna różnica w mocy. Są to miejsca, w których jedna osoba wywiera wpływ i tłumi innych z powodu różnic społecznych, ekonomicznych lub związanych z płcią.

Wpływ i strach

Jedna rzecz łączy wszystkie te sytuacje. Osoba na szczycie tej piramidy wpływów jest przyzwyczajona do tego, by zawsze uzyskać to, czego pragnie. Wyjaśniając to nieco dokładniej – życie i ludzie wokół niej zawsze odpowiadają “tak” na każdy jej kaprys i cel.

Dr William Ury mówi nam, że tego rodzaju ludzie wywierają swój wpływ przez strach. Jeśli chcesz odzyskać swoją moc, wszystko co musisz zrobić, to być wystarczająco odważnym, by powiedzieć “nie”, kiedy masz na to ochotę lub uważasz, że jest to konieczne. To tak naprawdę oczywiste. Nałóż pewne ograniczenia na osobę, która przyzwyczaiła się do tego, że zawsze ma otwartą drogę do uzyskania tego, czego chce.

Kobieta z kwiatami we włosach.

Ale jest jeszcze jeden aspekt, który należy przemyśleć. Nie wystarczy po prostu powiedzieć “nie”. Nic się nie zmieni, gdy jeden odważny głos zdecyduje się wykonać krok samotnie. Wielkie ruchy zdarzają się, gdy wiele “nie” spotyka się a ich głosy rozbrzmiewają naraz.

Właśnie to widzimy teraz dzięki ruchowi #metoo (ja też). Wiele kobiet zrobiło w pewnym momencie odważny krok, ale nikt nie chciał ich słuchać, a tym bardziej im uwierzyć. Teraz świat słucha, a te kobiety połączyły siły, aby odłożyć na bok strach i obnażyć nadużycia władzy, które nie powinny istnieć.

Twoja moc jest w Tobie, obudź ją

Nie ma znaczenia, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, ile masz lat, ani w jakiej sytuacji się znajdujesz. Masz w sobie siłę i będzie lepiej, jeśli z niej skorzystasz. Ten wewnętrzny impuls powinien dać Ci możliwość znalezienia swojego miejsca na świecie: tego, którego pragniesz Ty, a nie należącego do kogoś innego.

Ta siła powinna być jasna i twórcza. Powinna być jak płomień świecący w ciemnościach. Powinna także być wystarczająco mocna, aby pocieszyć i prowadzić innych ludzi.

Kroki, które należy wykonać, jeśli chcesz odzyskać swoją moc

Oto kilka rzeczy, które należy zrobić jeśli chcesz odzyskać swoją moc:

  • Odkryj swoją tożsamość. Określ wartości. Stań się świadomy tego, co Cię definiuje i czego nie akceptujesz.
  • Odkryj swoje umiejętności i potencjał. Dowiedz się, jakie są Twoje ograniczenia.
  • Zastanów się nad swoją pozycją w społeczeństwie, tym, co dzieje się wokół Ciebie w tej chwili. Czy czujesz, że to, czego ludzie oczekują od Ciebie i to, czego sam pragniesz jest tożsame?
  • Przekształć części swojego życia, które Ci się nie podobają. Dowiedz się, jak stać się osobą, którą naprawdę chcesz być. Rób to bez lęku, zostawiając za sobą uprzedzenia i ignorując krytyczne głosy.

Kobieta z ptaszkiem na ramieniu.

Na koniec – musisz poświęcić czas i energię każdego dnia na pracę nad własnym rozwojem. Pracuj nad poprawą poczucia własnej wartości, asertywności i pewności siebie… Twoja moc karmi się poczuciem bezpieczeństwa i świadomością, że zasługujesz na coś lepszego.

Tylko wtedy odmawiasz pochylenia głowy na nowo. Tylko wtedy będziesz częścią pospolitego ruszenia oznaczającego szacunek, równość i budowanie lepszego świata dla wszystkich jego mieszkańców.

Obrazki dzięki uprzejmości Hülya Özdemir


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.