Niezwykłe chwile dzielimy z innymi

Niezwykłe chwile dzielimy z innymi

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2018

Najbardziej niezwykłe chwile, które zdarzają się w Twoim życiu to te, które dzielisz z bliskimi. Są jak element magicznej więzi z niezwykłymi ludźmi. Niezależnie od tego, czy są to przyjaciele, członkowie rodziny, znajomi z wakacji czy miłość Twojego życia. To właśnie w ich towarzystwie masz szansę przeżyć niezwykłe chwile, które docenisz potem i które dadzą Ci siłę w trudnych sytuacjach.

Jeśli fotografujesz różne chwile swojego życia, możliwe, że niektóre sceny będą wyjątkowo błyszczeć na zdjęciach. Sceny przedstawiające chwile radości, dobrego samopoczucia i subtelnej równowagi. Czasami nagle pojawia się przekonanie, że wszystko w Twoim życiu jest w harmonii. Zamiast narzekać, że te niezwykłe chwile nie zdarzają się częściej, okaż wdzięczność, że los pozwolił Ci ich doświadczyć.

„Nie czas jest nam dany, ale chwila. Naszym zadaniem jest uczynić z tej chwili czas”.

Georges Poulet

W 1990 r. Martin Seligman przestał zgłębiać depresję i wyuczoną bezbronność, aby studiować szczęście. Od tego czasu napisano miliony książek o tym, jak „być szczęśliwym”. Autorzy tych książek opowiadają nam, jak możemy tworzyć niezwykłe chwile, o których wspomniano na początku tego artykułu.

Książki te wyjaśniają, jak podejmować umiejętne decyzje i być architektem szczęścia, pewności siebie i zaufania do siebie. Praca nad tymi aspektami naszego życia to narzędzie, dzięki któremu nasza codzienność może lepiej się pokrywać z naszymi osobistymi potrzebami.

Psychologia pozytywna Seligmana spotkała się z dużą krytyką. W rzeczywistości znani psychiatrzy i psychologowie społeczni, tacy jak Jerome Wakefield z New York University, wierzą, że dzisiejsze społeczeństwo ma obsesję na punkcie „bycia szczęśliwym”. Z powodu tej obsesji po prostu zapomnieliśmy, jak tolerować smutek i radzić sobie z nim oraz jak całym sobą przeżywać niezwykłe chwile.

Zapominamy, że szczęście rzeczywiście jest zbudowane z drobnych chwil. To cenne strzępy czasu, które pojawiają się i znikają niczym połyskujące w słońcu bańki mydlane… Ale zostawiają nas z uśmiechami na twarzach i przypominają magię, którą czuliśmy, kiedy byliśmy dziećmi.

Bańki mydlane symbolizujące niezwykłe chwile

Niezwykłe chwile spędzane razem to klucz do szczęścia

Zamknij na chwilę oczy. Poproś swoją pamięć, aby pokazała Ci niezwykłe chwile, które wydarzyły się w Twojej przeszłości. Możesz przenieść się myślami do dowolnego miejsca w ciągu niespełna sekundy.

Może pamiętasz, jak razem z kolegami z klasy robiliście komuś dowcip, albo jak bawisz się w basenie ze swoim rodzeństwem. Zapach chloru i świeżo skoszonej trawy powraca. Może widzisz siebie z swoimi dziadkami, idąc ręka w rękę i słuchając ich historii w drodze ze szkoły do domu. Te niezwykłe chwile są tak cenne.

Twoja pamięć ma tendencję do przypominania wspomnień z dzieciństwa. Ale Twoje niezwykłe chwile mogą też obejmować trzymanie się za ręce z partnerem lub budzenie się obok niego. I, oczywiście, niezapomnianą podróż z Twoimi długoletnimi przyjaciółmi.

Te wspólne niezwykłe chwile łączą się ze sobą poprzez nić emocji, wzajemnego zrozumienia i uczucia. Są wyjątkowym klejnotem w naszych najbardziej intymnych myślach i osobistej historii. Są „przeżytym życiem”, cząstkami historii, które nas wypełniają.

Koledzy nazywają Sonię Lyubormirsky, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, „naukowcem szczęścia”. Ta kobieta wyjaśnia, że ​​bycie szczęśliwym wymaga trochę pracy i wysiłku. Ale, jak mówi, jeśli zainwestujesz czas i wysiłek, w szczęście i niezwykłe chwile, okaże się, że warto było to zrobić.

Dlaczego? Jednym ze sposobów osiągnięcia szczęścia jest nauczenie się, jak spędzać czas z innymi. Posiadanie przyjaciół i ważnych relacji to świetny sposób, aby częściej zwabiać niezwykłe chwile. Czasami wystarczy wybrać się z przyjaciółmi na kawę, aby poczuć prawdziwe katharsis i poczuć się szczęśliwie.

Przyjaciółki piją kawę i przeżywają niezwykłe chwile

To Ty tworzysz niezwykłe chwile

Musimy spojrzeć poza uogólnione wypowiedzi na temat szczęścia typu: „jest tuż za rogiem” lub „szczęście przychodzi, kiedy najmniej się tego spodziewamy”. Ludzie powtarzają to przez cały czas. Ale nie można zapominać o kilku rzeczach.

Dobre podejście i pewność siebie są kluczem do czerpania radości z życia. Musimy być otwarci na nowe rzeczy. W przeciwnym razie trudno będzie cieszyć się życiem. Natkniemy się na wiele zamkniętych drzwi, chyba że rozwiniemy zdolność dzielenia chwil z innymi oraz zdolność obserwacji.

W codziennym życiu warto zastosować pewne „filtry”, a niezwykłe chwile staną się łatwiejsze do kreowania. W efekcie Twoja radość z życia będzie większa.

„Pamięć jest zapachem duszy”

-George Sand-

Wskazówki, jak tworzyć niezwykłe chwile

Pierwsza strategia to wiedza, jak skupiać się na rzeczach, które mają znaczenie. Pamiętaj o tym, kto i co jest istotne. Kto i co ma specjalne miejsce w Twoim sercu. W rezultacie łatwiej Ci będzie zainwestować czas, wysiłek i energię w te szczególne aspekty życia.

Drugim krokiem jest hojność. Niezwykłe chwile rodzą się często, gdy robisz coś dla kogoś lub ktoś robi coś dla Ciebie. Powstają, ponieważ dzielisz się rzeczami z głębi serca. Czujesz prawdziwą miłość do drugiej osoby. Te chwile są wolne od egoizmu czy ukrytych interesów.

Trzecia strategia wiąże się z umiejętnością doceniania chwili obecnej. Jak bardzo skupiasz się na tu i teraz?

Niesamowicie istotna jest pewna ogólna prawda… Szczęście nie jest zaplanowane. Nie odkładaj na jutro szczęścia, które możesz poczuć dzisiaj.

Ludzie w maskach i przebraniach - niezwykłe chwile

Ostatnia strategia dotyczy wdzięczności. Prawda jest taka, że szczęście, tak jak wspominaliśmy na początku, przychodzi i odchodzi. Te niezwykłe chwile nie będą trwać wiecznie. Tak więc, dopóki się nimi cieszysz, wyrażaj wdzięczność.

Powiedz „dziękuję” każdej wyjątkowej osobie w Twoim otoczeniu. Doceń możliwość delektowania się doświadczeniami, które pomagają Ci rozwijać się jako osoba. W rezultacie możesz dać z siebie wszystko i poczuć, że zasługujesz na te pozytywne emocje.

Pozwól, żeby niezwykłe chwile trwały, jak długo mogą i ciesz się nimi, jak tylko potrafisz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.