Miłość jest najlepszym lekarstwem dla zranionych serc

Miłość jest najlepszym lekarstwem dla zranionych serc
Adriana Reyes Zendrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Reyes Zendrera.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Miłość jest najgłębszym, najbardziej intensywnym uczuciem, jakiego możemy doświadczyć w naszym codziennym życiu. Porusza miliony ludzi na całym świecie. I to właśnie miłość pomaga leczyć nasze rany odniesione wskutek złamanego serca.

I nie mówimy tutaj tylko o romantycznej miłości między dwojgiem kochanków. Mówimy o miłości w znacznie szerszym ujęciu i we wszystkich jej znanych formach. Będzie to miłość do siebie samego, miłość matczyna, miłość panująca między przyjaciółmi.

Jest to uczucie uznawane i akceptowane przez innych ludzi, które pomaga nam złożyć nasze serca z powrotem w jedną całość. Pomaga nam czuć się tak, jakbyśmy nie byli sami na tym świecie, kiedy przechodzimy przez trudniejsze chwile i momenty załamania.

“Urodziliśmy się samotnie, żyjemy samotnie i umieramy w samotności. Tylko dzięki miłości i przyjaźni możemy stworzyć chwilową iluzję tego, że nie jesteśmy sami na świecie.”
-Orson Welles-

Pomyśl o miłości do samego siebie. Solidne, wysokie poczucie własnej wartości jest tym, co pomaga nam wyzdrowieć, gdy zostaliśmy zranieni, a nasze serca zostały złamane. I to właśnie miłość do samego siebie zostaje nam zalecona przez lekarza jako remedium na wszystkie te przypadki, gdy sprawy wokół nas stają się zbyt ciężkie do zniesienia.

Czym jest miłość i do czego może nam posłużyć?

Kiedy mówimy o miłości, nie mamy tutaj na myśli jedynie uczuć pełnych romantycznych uniesień, ale o miłości w znacznie szerszym ujęciu. To właśnie miłość skłania nas do brania udziału w spotkaniach towarzyskich i popycha nas do interakcji z ludźmi. Zwykle jest to bardzo pozytywne zjawisko. Miłość to bowiem niezwykle silne uczucie, które pozwala nam tworzyć ścisłe więzi z ludźmi, na których nam zależy.

“Jednym z celów życia ludzkiego, niezależnie od tego, kto i jak je kontroluje, jest kochać każdego, kto jest na tyle blisko, aby mógł być kochanym”.
-Kurt Vonnegut-

To wyjątkowy element, który leży u podstaw empatii i współczucia. Miłość może sprawić, że poczujemy się tak szczęśliwi, że możemy zacząć się zastanawiać, czy to się dzieje naprawdę, czy jest tylko efektem działania jakiegoś leku lub specyfiku. Wynika to z tego, że gdy działanie tego efektu się zakończy, zwykle chcemy jeszcze więcej i więcej. Wygląda to więc jak typowe uzależnienie.

Puzzle

Miłość, zgodnie z informacjami, jakie publikuje neuronauka, jest reakcją psycho-fizjologiczną, która zachodzi w naszym organizmie poprzez aktywowanie licznych substancji chemicznych pełniących rolę neuroprzekaźników w mózgu. Należą do nich między innymi oksytocyna, wazopresyna i dopamina.

Hormony te odgrywają ważną rolę w odczuwaniu przyjemności, euforii, satysfakcji i poczucia spełnienia. Niektóre obszary mózgu zostają wtedy aktywowane. Są to ogólnie mówiąc te rejony tego organu, które pomagają nam związać się z innymi ludźmi.

Złamane serca można wyleczyć

W tym, czy w innym momencie naszego życia każdemu z nas mogło przytrafić się złamane serca. Ból taki może pochodzić z rozpadu związku, a może także z tych rozczarowań, które zdarzają się czasami między przyjaciółmi. Czujesz się tak smutny, jakbyś miał w sobie pustkę, a Twoje serce zostało rozbite na milion kawałków.

