Tęsknota nie oznacza pragnienia powrotu

Tęsknota nie oznacza pragnienia powrotu
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Tęsknota może być skomplikowana i czasem towarzyszy jej ukłucie bólu. Większość z tego, na co natykamy się podczas tej mentalnej podróży w przeszłość wspominamy ze smutkiem. Jakkolwiek koniec miał swoje powody i utrzymanie dystansu pomoże nam oddalić od siebie pokusę powrotu, ponieważ w głębi serca wiemy, że nie chcemy tego robić. Nawet jeśli wypełnia nas tęsknota.

Możesz tęsknić i wspominać to, co przeżyłaś z ukochaną osobą. Pragnąc powtórki tych wspomnień, ponownego uniesienia w kółko zadajesz sobie te same pytania: “Dlaczego wszystko się skończyło?, Czy mogło być inaczej? Co by było, gdyby…?” Jednak te odczucia nie muszą oznaczać, że pragniesz powrotu tej osoby do twojego życia.

Mężczyzna w oknie

Tęsknota a wspomnienia

Możemy tęsknić za osobą lub za przeżytą z nią historią, co znacznie zmienia znaczenie tego wspomnienia. Czasem nie pragniemy jej powrotu, tylko powtórzenia tej historii, a to nie musi nastąpić z tą samą osobą. Historia i uczucia, które przeżyliśmy mogą powtórzyć się w pewnym stopniu, być może teraz, z innym kompanem podróży. 

Pewne osoby pojawiają się w naszym życiu na określony czas. Ofiarują nam to, co dobre i to, co złe i tam kończy się nasza wspólna droga. Kiedy odczuwamy tęsknotę warto pamiętać, że każda historia ma dwie strony. Nasza przetrwa i dzięki temu możemy nadal rozpamiętywać słodki smak tych momentów, które czynią ją tak wyjątkową.

Nie wchodzi się dwa razy to tej samej rzeki

Ważna staje się różnica między tęsknotą za osobą a wspomnieniami. Kiedy historie dobiegają końca, kończą się. I nawet jeżeli chcemy powtórzyć coś z tą samą osobą, nie będzie już tak samo. Ludzie dorastają, rozwijają się i dlatego niemożliwy jest powrót do tego samego punktu.

Kolejne podejście z kimś, kogo już znasz lub z kim próbujesz odtworzyć momenty przeżyte w innym okresie czasu może być trudne. Zakłada rozpoczęcie z innego punktu i dlatego może oznaczać niemożliwość powrotu do tych samych uczuć i przeżyć.

Kobieta na huśtawce

Zebrane wspomnienia zostawmy na swoim miejscu, smakujmy je z przyjemnością, która nam po nich pozostała. Pozwólmy im powrócić, kiedy zamykamy oczy, napełnijmy je od czasu do czasu łzami, uświadamiając sobie, że to już nie istnieje. Czujmy szczęście, ponieważ miały miejsce i w taki czy inny sposób cały czas są w nas obecne.

Jesteśmy każdym naszym wspomnieniem i dlatego powinniśmy przeżywać je w ten sposób. Jeśli czujesz tęsknotę, poczuj to, ale jeżeli ma wyrządzić ci krzywdę zostaw to tam, nie próbuj powtórzyć lub wymusić czegoś, co już nie istnieje. Możesz tęsknić, ale być może nie pragniesz, by powróciło.

Para przytula się - miłość

Tęsknota to wypełnienie twoich chwil wspomnieniami

Ponieważ to właśnie jest tęsknotą, bycie pełnym wspomnień, momentów, przygód, historii, być pełnym życia – ale tym samym pełnym życia, które jest przeszłością. Pozostanie w nim nie jest dobre, mamy naszą przeszłość, naszą tęsknotę, lecz przed nami mamy dużo więcej miejsca na wypełnianie naszej pamięci.

Postawmy kropkę i jeżeli poza tą nostalgią zdecydujemy się na porzucenie chwil pełnych przeszłości, otworzymy oczy na to, co nas czeka, osoby, które tam były pozostaną w naszej pamięci i emocjach, lecz osoby czekające na rozpoczęcie drogi razem z nami będą spragnieni naszych otwartych ramion.

Profil kobiety

Odwaga oznacza również umiejętność ponownego zaufania, zdolności do dalszej tęsknoty oraz zaryzykowania i doświadczania nowych rzeczy, nowych osób z innymi ludźmi.

Otwieramy się tym samym na to, by inni wypełniali nasze pustki. Lecz przede wszystkim na osoby, które nas wypełnią i będą wnosić wartościowe rzeczy, które nie wymażą naszej pamięci, ale zostawią miejsce na tworzenie nowych historii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.