Korzyści z obecności dziadków w dzieciństwie

Korzyści z obecności dziadków w dzieciństwie
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jak myślisz, jak duże znaczenie i wpływ na rodzinę mają dziadkowie? Są to osoby, na których polegamy. Osoby, które w naszym odczuciu zawsze są obok. Pomoc, jaką oferują nam dziadkowie jest niepowtarzalna. A korzyści z obecności dziadków, jakimi mogą cieszyć się wnuki i rodzice wykraczają daleko poza to, co możemy sobie wyobrazić.

Dziadkowie odgrywają fundamentalną rolę nie tylko w rodzinie. Jako społeczeństwo także korzystamy z ich wkładu i więzi, które dzięki nim możemy nawiązywać i pielęgnować. W tym artykule omówimy korzyści z obecności dziadków.

„Aby być człowiekiem w pełni znaczenia tego słowa, potrzebujesz w swoim życiu zarówno dziadków, jak i wnuków”.

Margaret Mead

Psychologiczne korzyści z obecności dziadków

Co zyskują rodzice

Nie tak dawno temu normą było, że ojciec pracował poza domem, a matka wykonywała prace domowe. W dzisiejszych czasach role się zmieniły. Zarówno ojcowie, jak i matki są pochłonięci obowiązkami służbowymi i dbaniem o dom.

Z tego powodu jest bardzo mało prawdopodobne, aby suma czasu poświęconego przez te dwie osoby była równa ilości czasu, jaki dawniej matki poświęcały swoim dzieciom. W tych okolicznościach wielu dziadków pomaga i pozostaje z wnukami, gdy żaden z rodziców nie może zająć się dzieckiem. Rodzice mogą być spokojni, ponieważ ich dzieci są pod najlepszą opieką. W rzeczywistości to tylko niewielka część korzyści z obecności dziadków.

Poza tym, że dziadkowie są zaufanym wsparciem dla rodziców, mogą również doradzić, korzystając z własnego doświadczenia. Doskonale widać to zwłaszcza w przypadku licznych pytań dotyczących wychowania dzieci, jakie nasuwają się debiutującym rodzicom.

Oprócz tego dziadkowie są w stanie wczuć się w codzienne trudności życia rodzinnego. Wreszcie, nie wolno nam zapominać o ich cennej roli mediatorów w konfliktach, które mogą powstać w rodzinie.

„Dziadkowie, podobnie jak bohaterowie, są tak potrzebni do rozwoju dzieci jak witaminy”.

-Joyce Allston-

kobieta w ciąży

Co zyskują wnuki

Każdy, kto miał szczęście cieszyć się towarzystwem dziadków jest świadom korzyści z obecności dziadków i niezbywalnego śladu, jaki odcisnęli oni w młodym, dziecięcym sercu. To coś więcej niż tylko subiektywne odczucie. Z jednej strony dziadkowie nie są tak sztywni wobec zasad jak rodzice, więc czas, który spędzają z wnukami jest bardziej skoncentrowany na przyjemności.

W ten sposób, gdy dzieci przebywają w towarzystwie dziadków, otrzymują dwa prezenty, które najbardziej cenią i które stymulują ich wzrost: uwagę i czas. Czują się swobodnie. Czują się słuchane. W tym samym czasie bawią się, przebywając z ludźmi, których kochają i którzy odwzajemniają ich uczucie.

Z drugiej strony, przebywanie z dziadkami wzmacnia wartości, takie jak szacunek i poszanowanie dla ich życiowych doświadczeń.

Korzyści z obecności dziadków nie kończą się wraz z końcem naszego dzieciństwa. Stwierdzono, że dorośli, którzy jako dzieci mogli cieszyć się kontaktem z dziadkami, rozwijają skuteczniejsze i lepiej dostosowane umiejętności społeczne i emocjonalne. Pozwala im to na rozwijanie więzi emocjonalnych, co wiąże się z lepszym, zdrowszym i szczęśliwszym życiem towarzyskim.

„Z całą pewnością można powiedzieć, że najbardziej satysfakcjonującymi doświadczeniami w życiu jest posiadanie wnuków i dziadków.”

-Donald A. Norberg-

Co zyskują dziadkowie

Ta szczególna relacja przynosi korzyści nie tylko wszystkim wokół, ale też samym dziadkom. Dzięki swojej roli dziadkowie mają poczucie, że są potrzebni, cenni i zapracowani. Zwykle mają lepszą samoocenę niż inni ludzie w ich wieku, którzy nie mają wnuków lub nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu.

Korzyści z obecności dziadków - szczęście

Podobnie jak ich wnuki, gdy wspólnie z nimi spędzają czas, dziadkowie czują się kochani. Czują, że są słuchani, ponieważ dzieci często interesują się historiami, które im opowiadają, przypominając sobie swoją młodość. W ten sposób wzmacniane są więzi rodzinne.

Ale to nie wszystko. Relacje z wnukami dają także motywację do uczenia się nowych rzeczy i korzystania z nowych technologii. Dzięki temu starsze osoby są na bieżąco z tym, co się dzieje wokół nich.

Dziadkowie to wyjątkowy i cenny skarb. Jak widać korzyści z obecności dziadków są naprawdę liczne i dotyczą wszystkich członków rodziny… Cieszmy się nimi!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Lotte Meijer, Williama Stitta i Cristiana Newmana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.