Obraz samego siebie: co to takiego i jak można go poprawić

Obraz siebie to mentalna reprezentacja, którą budujesz sam siebie. Obejmuje Twój wygląd fizyczny oraz sposób bycia i odnoszenia się do siebie.
Obraz samego siebie: co to takiego i jak można go poprawić

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak widzisz siebie? To właśnie jest aspekt naszej osoby, znany jako obraz samego siebie. Definiuje się go jako „wewnętrzne lustro osoby”.

Obraz samego siebie obejmuje mentalną reprezentację tego, jacy jesteśmy, wewnątrz i na zewnątrz.

Obraz siebie to coś, co zacząłeś budować od narodzin i co żywi się Twoimi doświadczeniami. W oparciu o swój obraz siebie kierujesz uwagę na swoje słabości lub mocne strony. W poniższym artykule opowiemy więcej o tej koncepcji i jej cechach. Ponadto zaproponujemy cztery kluczowe pomysły, które pomogą Ci ulepszyć ten aspekt.

Obraz samego siebie

Wizerunek siebie definiuje się jako „ideę, jaką ma się o własnych zdolnościach, wyglądzie i osobowości”. Z reguły jest stabilny, choć z czasem i po pewnych doświadczeniach może się nieco zmienić.

Obraz siebie jest konfigurowany poprzez to, jak siebie postrzegasz, zarówno na poziomie fizycznym (wzrost, waga, kolor włosów), jak i na poziomie intelektualnym, społecznym i osobistym. Ta mentalna reprezentacja wpływa na to, jak traktujesz siebie i swoją samoocenę.

Kobieta patrząca na odbicie w lustrze

Charakterystyka obrazu siebie

Obraz siebie może być pozytywny lub negatywny. Nie pozostaje statyczny z czasem, chociaż zwykle ma dość solidną podstawę. Możemy mówić o mniej lub bardziej zdrowym obrazie siebie. Kiedy jest zdrowy, oznacza to, że jest realistyczny i zgodny z tym, kim jesteś i co czujesz.

Jakie są więc cechy zdrowego obrazu siebie? Oto kilka z nich:

  • Posiadanie realistycznej koncepcji siebie (samoocena).
  • Zaufanie do siebie.
  • Traktowanie się z szacunkiem i miłością.
  • Świadomość swoich wad, ale także mocnych stron.
  • Pozytywny obraz siebie.
  • Kochanie tego, jaki jesteś, wewnątrz i na zewnątrz.

Jak poprawić swój wizerunek siebie

Chociaż Twój obraz siebie prawdopodobnie jest dość stabilny, możesz go poprawić. Czy wiesz jak?

Porównywanie

Wszyscy się porównujemy. To nieuniknione i całkiem normalne. Zgodnie z teorią porównań społecznych, opracowaną przez psychologa Leona Festingera w 1954 roku, oceniamy własne zdolności, opinie i zdolności i porównujemy je z umiejętnościami innych. Robimy to głównie w sytuacjach niepewności.

Porównujemy się również do ludzi, którzy są do nas podobni. Kiedy porównujemy nasze umiejętności, zwykle robimy to z kimś, kogo uważamy za lepszego od nas z powodu chęci dalszego rozwoju.

Często porównujemy się z ludźmi, którzy myślą inaczej. Jednak w obliczu sytuacji, które generują niepokój, porównujemy się z osobami, które przechodzą przez to samo, szukając zrozumienia.

Znajdź swoją najlepszą wersję samego siebie

Jeśli nie porównujesz się z innymi ze względu na chęć doskonalenia się lub uczenia się, podejście to jest bezużyteczne. Co więcej, często powoduje dyskomfort, zazdrość i niepokój. Dlatego budując swój obraz siebie, zwracaj uwagę tylko na swoje postępy.

Oceń, jak się czujesz i ustal kryteria, których będziesz używać, aby porównać różne wersje siebie. Bardziej konstruktywne jest porównywanie siebie z najlepszą wersją Twojej osoby lub z tą, do której chcesz dążyć, niż z kimś obcym.

Znaj siebie

Obraz samego siebie buduje się poprzez doświadczenia z samym sobą i z innymi. Im lepiej poznasz siebie, tym bardziej realistyczna będzie Twoja wizja samego siebie.

Dlatego zachęcamy do poznania siebie i zainwestowania w to nieco czasu. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć swój sposób bycia i to, w jaki sposób reagujesz na wydarzenia życiowe. Dzięki temu będziesz w stanie budować coraz zdrowszy obraz siebie.

Zadbaj o swój wewnętrzny dialog

Dialog wewnętrzny dotyczy tego, jak mówisz do siebie. Czy wypowiadasz się pozytywnie czy negatywnie? Czy zwracasz uwagę na swój wewnętrzny język?

Pamiętaj, że Twój wizerunek własny jest również budowany dzięki temu wewnętrznemu dialogowi. Dlatego ważne jest, aby był on zdrowy, spójny i realistyczny.

Staraj się nie być zbyt krytyczny wobec siebie. Wzmacniaj to, co robisz dobrze i bądź dla siebie miły.

„Nasz szacunek do samego siebie śledzi nasze wybory. Za każdym razem, gdy działamy w harmonii z naszym autentycznym ja i sercem, zdobywamy swój własny szacunek. To takie proste. Każdy wybór ma znaczenie”.

-Dan Coppersmith-

Kobieta myśli

Określ swoje mocne strony

Obraz siebie jest również zbudowany z mocnych stron, które jesteś w stanie zidentyfikować w sobie. Obejmują one Twoje umiejętności i zdolności. Naucz się, jak ich szukać i sporządź ich listę. Przede wszystkim bądź ich świadomy.

Pomoże Ci to zbudować bardziej realistyczny obraz siebie, a przede wszystkim spojrzeć na siebie z miłością. Nie oznacza to, że powinieneś ignorować własne błędy. Oczywiście wiesz, że tam są, ale nie nadawaj im większego znaczenia, niż to konieczne.

Więc jaki masz obraz siebie? Czy myślisz, że rozpoznajesz, jaki naprawdę jesteś i jesteś z siebie dumny? Co czujesz, gdy patrzysz w lustro? Czy potrafisz się rozpoznać?

Jak widzisz, obraz siebie jest powiązany z Twoją zdolnością łączenia się z Twoją prawdziwą esencją. Polega na uznaniu siebie za osobę wartościową i uświadomieniu sobie, że w pewnych momentach jest się bezbronnym.

„Gdybyś tylko mógł wyczuć, jak ważny jesteś dla tych, których spotykasz; jak ważny możesz być dla ludzi, o których nawet nie śnisz. Jest coś z siebie, co zostawiasz na każdym spotkaniu z inną osobą”.

-Fred Rogers-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Branden, N. (2001). La Psicología de la Autoestima. México: Paidós.
  • Hogg, M. (2010). Psicología social. Vaughan Graham M. Panamericana, Editorial: Panamericana.
  • Morales, J.F. (2007). Psicología social. Editorial: S.A. MCgraw-Hill / Interamenicana de España.
  • Rogers, C. (1993). El desarrollo del concepto de sí mismo en la teoria fenomenológica de la personalidad de Carl Rogers. Universidad pública de Navarra. E.M Casanova.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.