Odkochiwanie się: proces, który łamie nam serce

Odkochiwanie się: proces, który łamie nam serce
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Odkochiwanie się odnosi się do przerażającego zawrotu głowy, który pojawia się, gdy orientujemy się, że osoba, którą kochamy nie jest taka, jak nam się wydawało.

Alfred Hitchcock doskonale przedstawił to uczucie w swoim filmie “Zawrót głowy” (1958).

Odkochiwanie się pojawia się, gdy piedestał, na którym ustawiliśmy naszego partnera, zaczyna się rozpadać. Najgorsze jest to, że nie możemy w jakikolwiek sposób tego zatrzymać. Dzieje się to na naszych oczach. To proces, podczas którego zaczynamy w końcu zauważać rzeczywistość.

Kiedy stajemy w obliczu takiej sytuacji, czasami wolimy uciec lub zamknąć osobę, którą kochamy w naszej wyobraźni. Jedno jest pewne: kontrolujemy naszą wyobraźnię i z jej pomocą jesteśmy w stanie stworzyć wszystko, czego chcemy.

Dzięki niej tworzymy inne osoby, osoby, które nie są prawdziwe i zdajemy sobie z tego sprawę. Miłość to wytwór naszych fantazji, tego, czego pragniemy…

Odkochiwanie się jest trudne ponieważ często pojawia się w nas opór. Nie chcemy zaakceptować rzeczywistości, ale nie ma niczego, co jest w stanie ochronić nas przed bólem, gdy w końcu to zrobimy. Nie jesteśmy już w stanie zamienić cierpienia w magię. To już naprawdę koniec.

“Nie będę gloryfikował ani idealizował złamanego serca, bo dla mnie była to swego rodzaju śmierć, a mimo tego zostałem zmuszony do dalszego życia.”

-Warsan Shire-

Płacząca kobieta

Druzgocące odkochiwanie się

Odkochiwanie się pojawia się, gdy orientujemy się, że nasz partner jest inny niż nam się wydawało. Dochodzi do niego również, gdy Twój partner mówi Ci, że nigdy nie czuł wobec Ciebie tego, co Ty wobec niego. Że to nie była dla niego “prawdziwa miłość”.

To również pustka, którą czujesz, gdy Twój partner staje się dla Ciebie bardziej kimś obcym niż najbliższą osobą.

Kiedy tak się dzieje, a miłość przestaje nas zaślepiać, stajemy się świadomi prawdy. Rzeczywistość nas paraliżuje. W końcu widzimy jaka naprawdę jest druga osoba, bez żadnych filtrów. Zaczynamy czuś się bezradni, a nasze życie nagle wydaje się bez znaczenia. Miłość prowadzi do zawrotu głowy, gdy nie jest prawdziwa.

Lubimy sobie wyobrażać jaka powinna być miłość. Rzeczywistość może czasem stawać się nie do zniesienia i mimo tego, że jesteśmy w związku, możemy czuć się samotni i rozczarowania. Wolimy pomniejszać znaczenie takiej sytuacji zamiast stawić czoła zawrotowi głowy.

Ukrywamy nasz bóli przekształcamy nasze nierozwiązane problemy w fantazje, które koniec końców ranią nas jeszcze bardziej.

Wykorzystując nasze przekonania odnośnie tego jacy powinni być inni ludzie, znosimy i idealizujemy małżeństwa i związki, które w pewnym momencie nas zniszczą.

Jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele osób, które są gotowe kochać nas w taki sposób, którego nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić. Są ludzie, którzy nigdy by nas nie porzucili w ciemności i mogą sprawić, że nasza rzeczywistość stanie się lepsza niż nasze fantazje.

Smutna para - odkochiwanie się

Prawdziwa miłość może wywołać zawrót głowy

Nie sposób zaprzeczyć, że miłość potrzebuje tajemnicy. Nie zawsze musimy ujawniać wszystkie nasze aspekty partnerowi. Wyrażanie samego siebie jest bardzo ważne, ale nie ma nic złego w zachowywaniu od czasu do czasu jakichś kwestii dla siebie.

Istnieje wiele rodzajów historii miłosnych. Jednak jeśli uważasz, że Twoja odpowiada tej, którą sobie wyobrażałaś, jesteś w błędzie. Rzeczywistość zawsze odbiega od naszych fantazji.

“Nigdy nie kochaj kogoś, kto traktuje Cię jak kogoś zwyczajnego.”

-Oscar Wilde-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.