Krishnamurti i jego niezapomniane słowa

Krishnamurti i jego niezapomniane słowa

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2017

Jiddu Krishnamurti był hinduskim filozofem, którego refleksje stanowią ważne dziedzictwo ludzkości. Ten światowy człowiek nie utożsamiał się z konkretną narodowością, religią, klasą społeczną czy rasą. Filozofia Krishnamurti głosiła pokój i pokonanie granic.

Został on laureatem Medalu Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1984 roku. Zmarł w wieku 90 lat, jego prace tłumaczono na wiele języków i aż dotąd pozostaje bardzo wpływowym myślicielem.

Poniżej znajduje się lista niektórych spośród jego najważniejszych cytatów. Przeczytaj je i zastanów się chwilę nad ich znaczeniem.

Inspirujące cytaty Krishnamurti

 1. “Mając dwa rozwiązania zawsze wybieraj to bardziej szczodre.”
 2. Możemy uczyć się jedynie wtedy, kiedy słuchamy. Słuchanie to akt ciszy, może nauczyć się go jedynie wyjątkowo spokojny, lecz aktywny umysł.”
 3. “Tylko ci, którzy nie są uwięzieni przez społeczeństwo, mogą zmienić jego istotę.”
 4. “Czy zauważyłeś, że inspiracja pojawia się wtedy, kiedy jej nie szukasz? Pojawia się, kiedy przestajesz mieć oczekiwania, kiedy twoje serce i umysł zaznają spokoju.”
 5. “Wolność jest konieczna w miłości. Nie wolność rebelii, nie wolność do robienia czego zechcesz, podobnie nie wolność wykrzykiwania otwarcie, czy potajemnie swoich potrzeb. Chodzi tu o wolność, która przychodzi wraz ze zrozumieniem.”
 6. “Klucz do zapanowania pokoju na świecie tkwi w codziennym zachowaniu.”
 7. “Uważaj na człowieka, który mówi, że wie.”
 8. Strach niszczy inteligencję i jest jedną z przyczyn egoizmu.
 9.  “Kiedy umysł jest zupełnie spokojny, zarówno w sferze powierzchownej jak i wewnętrznej, odkryć można to co nieznane i niemierzalne.”
  Medytacja o zachodzie
 10. “Kiedy coś nazywamy, automatycznie to kategoryzujemy, myśląc że rozumiemy. Kiedy nie nazywamy rzeczy, musimy się im bliżej przyjrzeć. Mówiąc inaczej, kiedy podchodzimy do nieznanego, postrzegamy w zupełnie nowy sposób. Kiedy nie nazywamy rzeczy to doświadczamy jej tak, jakbyśmy nigdy wcześniej jej nie znali.”
 11. “Jeśli zasadzisz zboże raz, to raz będziesz zbierał plony. Jeśli raz zasadzisz drzewo, to plony zbierał będziesz dziesięć razy. Kiedy wybudujesz wioskę, plony zbierał będziesz sto razy.
 12. “Życie jest wyjątkową tajemnicą – nie taką, jakie spotykasz w książkach, ani taką, o której mówią ludzie. Jest to tajemnica, którą każdy sam odkrywa na własnej skórze. Dlatego tak ważne dla każdego z nas jest zrozumienie jej drobnych, trywialnych kwestii i pójście o krok dalej.”
 13. “Poświęcając uwagę wszystkiemu stajesz się wrażliwy. Będąc wrażliwym posiadasz umiejętność wewnętrznego postrzegania piękna.”

Inne cytaty Krishnamurti

 1. Prawda jest tym co cię wyzwoli, a nie usilne dążenie do wolności.
 2. “Na wolność składa się rozpoznanie swoich ograniczeń.”
 3. Mądrość to nie nagromadzenie wspomnień, ale nadrzędna wrażliwość na prawdę.”
 4. “Nikt nie może wsadzić się do psychologicznego więzienia. Każdy z nas w jakimś już tkwi.”
 5. Unikając problemu spowodujesz jedynie jego rozrost. Wówczas porzucasz porozumienie i wolność.”
 6. “Nacjonalizm to proces izolacji, który prowokuje do wojen, tajemnic i destrukcji.”
 7. “Inteligencja polega na kwestionowaniu metod.”
 8. “Miłość oddaje się tak, jak kwiat oddaje swój zapach.”
  Serce z kwiatów
 9. “Bez medytacji życiu brakuje zapachu, miłości.”
 10. “Powinni nalegać, aby poziom edukacji stymulował ich do wolnego i odważnego myślenia. Ono pomoże im badać i rozumieć. Tego właśnie powinni wymagać od swoich nauczycieli.”
 11. Religijny umysł jest światłem samym dla siebie.
 12. “Nie jest tak, że najpierw rozumiesz a później działasz. Kiedy rozumiemy, samo absolutnie zrozumienie jest działaniem.”
 13. “Oznacza to, że powinno obserwować siebie. Powinni coraz lepiej dostrzegać wpływy i szukać nad nimi kontroli i dominacji. Oznacza to, że nigdy nie powinni na cokolwiek zgadzać się bezmyślnie. Powinni wszystko kwestionować, badać i znajdować się w ciągłym stanie rebelii.”
 14. Sama czynność obserwacji wymaga zdumiewającej jasności. W przeciwnym razie niemożliwe jest obserwowanie.”
 15. “Ze względów politycznych i przemysłowych, dyscyplina stała się ważnym czynnikiem w dzisiejszej strukturze społecznej. To ze względu na nasze pragnienie posiadania psychologicznego bezpieczeństwa godzimy się na stosowanie różnych form dyscypliny.”
 16. Co mamy na myśli mówiąc ‘nie wiem’?”

Mamy nadzieję, że spośród tych cytatów Jiddu Krishnamurti znajdziesz jakąś myśl dla siebie. Ten wielki człowiek poświęcił mnóstwo czasu na medytacje nad istotą życia. Warto czerpać ze studni jego przemyśleń.

Obrazy za uprzejmością Prabhu B Doss


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.