Nawracające poronienia - konsekwencje emocjonalne

Nawracające poronienia są rzadkim stanem, ale poważnie dotykają pary, które chcą mieć dziecko.
Nawracające poronienia - konsekwencje emocjonalne
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Samoistne przerwanie ciąży to zdarzenie, które dotyka około dziesięciu do 15 procent ciężarnych kobiet. Jednak pięć procent tej grupy cierpi na nie wielokrotnie. Nawracające poronienia stanowią przyczynę, dla której badane są emocjonalne konsekwencje tej przypadłości.

Z reguły po poronieniu ocenia się fizyczne konsekwencje dla kobiety, ponieważ istnieje ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej lub może być konieczne łyżeczkowanie. Jednak psychologiczne konsekwencje niepłodności często nie są przedmiotem profesjonalnej uwagi. Może to mieć poważne konsekwencje. W tym artykule możesz poznać te konsekwencje. Warto go przeczytać, ponieważ ten temat jest ważnym tematem w psychologii rozrodu, który często jest pomijany.

Płacząca kobieta. Nawracające poronienia
Kiedy pojawia się nawracające poronienie, powoduje ból psychiczny.

Nawracające poronienia

Mówi się, że nawracające poronienia występują, gdy kobieta straciła trzy lub więcej ciąż. Aby uznać ją za spontaniczną, musi być mimowolna i wystąpić przed 20. tygodniem ciąży, lub płód waży mniej niż 500 gramów. Jeśli te warunki nie występują, uważa się, że jest to wewnątrzmaciczna śmierć płodu.

Fizyczne konsekwencje poronienia muszą być monitorowane, ponieważ istnieje kilka zagrożeń dla zdrowia kobiety w ciąży. Na przykład zwiększa się ryzyko infekcji, podobnie jak ryzyko krwawienia, a miesiączka powraca dopiero po czterech do sześciu tygodniach po poronieniu. Niemniej jednak emocjonalne konsekwencje nawracających poronień często nie są brane pod uwagę w takim stopniu, jak te fizyczne.

Emocjonalne skutki nawracających poronień

Zanim płód osiągnie 20 tygodni, rodzice mają czas, aby stworzyć dla niego tożsamość w swoich umysłach. Widzieli USG, wybrzuszenie brzucha matki jest już widoczne i może już znają płeć dziecka. Wszystko to sprawia, że jest ono postrzegane jako przyszły członek rodziny, niezależnie od tego, że nie jest jeszcze w pełni rozwinięte.

W niektórych przypadkach u kobiet pojawiają się powracające irracjonalne myśli, które mogą prowadzić do kwestionowania siebie w wielu aspektach. Jeśli ten wewnętrzny dialog będzie trwał przez dłuższy czas i nie zostanie zidentyfikowany, może doprowadzić do niskiej samooceny, niepokoju lub depresji.

Ponadto, gdy dochodzi do poronienia, każdy członek pary przeżywa żałobę podobną do żałoby po śmierci bliskiej osoby. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Szok lub niedowierzanie w momencie poronienia.
 • Smutek.
 • Poczucie bezradności.
 • Poczucie winy.
 • Rozpacz.

W niektórych przypadkach żałoba po nienarodzonej stracie może trwać nawet rok. Do tego dochodzi fakt, że w przypadku nawracających poronień objawy depresyjne mogą stać się chorobą, zamiast być akceptowane i uznawane za część życia.

Predyktory patologicznego żalu z powodu nawracającego poronienia

Ta strata jest znacząca dla każdego, kto próbuje mieć dziecko. W rzeczywistości fizyczne konsekwencje, dodane do stresu emocjonalnego, mogą pogrążyć kobietę w stan depresyjny. Jednak nie każdy ma te same mocne strony i zasoby, aby się do tego dostosować:

 • Jakość relacji. Kiedy związek jest kiepski, wszelkie emocjonalne przystosowanie się do poronienia jest gorsze.
 • Smutek osobisty. Każdy partner będzie miał swój własny sposób radzenia sobie z konsekwencjami nawracających poronień. Te indywidualne różnice mogą powodować konflikt między nimi, pogarszając w ten sposób sytuację.
 • Pragnienie ciąży. Jak można się było spodziewać, im większe pragnienie posiadania potomstwa, tym większy ból utraty.
 • Posiadanie dzieci przed stratą. Z reguły pary, które mają już dzieci, nieco lepiej radzą sobie z poronieniem, ponieważ nie muszą stawiać czoła możliwości, że nigdy nie będą w stanie zostać rodzicami.
 • Pomoc socjalna. Jeśli poszkodowany ma zdrową i wspierającą sieć społeczną, jej smutek będzie lżejszy.
 • Osobowość i styl zarządzania emocjami. Zdolności emocjonalne jednostki liczą się również przy przewidywaniu depresji lub patologicznej żałoby.
Kobieta u terapeuty
Terapia psychologiczna pomaga parze poradzić sobie z tymi stratami.

Jak radzić sobie z żałobą z powodu nawracających poronień

Jeśli czytasz ten artykuł, ponieważ cierpiałeś na nawracające poronienia, musisz wiedzieć, że jest możliwe wyzdrowienie z tej powtarzającej się straty. Chociaż czasami może się wydawać, że Twoje życie nie będzie miało sensu, jeśli nie będziesz w stanie osiągnąć celu, jakim jest ciąża, możliwe jest, że odzyskasz siebie i będziesz szczęśliwy.

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na aspekty, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Musisz wziąć pod uwagę swoje zdrowie fizyczne, ponieważ choroby takie jak cukrzyca lub nadciśnienie mogą wpływać na ciążę i muszą być kontrolowane. Dlatego podczas ciąży musisz prowadzić zdrowy tryb życia i uczestniczyć we wszystkich badaniach lekarskich.

Wreszcie, nie wahaj się skonsultować z psychologiem, który pomoże ci przejść przez ten proces, niezależnie od tego, czy dotyczy to ciąży, sztucznego zapłodnienia czy poronienia. Pomoże ci to zachować zdrowie psychiczne, pomimo złych chwil, przez które obecnie przechodzisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Guadix, B. R., Navarro, L. M., Paredes, A. G., & Jimenez, J. F. (2012). Epidemiología del aborto de repetición. Progresos de Obstetricia y Ginecología55(7), 312-320.
 • Muñoz, M. A., & Engels, V. (2018). Etiología y tratamiento de los abortos de repetición. Toko-ginecología práctica, (761), 363-372.
 • Rodríguez Valero, C. G. (2016). Valoración de síntomas de depresión y ansiedad en pacientes con aborto espontáneo (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Nuevo León).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.