Niezręczne rozmowy - 3 przykłady takich, jakie każda para powinna odbyć

Kluczem do zdrowego i trwałego związku jest dojrzałość i zaangażowanie, jeśli chodzi o stawianie czoła niewygodnym rozmowom.
Niezręczne rozmowy - 3 przykłady takich, jakie każda para powinna odbyć
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Wcześniej czy później musisz to zrobić. Albo dlatego, że zaprowadzi cię tam codzienna, nic nie znacząca rozmowa, albo ponieważ będzie to temat, który musisz bezpośrednio wyjaśnić. Typowe niezręczne rozmowy to takie, które oznaczają dla związku upadek z klifu, jeśli nie zostaną przeprowadzone we właściwy sposób.

W rzeczywistości, jeśli odkryjesz, że zajmujecie przeciwne stanowiska i żadne z was nie chce odpuścić, może to doprowadzić do rozpadu związku. Jednak nie chodzi o to, aby ich unikać. Zamiast tego, każda ze stron powinna zadać sobie pytanie co pragnie zakomunikować i zrobić to tak dobrze, jak to tylko możliwe. Jakie więc powinny wyglądać takie niewygodne, niezręczne rozmowy? I jak powinniśmy do nich podejść, aby nie kończyły się źle?

Przeszłe związki: przeszłość zawsze wraca

“Nie wiem, co w nim/niej widziałaś/eś.” “Jak mogłeś być z kimś takim?” Są to zdania, których ludzie używają, gdy rozmawiają o swoich dawnych partnerach. Może niewinnie, ale za to posiadające moc, by otworzyć puszkę Pandory.

Tak więc, aby te rozmowy nie stały się torturami lub nie przekształciły w bójkę, ważne jest, aby coś wyjaśnić. A mianowicie: jakie miejsce zajmuje były partner w życiu i myślach ukochanej osoby? Jeśli byli małżeństwem przez kilka lat i mieli dzieci, będzie się to różniło od związku, który trwał tylko kilka miesięcy.

Niezręczne rozmowy.

Jedynym sposobem na dowiedzenie się tego jest spytanie. Ale rób to bez denerwowania się, z uczciwej pozycji, z szacunkiem i starając się zrozumieć. Mimo to musisz subtelnie zwracać uwagę na trzy kluczowe aspekty reakcji partnera.

Trzy kluczowe aspekty niezręcznych rozmów na temat byłych partnerów…

  • Jak o niej mówi: czy jego ton jest pełen gniewu, bólu, pogardy lub obojętności? To da ci wskazówkę na temat uczuć, które nadal może dla niej żywić.
  • Jeśli w codziennych rozmowach ma tendencję do przywoływania jej imienia: czy opowiada historie o poprzednich doświadczeniach z partnerką i czy robi to naturalnie, bez nadawania jej większego znaczenia, niż na to zasługuje.
  • Jeśli nadal są ze sobą w kontakcie i jak często: czy rozmawiają bardzo często i jakich kanałów komunikacji używają. Czy ex jest częścią jego grupy przyjaciół, czy też skasował jej numer…

To powiedziawszy, nie zapominaj, że kiedy przeprowadzasz niezręczne rozmowy ze swoim partnerem, przeszłość zawsze powinna być widoczna taka, jaka jest. Na przykład nie próbuj interpretować doświadczeń partnera na podstawie własnych. Jasne, w wielu sytuacjach postąpiłabyś inaczej, ale staraj się być wyrozumiała.

A jeśli pojawi się zazdrość, dobrze jest pamiętać, że teraz twój partner jest z kimś, kto uzupełnia go jeszcze lepiej. A ta osoba to nikt inny tylko TY.

Przyszłość: niepewność może cię zadusić

Czy mój partner myśli, że jestem miłością jego życia? Czy myśli o tym, że pewnego dnia ożeni się ze mną? Czy chce założyć ze mną rodzinę? Czy będę dobrą matką / ojcem? Czy jego instynkt rodzicielski kiedykolwiek się obudzi? Oto niektóre z pytań, jakie zadaje sobie każdy, kto zaczyna myśleć o poważnym związku. Z tą jedyną, wyjątkową osobą.

Nie jest łatwo zadać takie pytania. Chociaż może to oznaczać jeszcze większe zakochanie, może również głęboko nas dotknąć.

