Louisa May Alcott: biografia niekonformistycznej pisarki

Louisa May Alcott: biografia niekonformistycznej pisarki

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2020

Louisa May Alcott była nie tylko autorką jednego z najsłynniejszych dzieł literatury młodzieżowej. Była również niezależną kobietą, córką wyprzedzającego swoje czasy mężczyzny, który przekazał jej miłość do sztuki i wiedzy.

Louisa May Alcott była autorką słynnej powieści “Małe kobietki”. Dzieła literackiego, które naznaczyło całą epokę i nadal budzi zainteresowanie. Książka została przetłumaczona na ponad 50 języków, a jej sukces można mierzyć nieskończoną liczbą filmów, które z czasem przeniosły ją na ekrany.

Małe kobietki stały się kamieniem milowym nie tylko ze względu na pięknie napisany tekst, ale także ze względu na duży realizm każdej z postaci.

Kiedy ukazała się to dzieło, obecność kobiet w literaturze była dość szczątkowa lub przyćmiona przez mężczyzn. Ponadto Małe kobietki odchodziła od romantyzmu i pogrążyła się w realizmie, w codziennej i kobiecej rzeczywistości. Z tego powodu powieść Alcott odniosła natychmiastowy sukces: nie przypominała niczego, co w tamtym czasie można było przeczytać.

„Wpływy perswazyjne są o wiele lepsze niż moralizujące słowa”.

-Louisa May Alcott-

Co więcej, dzieło to odzwierciedla ugruntowane idee i wartości, gdzie kobiety pojawiają się jako myślicielki i budownicze swojego przeznaczenia. Co w tamtych czasach było całkowicie rewolucyjnym podejściem. Radykalnie demokratyczne i abolicjonistyczne pomysły autorki były również widoczne za kulisami.

Kobieta czytająca książkę

Louisa May Alcott i wyjątkowa rodzina

Louisa May Alcott urodziła się 29 listopada 1832 r. w Germantown (Pensylwania, Stany Zjednoczone). Była drugą z czterech sióstr. Jej jedyny brat zmarł w bardzo młodym wieku. Nie jest niczym niezwykłym, że stała się kobietą oświeconą i niezależną, ponieważ jej ojciec był słynnym pedagogiem, który wyprzedzał swoje czasy.

Jej ojcem był Amos Bronson Alcott. Nauczyciel, pisarz i transcendentalny filozof. Jej matka, Abigail, była kobietą zdeterminowaną i niespokojną. Z tego powodu Louisa May Alcott dorastała w bardzo stymulującym środowisku z intelektualnego i artystycznego punktu widzenia.

To jej własny ojciec całkowicie poświęcił się edukacji swoich córek, które uczyły się w domu. Był człowiekiem, który postrzegał edukację jako proces wyzwalający, którego zadaniem było przede wszystkim nauczenie myślenia. Ta perspektywa była bardzo rewolucyjna w czasach, gdy dominowało nauczanie oparte na zapamiętywaniu i dyscyplinie.

Transcendentalizm

Ojciec Louisy należał do ruchu transcendentalnego. Filozofii głęboko przesiąkniętej religią, w której refleksja nad najgłębszymi aspektami człowieka była fundamentalna. Wyróżniał się jako pedagog, zwłaszcza poprzez założoną przez siebie szkołę, która inspirowana była pedagogiką postępową.

W szkole Amosa były mikroskopy, linijki i inne akcesoria mające na celu edukację opartą na dowodach, a nie na pamięci. Gdy postanowił przyjąć studentów afroamerykańskich jego szkoła została zamknięta.

Amos Alcott również mocno wierzył w równość kobiet i był przekonany, że ​​powinny mieć prawo głosu. Z tego powodu zachęcał Louisę, by jako dziecko poświęciła się temu, co było jej wielką pasją: pisaniu.

Podjął także decyzje, które prawdopodobnie wpłynęły na wyobraźnię przyszłej pisarki. Stworzył utopijną społeczność na Harvardzie, którą nazwał Fruitland. Była to grupa, która mieszkała w odosobnionym miejscu i żywiła się wyłącznie produktami roślinnymi z szacunku dla zwierząt.

Eksperyment nie trwał długo, ponieważ bieda zmusiła go do poszukiwania nowych horyzontów.

Otwarta książka na stole

Alcott – sławna pisarka

Louisa May Alcott pracowała w różnych miejscach. Między innymi, jako guwernantka, krawcowa i pielęgniarka podczas wojny secesyjnej. W młodości zaczęła także pisać i publikować w magazynach kobiecych.

Jej celem było pomóc w utrzymaniu domu, chociaż jej ojciec zawsze nalegał, by robiła to, co kochała nie myśląc o pieniądzach.

Niechętnie zabrała się do pisania książki Małe kobietki. Do tego czasu opublikowała już kilka powieści, prawie wszystkie z nich trzymające w napięciu. To był gatunek, który naprawdę ją fascynował.

Jednak wydawca Thomas Nile opowiedział jej o swoim zainteresowaniu pracą skierowaną do młodych kobiet tamtych czasów. Dlatego Louisa bardzo niechętnie zabrała się za pisanie tego tekstu.

Książka od początku była wielkim sukcesem. Została napisana w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, a w ciągu pierwszych dwóch tygodni po publikacji sprzedano już ponad 2000 egzemplarzy. Następnie sprzedaż rosła i utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Louisa May Alcott stała się sławną i zamożną kobietą, której udało się wyprowadzić rodzinę z ubóstwa.

Pisarka nigdy nie wyszła za mąż. Po śmierci matki opiekowała się rodziną aż do swojej śmierci, 6 marca 1888 roku. Mówi się, że Małe kobietki było przede wszystkim dziełem autobiograficznym. Dzieło to przeszło do historii jako jedna z powieści, które potrafią uchwycić to, co najważniejsze i z tego samego powodu nigdy nie wychodzą z mody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcott, L. M. (2018). Louisa May Alcott. Hombrecitos.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.