Ćwiczenia mentalne Bruce'a Lee: klucz do lepszego życia

Ćwiczenia mentalne Bruce'a Lee: klucz do lepszego życia

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2019

Ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee miały na celu zachowanie jego umiejętności jako filozofa i mistrza sztuk walki. Chociaż był znany głównie jako aktor kina akcji, Lee był kimś więcej. W rzeczywistości uczył sztuki życia.

Bruce Lee jest uważany za pierwszego wielkiego przedstawiciela sztuk walki. Przed nim nikt tak naprawdę nie mówił o praktykach, które angażowały umysł bardziej niż ciało. To Bruce Lee sprawił, że stały się popularne na całym świecie.

Z całą pewnością można powiedzieć, że ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee były nawykami, które pozwoliły mu wzmocnić jego ciało, ducha na całe życie. Miał w zwyczaju zabierać ze sobą zeszyt, gdzie zapisywał swoje myśli i informacje, które chciał zapamiętać. To dzięki temu notatnikowi cały świat poznał ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee.

Ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee

1. Siła woli

Jednym z najważniejszych ćwiczeń umysłowych było to, które Bruce Lee wykonywał każdego dnia, aby wzmocnić swoją siłę woli. Nazwał je „sądem najwyższym nad wszystkimi innymi działami mojego umysłu”. Rozumiał, że siła woli determinuje wszystko inne w życiu. Aby wykorzystać swoją wolę, Lee wyznaczył codzienne cele.

„Wiedza nie wystarczy, potrzebne jest zastosowanie jej w praktyce. Chęci nie wystarczą, potrzebne jest działanie.” 

– Bruce Lee 

Ćwiczenia mentalne Bruce'a Lee

2. Emocje

Bruce Lee wiedział, jak potężny wpływ na zachowanie mają emocje. Wiedział, że pozytywne emocje wzmacniają ducha, a negatywne emocje go osłabiają. Dlatego zawsze pracował nad przekształceniem tego, co czuł w danym momencie.

Jego celem było osłabienie negatywnych emocji lub przekształcenie ich w coś, co pozytywnie wpływa na rozwój. W tym samym czasie wzmacniał pozytywne emocje, ponieważ, według niego, to właśnie w nich tkwi siła każdego człowieka.

3. Rozum

Ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee dotyczące rozumu miały na celu uczynienie z niego podstawowego przewodnika życia. Zawsze starał się przefiltrować swoje myśli, aby podejmować dobre decyzje.

4. Wyobraźnia

Wyobraźnia pozwala nam projektować i tworzyć mentalne scenariusze. Czasami marnujemy tę umiejętność, wykorzystując ją tylko do karmienia lęków lub marzenia o naszych osobistych celach. Postępując tak, nie wykorzystujemy maksymalnego potencjału naszej wyobraźni.

Dla Bruce’a Lee wyobraźnia była podstawowym elementem planów działania. Rozum daje powód i cel, za którym powinniśmy podążać. Wyobraźnia pozwala nam dostrzec wiele sposobów i środków, które mogą nam pomóc osiągnąć to, czego chcemy.

„Sztuka wymaga wyobraźni. Wymaga kreatywności. Kreatywność wymaga doświadczenia zbieranego w ciągu życia. A życie znajduje odwzorowanie w sztuce”. 

-Bruce Lee –

 

5. Pamięć

Bruce Lee starał się skupić siłę woli, emocje, rozum i wszystkie osobiste zasoby, by osiągnąć wcześniej określony cel.

Umysł.

Pamięć to narzędzie, które pozwala nam pamiętać o tym, o co walczymy. Poza tym, przypomina nam ścieżki, które prowadzą do osiągnięcia naszych celów, a także emocje i myśli, które są niezbędne, aby to się stało.

6. Podświadomość

Dla Bruce’a Lee istniał większy cel w życiu, główny cel, który musi stać się osią wszystkich innych drobnych celów. Ten główny cel pochodzi z najgłębszej części nas samych: naszej nieświadomości.

Stąd ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee opierały się także na poruszaniu się po nieświadomości, aby odsłonić intuicyjny obraz, który pełnił główny cel w życiu. Codzienne myślenie o tym wyobrażeniu może pomóc zebrać wszystkie nasze osobiste zasoby i wykorzystać je na naszą korzyść.

7. Sumienie

Ćwiczenia mentalne Bruce’a Lee brały pod uwagę także sumienie. Lee wierzył, że świadomość jest głęboko związana z etyką działania. W swoich notatkach zapisał, że jednym z jego życzeń było „połączyć sprawiedliwość z miłosierdziem w moich osądach”, aby móc odróżnić dobro od zła.

Kiedy zdołał wyjaśnić, co jest dobre, a co nie, obiecał sobie, że będzie postępował właściwie, bez względu na konsekwencje, które mógł na siebie ściągnąć.

Bruce Lee - portret na żółtym tle

„Przyjmij to, co jest użyteczne, odrzuć to, co jest bezużyteczne, i dodaj to, co jest szczególnie Twoje”. – Lee Bruce –


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fajardo, T. G. (2009). Los principios filosóficos de Bruce Lee, aplicados a la pedagogía. Ars Brevis, (15), 81-91.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.