Ponadto, jeśli to druga strona zadaje te pytania i nie masz czasu, aby je przemyśleć, możesz nie dać radu udzielić odpowiedzi. Prawda jest taka, że ​​czasami nie mamy wszystkich dostępnych narzędzi, aby powstrzymać demony i lęki przed przeszłością. Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć; wpadamy w panikę. Zamiast tak się zachować, pomyśl o tym w ten sposób: im szybciej będziesz wiedział, jaka jest sytuacja, tym więcej mocy będziesz mieć nad własną przyszłością. Niepewność nie jest dobrym partnerem w podróży.

Informacja to władza.

Co stanie sie, jeśli nasze odpowiedzi są różne?

Jeśli istnieją różnice w twoich poglądach na przyszłość, pora o nich porozmawiać. Nawet jeśli wydaje się, że masz całkowicie przeciwstawne poglądy. Na przykład, różnice w tym, czy chcesz mieć dzieci, czy nie, nie są czymś błahym.

Kiedy przychodzi czas na uporządkowanie swojej przyszłości, najlepiej zacząć od obszarów, w których wasze opinie są najbardziej podobne. Następnie, powoli, możesz zwiększyć trudność i porozmawiać o sprawach, które was różnią.

Będzie to również czas, aby porozmawiać o tym w jakich kwestiach możesz pójść na ustępstwa, a jakie absolutnie nie podlegają dyskusji. Ponadto musisz nauczyć się by te ustępstwa były podzielone po równo na każde z was. W ten sposób oboje będziecie zadowoleni z ustalonych warunków.

Dzielenie się jest częścią życia

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej… ale czy na pewno? Jeśli po prostu wprowadziłeś się do swojego partnera, prędzej czy później będziesz musiał dodać dzielone koszty do tego równania. Albo, jeszcze lepiej, będziesz musiał przyjąć myśl o wspólnym życiu. Niezręczne rozmowy powinny dotyczyć również finansów.

Życie razem jest trudne. Nie tylko dlatego, że może skończyć się na związku pełnym przyziemnych starć, ale także dlatego, że jeśli obie strony nie podejmą żadnego wysiłku, każda drobna ugoda potrafi przerodzić się w konfrontację. Możesz być kochający, słodki i opiekuńczy, ale jeśli nie wypełniasz swoich domowych obowiązków… to pojawia się problem!

Największy problem pojawia się, gdy musisz powiedzieć drugiej osobie, że masz już dość a twoje nerwy dłużej nie wytrzymają. Gdy musisz usiąść i zakomunikować partnerowi “musimy porozmawiać”. Jak powinieneś podejść do tej rozmowy? Cóż, autentycznie i naturalnie.

Możesz zacząć od sporządzenia listy wszystkich tygodniowych zadań, które należy wykonać (jeśli na tym właśnie polega problem). Te, o których wspomina twój partner, są tymi, które najbardziej ceni lub uważa za najbardziej niezbędne. Ćwiczenie to pomoże ci je lepiej poznać.

Następnie możesz podzielić je między was w proporcjach, z którymi oboje będziecie się dobrze czuć. Dobrze jest, aby obie strony były w równym stopniu zaangażowane w proces i aby uzgodnione porozumienie zostało przez nie zaakceptowane.

Para ludzi nad wodą.

Niezręczne rozmowy – nie ma takich, którym można by się oprzeć

Jak widzisz, kluczem do tych wszystkich niezręcznych rozmów, jakie przeprowadzają pary, jest zrozumienie sytuacji i znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Ale nie stanie się to z dnia na dzień. Nie będziesz również w stanie tego zrobić, jeśli naprawdę nie znasz osoby, z którą chcesz spędzić życie.

Para, która ma przed sobą przyszłość to taka, która otwarcie mówi o swoich marzeniach i pomysłach, problemach i zmartwieniach. To para, która nie próbuje ich unikać lub ukrywać. Taka, która zbliża się do nich, wiedząc, że jest to obszar, w którym kluczowe znaczenie mają umiejętności wyrażania i rozumienia.

Zdrowy związek opiera się na zaufaniu, szacunku i nadziei. Najlepszą rzeczą jaką można zrobić w przypadku podjęcia niezręcznej rozmowy jest nie zapominać o tych trzech elementach. Pamiętaj o tym, gdy nadchodzi czas, aby usiąść i porozmawiać. To jedyny sposób, w jaki będziesz w stanie osiągnąć punkt, w którym jako para i jako indywidualne jednostki będziecie szczęśliwi, żyjąc razem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.