Wyobraź sobie na przykład, że Twój najlepszy przyjaciel przestaje się z Tobą spotykać, ponieważ poznał kogoś nowego i nie mają już dla Ciebie czasu. Jak byś się wtedy poczuł? Bez wątpienia ogarnie Cię uczucie zdradzenia i zranienia. Będziesz także zastanawiał się bez końca, co się tak naprawdę stało. Ale pomimo bólu, jaki tkwi w naszym sercu, jesteśmy w stanie je odbudować. Możemy wznieść się jak Feniks z popiołów.

Przyjaciółki

“Kochać, to nie znaczy jedynie oferować opiekę. To przede wszystkim zapewnienie zrozumienia drugiej osobie.”
Françoise Sagan

W rzeczywistości nasze serca stają się silniejsze dzięki przeciwnościom losu bardziej niż praktycznie rzecz biorąc w jakimkolwiek innym momencie życia. Ta charakterystyka nosi nazwę sprężystości. To zdolność przystosowania się do trudnych okoliczności. Nie ma znaczenia, czy życie uderza nas z całą mocą.

Możemy uczyć się wielu rzeczy na podstawie bólu, z jakim mamy do czynienia. To po prostu kwestia obejrzenia naszej historii z zupełnie innej, nowej perspektywy.

Miłość do siebie samego to mocna nić, która zszyje Twoje zranione serce

Miłość do siebie samego jest podstawą ozdrowienia po każdym rozpadzie związku. Zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest, naszych własnych słabości i mocnych stron pomaga nam być bardziej kochającymi i współczującymi osobami. Dla siebie i dla innych.

Na przykład wyobraź sobie, że akceptujesz siebie takim, jakim jesteś. Czujesz się pewnie ze swoim wyglądem zewnętrznym i ze swoją wewnętrzną istotą. Czy widzisz teraz, o ile łatwiej będzie Ci poradzić sobie w sytuacji, gdy Twoje serce zostanie złamane? To prawda, że nie zmniejszy to dręczącego Cię bólu, ponieważ jest to naturalna część każdej straty. Ale przynajmniej będziesz miał siłę do tego, by uleczyć swoje zranione serce, kiedy już pierwszy smutek przeminie.

Pożegnanie się z rzeczami i osobami jest zawsze trudne. Smutek może dawać nam błędne wrażenie, że nasze serce pozostanie zepsute na zawsze. Jednak nawet jeśli skończymy z blizną w miejscu rany, nasze serca ostatecznie się i tak zagoją.

Tylko odważne dusze są w stanie poprosić o pomoc

Nie czuj się gorszy od innych, jeśli potrzebujesz kogoś, kto podałby Ci pomocną dłoń. To przecież najbardziej normalna rzecz na świecie. Kiedy przechodzisz przez jakąś formę żałoby lub żalu, prawdopodobnie będziesz potrzebować wsparcia zaufanych osób w swoim życiu. Porozmawiaj z nimi i pozwól im udzielić sobie wsparcia. Twoi bliscy mogą pomóc Ci złożyć całą tę opowieść w spójną całość. W ten sposób możesz zamknąć ten rozdział w swoim życiu i rozpocząć zupełnie nową historię.

Miłość do samej siebie

Stajesz się silniejszy, kiedy sam nie zaznajesz bólu, bo zamiast tego dzielisz się nim z ludźmi, którym ufasz. Opowiadanie o swoich ranach spowoduje ich szybsze zagojenie. Będziesz mógł powiedzieć: “Przeszedłem przez coś ciężkiego, ale udało mi się.” I pamiętaj o tym, jeśli masz trudności z dotarciem do tego punktu. W niektórych przypadkach możesz potrzebować pomocy psychologa, aby uzyskać nowe spojrzenie na życie.

Krótko mówiąc, złamane serca można naprawić. Potrzebna będzie do tego miłość do samego siebie i wsparcie ze strony bliskich Ci osób. Twoje serce się zagoi, a Ty odłożysz je z powrotem na swoje miejsce w sposób, dzięki któremu będzie ono znacznie silniejsze. Zaakceptuj swój ból, aby smutek przerodził się w nową nadzieję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.