Joga Bikram: charakterystyka i zalety

Joga Bikram: charakterystyka i zalety
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2019

Poznaj nowy styl ćwiczeń zwany joga Bikram, który przynosi korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.

Joga to tysiącletnia praktyka wykonywana przez miliony ludzi na całym świecie. Istnieją jednak różne sposoby jej wykonywania, dlatego idealnym rozwiązaniem jest poznanie wszystkich jej wariantów, aby wiedzieć, który jest najlepiej dopasowany do każdej z naszych potrzeb. Joga Bikram to jedna z alternatyw tej dyscypliny. Cechą, która może zwrócić naszą uwagę jest fakt, że miejsce, w którym się ją praktykuje powinno mieć temperaturę wyższą niż 40 ° C.

Ten rodzaj jogi jest jedną z najbardziej pożądanych praktyk, jeśli chodzi o relaks i ćwiczenia równocześnie. Dzięki temu, że wykorzystuje ciepło, pozwala na większą elastyczność podczas wykonywania ruchów. W ten sposób znacznie łatwiej jest ćwiczyć i nie odczuwamy bólu podczas przyjmowania różnych pozycji.

Ponadto należy zauważyć, że chociaż pojawiła się wiele lat temu, stała się modna w wielu krajach zachodnich. Z drugiej strony, jeśli chodzi o trudność wykonywanych ćwiczeń, mówimy o gałęzi, która wymaga pewnej praktyki ze względu na stopień komplikacji pozycji, jakie się na nią składają.

“Pozycje jogi są zaprojektowane dla temperatury w Indiach. Korzyści, jakie przynosi, to rozszerzanie się naczyń krwionośnych spowodowane ciepłem. Próbujemy odtworzyć te warunki ”.

-Jonathan Martín-

Skąd wzięła się joga Bikram?

Ten rodzaj jogi narodził się dzięki Bikram Choudhury. Jego motywacja do szukania lepszego połączenia z ciałem narodziła się w wyniku wypadku. Dzięki niemu odkrył on, że ćwiczenia przeprowadzone w środowisku o wysokiej temperaturze sprzyjały takiej komunikacji.

W ten sposób udało mu się całkowicie zrehabilitować ciało, zmniejszając ból podczas ćwiczeń. Od tamtego momentu stopniowo zaczął otaczać się ludźmi, którzy chcieli robić to, co on. Ludźmi, którzy osiągając dobre wyniki stali się najlepszą wizytówką dla jego metody i pomysłów.

Kobieta uprawiająca jogę

W ten sposób Bikram Choudhury dał miejsce nowej technice w jodze łącząc wiedzę Zachodu i orientalną. Program trwa 90 minut, podczas których należy wykonać 26 asan lub pozycji. Ponadto należy go łączyć z ćwiczeniami oddechowymi i wykonywać w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze.

Każda z poszczególnych asan jest przeznaczona do leczenia różnych części ciała. Postawy charakteryzują się szczególnym zastosowaniem równowagi, oddychania i różnych ćwiczeń rozciągających na macie. Chociaż nie jest to trudne, wymaga siły w rękach i nogach, aby perfekcyjnie wykonać każdą postawę.

Podczas wykonywania jogi Bikram ważne jest, aby używać wygodnej i lekkiej odzieży, aby czuć się komfortowo i móc wytrzymać temperaturę w pomieszczeniu.

Jakie zalety przynosi joga Bikram?

Uwalnia toksyny

Jedną z najbardziej znaczących korzyści z uprawiania jogi Bikram jest uwolnienie się od toksyn. To właśnie wystawienie się na wysokie temperatury umożliwia organizmowi szybsze uwalnianie toksyn poprzez pocenie się.

Badanie zatytułowane “Czy można pozbyć się toksyn poprzez pot?” opublikowane przez Environment International zapewnia, że pocenie się pomaga usunąć toksyny z organizmu. Ludzie, którzy praktykują tę dyscyplinę zwykle wydzielają litr potu podczas jednej sesji. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest dobre nawodnienie organizmu przed rozpoczęciem zajęć. Należy również bezwzględnie mieć ze sobą butelkę wody, aby uniknąć odwodnienia.

Ekstremalne rozluźnienie

Wysoka temperatura otoczenia sprzyja także rozluźnieniu mięśni. Mięśnie ciała będą znacznie bardziej zrelaksowane i unerwione, co zwiększy ich elastyczność. W przypadku procesu rehabilitacji po kontuzji, ciepło pomaga również zmniejszyć uczucie bólu.

Bez poziomów treningowych

Joga Bikram może być uprawiana przez początkującego lub zaawansowanego ucznia, jednak najlepszym wyjściem jest zacząć stopniowo pracę z asanami. Co więcej, czynnik gorąca może przytłoczyć tych, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli jogi, utrudniając ich wykonywanie.

Kobiety na sali

Niektóre przeciwwskazania do rozważenia

Joga Bikram jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży lub osób z pewnymi problemami krążenia (zawsze należy skonsultować się z lekarzem). Warto pamiętać, że ciepło powoduje, że żyły, którymi krąży nasza krew rozszerzają się i nasze ciśnienie spada.

Wraz z wiekiem, powinniśmy również być bardziej ostrożni przy wystawieniu się na działanie wysokich temperatur. Jednak są osoby w wieku powyżej 60 lat, które praktykują ten rodzaj jogi bez żadnych skutków ubocznych. Na koniec należy zauważyć, że jeśli akurat przechodzisz jakieś stany chorobowe, takie jak przeziębienie lub gorączka, ten rodzaj ćwiczeń nie jest wskazany. Jednak joga Bikram może być naprawdę korzystna w zmniejszaniu napięcia i uzyskaniu równowagi umysłu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hewett, Z. L., Ransdell, L. B., Gao, Y., Petlichkoff, L. M., & Lucas, S. (2011). An Examination of the Effectiveness of an 8-week Bikram Yoga Program on Mindfulness, Perceived Stress, and Physical Fitness. Journal of Exercise Science and Fitness. https://doi.org/10.1016/S1728-869X(12)60003-3
  • Hewett, Z. L., Cheema, B. S., Pumpa, K. L., & Smith, C. A. (2015). The Effects of Bikram Yoga on Health: Critical Review and Clinical Trial Recommendations. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2015/428427
  • Tracy, B. L., & Hart, C. E. F. (2013). Bikram yoga training and physical fitness in healthy young adults. Journal of Strength and Conditioning Research. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e31825c340f

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.