Uczciwe podejście tych, którzy mówią szczerze

Uczciwe podejście tych, którzy mówią szczerze

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2018

W dzisiejszym świecie uczciwe podejście nie jest w modzie. Raczej się nim gardzi, choć powinno się je doceniać. Niestety dzieje się tak nie tylko na gruncie zawodowym. Uczciwe podejście to cecha, którą wielu gardzi również w najważniejszym środowisku, jakiej istnieje, czyli w rodzinie i w przyjaźni. Jak to możliwe?

Nie da się ukryć, że kłamstwo wprowadza odcienie szarości pomiędzy tym, co czarne i białe. Sprawia, że mimo wszystko czujemy się lepiej, bardziej komfortowo, ponieważ otacza nas tym, co chcielibyśmy widzieć i słyszeć. Dlaczego się tak dzieje? Ze strachu? Z potrzeby odczuwania ochrony? Niezależnie od powodu u większości społeczeństwa utrzymanie stuprocentowej szczerości jest po prostu nie możliwe.

“Prawdziwa szlachetność to przemierzanie życia krokami, które pochodzą z serca; oznacza, że Twoje poczynania zawsze będą zgodne z wyznawanymi przez Ciebie wartościami, choćby przyszło za to zapłacić wysoką cenę”

-Rosa Montero-

Poeta Antonio Porchia mawiał coś w tym kontekście. Wspominał, że kiedy prawda i ktoś przemawiały, nie słuchał prawdy, ale tego, co ten ktoś mówił. Właśnie dlatego tak bardzo cenimy sobie szlachetność tych osób, które są z nami szczere. Dlatego też warto doceniać prawdziwą szczerość, którą przejawiamy względem samych siebie. 

Uczciwe podejście mimo różnych poglądów

Z natury każdy z nas jest inny. To wspaniale. Tak więc Twoja najlepsza przyjaciółka będzie z Tobą miała wiele cech wspólnych, ale pod wieloma względami będzie się też od Ciebie różnić.

Mimo to jednak będziesz się cieszyć jej towarzystwem. Wśród wielu różnic znajdą się zapewne między innymi plany na przyszłość, sposób kontrolowania emocji i nastawienie w stosunku do napotykanych okoliczności.

W tym sensie, nie może nas spotkać nic lepszego, niż osoba, która dobrze nas zna, a kiedy się do nas zwraca, zależy jej wyłącznie na tym, żebyśmy dobrze się mieli.

Okazuje takie uczciwe podejście nie tylko, gdy ma do przekazania dobre wieści, ale przede wszystkim, gdy ma do przekazania nawet najgorszą możliwą wiadomość. Umiejętnie i taktownie, ale zawsze szczerze przekazuje nam to, co konieczne.

Przyjaciółki na łące - uczciwe podejście

Na dłuższą metę uczciwe podejście widoczne w prawdzie i szczerości jest doskonałym narzędziem, które doskonale wzmacnia i pozwala zachować silne więzi międzyludzkie. Nikt się nie oddala, nie załamuje i nie obraża tylko dlatego, że usłyszał coś co jest prawdą. Szczerość w rzeczywistości nie boli. Mówienie prawdy zawsze wychodzi na dobre. Kłamstwo jednak ma zdecydowanie krótkie nogi.

Uczciwe podejście czyni nad wyjątkowymi

Kłamstwo ma krótkie nogi również w odniesieniu do własnej osoby. Pomyśl o wszystkich przypadkach, w których okłamywałaś samą siebie. Czy nie było tak, że konsekwencje czekały na Ciebie tuż za rogiem i nie byłaś w stanie przed nimi uciec?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jedno kłamstwo szybko pociąga za sobą kolejne. Czyja to jednak domena? Najczęściej robią tak dzieci. Tak więc posiadanie w otoczeniu kogoś, kto wie jak i kiedy szczerze i taktownie przekazać drugiemu nawet najtrudniejszą wiadomość w rzeczywistości równoznaczne jest z posiadaniem prawdziwego skarbu.

“Odczuwać satysfakcję z tego,  że kiedy idzie się spać, nie pozostaje nic w oczekiwaniu, wiedzieć, że powiedziało się wszystko to, co było do powiedzenia; że szczerze oceniło się to, co dobre i skrytykowało to, co złe. Myślę, że to najlepsze uspokojenie pozwalające spokojnie zapaść w głęboki sen”

-Pablo Milanés-

Kłamanie w większości przypadków jest wynikiem w pełni świadomego działania, oznacza jednak pójście na łatwiznę w obliczu napotykanych trudności. Kłamstwo stanowi zapożyczenie z innej rzeczywistości. Na dłuższą metę stanowi jednak zaciąganie długu, którego z czasem nie jesteśmy już w stanie spłacać. Kłamstwo rozpowszechniło się już do tego stopnia, że kiedy spotykamy się z prawdą, widzimy ją jak drogocenny skarb.

Wolę najgorszą prawdę, niż najlepsze kłamstwo

Posiadanie w naszym bliskim otoczeniu kogoś prawdomównego to powód do radości i wdzięczności. To ludzie, którzy nie zatrzymują ciosów, które słusznie mi się należą. Wolą pomóc mi nabrać siły, bym to ja mogła świadomie stawić im czoła.

Dziewczyna stoi przed lustrem

Być może znajdujesz się w podobnej sytuacji i wiesz, że otaczający Cię ludzie nie zawahają się przekazać Ci nawet trudnych informacji. Pozwolą, byś mogła w pełni świadomie zmierzyć się z nadchodzącą rzeczywistością.

Jeśli mówisz prawdę – szepcząc bestii do ucha – będziesz w stanie stawić czoła wszystkiemu, co jeszcze ma nadejść

-Patrick Ness, Siedem minut po północy

Jeśli mówią mi prawdę i ta nie zakłada wyrządzenia szkody naszej więzi, osoba ta wie, że będziemy przeć na przód pokonując wszelkie nawałnice: nie trzeba podkreślać, że dwie siły znaczą więcej, niż jedna, jeśli tylko zmierzają w tym samym wspólnym kierunku


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.